Бъдещето на зареждането на електрическите превозни средства може би се крие под асфалта на улица в американския град Детройт. За първи път в САЩ технологията за зареждане на електромобили се вгражда експериментално в самата пътна настилка, пише Fast Company.
Засега тя е инсталирана в тестов участък с дължина около половин километър на улица извън центъра на Детройт.
Използваната технология е известна като магнитно-резонансна индукция, която използва медна намотка, вградена в асфалта, за пренос на електричество от мрежата към електрическите превозни средства, преминаващи върху нея.
Вграденият приемник извлича това електричество, обикновено в малки количества, за да осигури непрекъснато зареждане на батериите.
Инсталацията е изградена от израелската компания Electreon в партньорство с град Детройт и Министерството на транспорта на Мичиган.
Тя е абсолютно невидима за преминаващите автомобили и пешеходци и представлява пасивна алтернатива на стандартните системи за зареждане, на които повечето електрически превозни средства разчитат.
За да отбележи откриването на пътя, Electreon провежда тест с ван, оборудван с технологията за индукционно зареждане.
Според програмния мениджър на компанията Амит Съмър-Галаи, тази технология не е предназначена да замени настоящите системи за зареждане, а е по-скоро инструмент, който може да разшири начина, по който се зареждат електромобилите - особено тези, които всеки ден се движат по идентичен маршрут.
Системата, която, в крайна сметка, ще се разшири до кръг от около километър и половина около централната част на Мичиган, ще се използва предимно за автобуси, превозващи пътници до няколко сгради в района.
В такива случаи постоянното подаване на енергия от безжичната система за зареждане е идеално решение, тъй като превозното средство може да се движи дълго време, без да е необходимо да спира за зареждане, казва Съмър-Галаи.
Бъдещите приложения на технологията включват захранване на превозни средства за доставка и градски автобуси, което Electreon вече прави в Тел Авив.
Системата обаче има и своите недостатъци. Разходите за внедряване на индуктивни системи за зареждане са основна пречка, заедно с усложненията, свързани с поддръжката на пътищата и преасфалтирането, които могат да повредят или унищожат електрическата инфраструктура.
Съмър-Галаи посочва, че системата на Electreon е защитена от повреда и няма да спре да работи, ако една част от веригата зарядни устройства бъде отрязана от захранването или повредена по някакъв друг начин.
Потенциалът на този тип системи за зареждане е широко разпространен - особено на места, като пристанища и логистични центрови, където е съсредоточен много трафик на товарни автомобили на едно място.
От компанията казват още, че постоянното зареждане може да позволи на електромобилите да използват по-малки батерии, намалявайки тяхната цена, тегло и въздействие върху околната среда.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Уволнявайки служители: Компания изпрати погрешка снимка на пате
преди 13 минКаква е нормата на печалба в криптодобива?
преди 33 минМоже ли Тръмп да повлияе върху политиката на ЕЦБ?
преди 36 минБългарски град (не е София) в топ 10 на най-задръстените в света
преди 55 минNetflix вдига цените
преди 1 часЗаради вратичка в закона: Берлин вече не е рай за наемателите
преди 1 часПрочети още
Правителството има 30 дни да стегне държавните финанси
darik.bgТри технологични гиганта в САЩ обединяват сили за общ AI проект на стойност 500 млрд. долара
darik.bgШапката на Мелания: Защо всички говорят за аксесоара на първата дама?
darik.bgЦСКА си отложи контролата с Видзев Лодз
dsport.bgДъжд спъва българските отбори в Турция
dsport.bgБебе с тегло над 4 кг. проплака на Бабинден в Стара Загора
9meseca.bg