
Бъдещето на зареждането на електрическите превозни средства може би се крие под асфалта на улица в американския град Детройт. За първи път в САЩ технологията за зареждане на електромобили се вгражда експериментално в самата пътна настилка, пише Fast Company.
Засега тя е инсталирана в тестов участък с дължина около половин километър на улица извън центъра на Детройт.
Използваната технология е известна като магнитно-резонансна индукция, която използва медна намотка, вградена в асфалта, за пренос на електричество от мрежата към електрическите превозни средства, преминаващи върху нея.
Вграденият приемник извлича това електричество, обикновено в малки количества, за да осигури непрекъснато зареждане на батериите.
Инсталацията е изградена от израелската компания Electreon в партньорство с град Детройт и Министерството на транспорта на Мичиган.
Тя е абсолютно невидима за преминаващите автомобили и пешеходци и представлява пасивна алтернатива на стандартните системи за зареждане, на които повечето електрически превозни средства разчитат.
За да отбележи откриването на пътя, Electreon провежда тест с ван, оборудван с технологията за индукционно зареждане.
Според програмния мениджър на компанията Амит Съмър-Галаи, тази технология не е предназначена да замени настоящите системи за зареждане, а е по-скоро инструмент, който може да разшири начина, по който се зареждат електромобилите - особено тези, които всеки ден се движат по идентичен маршрут.

Системата, която, в крайна сметка, ще се разшири до кръг от около километър и половина около централната част на Мичиган, ще се използва предимно за автобуси, превозващи пътници до няколко сгради в района.
В такива случаи постоянното подаване на енергия от безжичната система за зареждане е идеално решение, тъй като превозното средство може да се движи дълго време, без да е необходимо да спира за зареждане, казва Съмър-Галаи.
Бъдещите приложения на технологията включват захранване на превозни средства за доставка и градски автобуси, което Electreon вече прави в Тел Авив.
Системата обаче има и своите недостатъци. Разходите за внедряване на индуктивни системи за зареждане са основна пречка, заедно с усложненията, свързани с поддръжката на пътищата и преасфалтирането, които могат да повредят или унищожат електрическата инфраструктура.
Съмър-Галаи посочва, че системата на Electreon е защитена от повреда и няма да спре да работи, ако една част от веригата зарядни устройства бъде отрязана от захранването или повредена по някакъв друг начин.
Потенциалът на този тип системи за зареждане е широко разпространен - особено на места, като пристанища и логистични центрови, където е съсредоточен много трафик на товарни автомобили на едно място.
От компанията казват още, че постоянното зареждане може да позволи на електромобилите да използват по-малки батерии, намалявайки тяхната цена, тегло и въздействие върху околната среда.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Бивш фризьор и семейството му ще спечелят $1.1 млрд. от продажбата на Skechers
преди 9 часаПреди 45 години Карл Сейгън обясни четвъртото измерение – с помощта на ябълка
преди 9 часаЗащо гърците окачват октоподи на слънце?
преди 10 часаИсторията на Нюйоркската фондова борса
преди 10 часаBerkshire Hathaway разпродава банковите си инвестиции
преди 11 часаДългите работни часове променят структурата на мозъка?
преди 11 часаПрочети още
След срещата в Истанбул: Делегациите се договориха за размяна на пленници
darik.bgЕвровизия 2025 г.: Часове остават до грандиозния финал на песенния конкурс
darik.bgИндия обмисля план за намаляване на водоснабдяването на Пакистан
darik.bgВ комплект: Дортмунд и Франкфурт се класираха за Шампионска лига
dsport.bgБайерн Мюнхен завърши сезона в Бундеслигата с разгром над Хофенхайм
dsport.bgПолезни бактерии борят стреса и синдрома на раздразненото черво
9meseca.bg