Три четиричасови полета високо над джунглите над полуостров Юкатан в Мексико разкриват скрит скъпоценен камък на земята отдолу: изгубен град, вероятно изоставен преди повече от 1000 години.
Всичко това е един ден работа за Хуан Карлос Фернандес-Диас, асистент по строително инженерство в университета в Хюстън, който забелязва града през март по време на въздушно археологическо проучване на района.
През последното десетилетие той е пионер в археологическото приложение на LiDAR - специално оборудване, което може да открие структури, закрити от гъсти корони на дървета и друга растителност. Това са реликви, които често разкриват следи на изгубена цивилизация.
Впоследствие археолозите изследват мястото, което наричат Окомтун, в продължение на шест седмици през май и юни и откриват високи 15.2 метра структури, наподобяващи пирамиди, керамика и гравюри, които датират между 600 г. 900 г. сл. Хр. — късния класически период в цивилизацията на маите.
„Когато разгледаме LiDAR изображенията, можем да видим, че има нещо удивително, но истинското откритие се случва след много проучване“, казва Фернандес-Диас, който е и съизследовател в Националния център за въздушно лазерно картографиране.
Докато LiDAR разкрива местоположението на структурите, археологът Иван Шпрайц от Словенската академия на науките и изкуствата (ZRC SAZU), се сблъсква с огромно препятствие при проучването на района.
Специфичните характеристики на Окомтун
Неизползвани пътеки водят учените доста близо до мястото, но те трябва да си проправят път през гъста джунгла, използвайки мачете и верижни триони, за да достигнат до това, което Шпрайц описва като „основно място“.
„Когато стигнахме там, видяхме, че сградите са наистина масивни“, казва той. Цивилизацията на маите е известна със своите пирамидални храмове и впечатляващи каменни структури, открити в Мексико, Гватемала, Белиз, Хондурас и Ел Салвадор.
Шпрайц и неговият екип откриват три площада с големи сгради и спротно игрище. Той казва, че градът прилича на други населени места на маите от същия период, но има „някои особени черти“.
„Например, имаме няколко много любопитни архитектурни комплекса от структури, които са подредени в почти концентрични кръгове. Само гадаем какво може да е това. Може би пазари“, казва той.
По време на шестседмичното проучване Шпрайц и колегите му провеждат археологическо разузнаване и изкопават яма с размери 2 на 2 метра, а фрагментите от керамика, които откриват, им помагат да датират обекта. Те планират да се върнат следващата година за допълнително изследване.
Трансформираща технология
Технологията за дистанционно наблюдение, използвана за първи път в археологията в началото на века, революционизира областта, особено за изследователи, работещи в гъсто залесени райони, които са трудни за изследване пеша, като тези в Централна Америка, казва Шпрайц.
„Вече практически можем да виждаме през растителността“, допълва той. От самолет или в някои случаи от дрон, LiDAR сензорите създават триизмерна карта на околната среда, обяснява Фернандес-Диас.
Той е картографирал повече от 20 000 квадратни километра джунгла в Централна Америка, участвайки в 45 археологически проекта, включително откриването на най-големия и най-стар храм на маите близо до Табаско, Мексико, и десетки хиляди структури и селища на тази култура в гватемалската джунгла.
Проучването на подобни обекти може да хвърли светлина върху произхода на градовете и обществения живот, както и върху въпроса дали големите строителни проекти в миналото са изисквали подкрепата на могъщи елити или централизирана власт от някакъв вид.
В случая с новооткрития град обаче много въпроси остават без отговор.
Разгадаването на Окумтун
Пълното разкриване на Окомтун може да отнеме години, както и разгадаването на мястото и изясняване на въпроса защо то е изоставено.
Много някогашни гъсто населени селища, особено в южната и централната част на полуостров Юкатан, са изоставени в продължение на около 200 години през девети и десети век.
Шпрайц казва, че хората са напускали тези градове поради комбинация от причини – изчерпване на ресурси, пренаселеност, продължителна суша и войни, но изследователите не знаят коя е основната, както и последователността от събития.
Въпреки че LiDAR спестява време в изследователския процес - в някои случаи един ден във въздуха може да замени работата на археолог на земята през целия му живот, процесът все още е много скъп.
Шпрайц събира средства от седем различни институции и компании, за да финансира теренната работа.
Въпреки тръпката от откритието, Фернандес-Диас посова, че това не е бляскава работа. Няма изображения на живо по време на полета, нито удобства на борда на малкия самолет.
„Това е малко като косенето на трева – да вървим в една посока, да се връщаме в обратната и да повтаряме това, за да получим резултата, който търсим“, описва процеса той.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Държавите, чието населението ще скочи с милиони
преди 5 часаАмериканска храна: 20-те най-велики ястия
преди 5 часаСолари на пазар в Мексико Сити ще задвижват градския транспорт
преди 5 часаЕнергийният преход се нуждае от $2.1 трлн. инвестиции в нови мини
преди 5 часаВодещ финландски учен изнася у нас лекция за учители по природни науки
преди 6 часаМаргарет Тачър - от Желязната лейди до баронесата от Кестевен
преди 7 часаПрочети още
Азис: Обяснете на децата си, че гей е просто различен от другия или човек, на когото щастието не му се е усмихнало докрай
darik.bgКак времето се отразява на настроението ни?
darik.bgТакси без волан и педали: Илон Мъск представи Robotaxi
darik.bg14-годишният вратар на островите Търкс и Кайкос, който мечтае да играе за Ливърпул
dsport.bgЕто'о: Имах предложение от Лудогорец, но избрах ЦСКА, мечтая за Европа (ВИДЕО)
dsport.bgБилка Лайфстайл - Грижа за естествената красота с иновативни продукти
9meseca.bgЕсенна промяна в интериора
idei.bgКак да почистите абсорбатора само за 5 минути?
idei.bgТова имение е мечта за всеки мъж
idei.bg