Портрет на изтъкнатия разбивач на кодове от Втората световна война Алън Тюринг, нарисуван от AI робот, беше продаден на търг за рекордните 1.3 млн. долара.

От аукционната къща Sotherby's обявиха, че е имало 27 оферти за дигиталното произведение на изкуството, което първоначално се очакваше да се продаде за между 120 000 и 180 000 долара.

Математикът Тюринг беше пионер в компютърните науки и е известен като бащата на изкуствения интелект (AI).

От аукционната къща казаха, че историческата продажба "отваря нова граница на глобалния пазар на произведения на изкуството, задавайки еталон за творба на хуманоиден робот".

Ai-Da Robot също така е "първият хуманоиден робот, чиято творба е продадена на търг." Тя представлява уголемен оригинален портрет на Тюринг, кото е учил в Кингс Колидж в Кеймбридж.

Ученият изиграва основна роля за победата на Съюзниците над нацистка Германия през Втората световна война, като помага за разбиването и дешифрирането на кодовете на шифровъчната машина Енѝгма в Блечли парк.

След войната той създава подробен дизайн на дигитален компютър в съвременния смисъл на думата.

От Sotherby's обявиха, че творбата е закупена онлайн от неизвестен купувач "на много по-висока от първоначално очакваната цена".

Според аукционната къща, продажната цена на първата творба на хуманоиден робот "бележи момент от историята на модерното и съвременното изкуство и отразява нарастващата пресечна точка между AI технологията и глобалния пазар на предмети на изкуството".

Ai-Da Robot, който използва усъвършенстван AI езиков модел, за да говори, заяви:

" Ключова стойност на моята творба е нейният капацитет да служи като катализатор за диалог по въпросите на нововъзникващите технологии."

Творбата "приканва зрителите да размишляват върху богоподобната работа на AI и компютърните технологии, като в същото време вземат предвид етичните и обществени последици от тези постижения", каза още роботът.

"Алън Тюринг осъзнава този потенциал и се взира в нас, докато ние се надпреварваме към това бъдеще."