Автор на бестселъри в сферата на личните финанси и предприемач твърди, че е натрупал над 1 млрд. долара задължения и не смята, че това е нещо лошо.
“Ако фалирам, банката фалира. Това не е мой проблем”, казва Робърт Кийосаки, автор на “Богат татко, беден татко”, в кратък клип в Instagram от 30 ноември.
Кийосаки защитава тезата си с аргумента, че той е използвал задълженията си, за да купува активи. Той сравнява това с използването на дълг за закупуване на пасиви, като неговите автомобили Ferrari или Rolls-Royce — разходи, които е изплатил напълно.
“Аз дължа 1 млрд. долара, защото дългът представлява пари”, казва Кийосаки в интервюто си за подкаста Disruptors. Неговата стратегия е да използва парични постъпления за закупуването на скъпоценни метали, като злато или сребро, които, според Кийосаки, ще запазят стойността си, докато тази на долара се колебае. Авторът определя щатската валута като “тоалетна хартия”.
Кийосаки е един от най-популярните автори в сферата на личните финанси. Неговата книга от 1997 г. “Богато татко, беден татко,” която първоначално издава сам, е продадена в над 40 млн. копия.
„Добър дълг“ срещу „лош дълг“
В своите книги и публични изяви Кийосаки проповядва стойността на “добрия дълг” за разлика от липсата на такава при “лошия дълг.”
Така нареченият добър дълг, както се посочва на уебсайта на неговата компания, се използва за инвестиции в активи като недвижими имоти или бизнес начинания или разходи които “вкарват пари в джоба ви.”
От друга страна “лошият дълг” се използва за финансиране на покупката на пасиви — нещо, което ви струва пари всеки месец като вноска за кола или нов телевизор.
“Бях научен да използвам дълг за забогатяване”, казва Кийосаки в интервю от август. “Повечето хора използват дълга, за да обедняват.”
Уникални възгледи за богатството
В книгата си “Богат татко, беден татко,” Кийосаки оспорва идеята, че високите доходи са единственият път към богатството и вместо това гарантира за предимствата на предприемачеството, пресметнатото поемане на риск и пасивните доходи от инвестиции.
В годините след това Кийосаки продължи да поддържа тези свои финансови възгледи.
Той е казвал на последователите си, че “кешът е боклук” и че не вярва на щатския долар, определяйки го като “фалшив.” Вместо това, той е препоръчвал инвестиции в активи като скъпоценни метали, Bitcoin или скъпи породи говеда.
През последните няколко години той отправи и няколко предупреждения за предстояща пазарна криза. В свое участие в друг подкаст през миналия месец, той спомена, че САЩ преживява “края на една империя”, което би могло да постави под заплаха финансовата система.
Финансовата империя на самия Кийосаки обаче е обект на противоречия. Неговата компания Rich Global LLC подаде заявление за фалит през 2012 г. след съдебен спор. Той е подлаган на критики, че неговите семинари не изпълняват обещанията да помагат на участниците в тях да натрупат богатство, като дори имаше призиви за бойкот на неговата книга след негово съобщение в Twitter през 2020 г. относно движението „Животът на чернокожите има значение“.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Италия иззе от иманяри етруски артефакти за €8 млн.
21.11.2024Къде е Витошка в класацията на най-скъпите търговски улици през 2024 г.?
21.11.2024Британските родители удвояват паричните подаръци за пълнолетните си деца
21.11.2024Кои са най-големите производители на мляко в ЕС?
21.11.2024Какво представлява блокчейн и как работи?
21.11.2024Топ 20 на най-големите семейни компании за търговия на дребно
21.11.2024Прочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgОфициално: Гуардиола остава в Манчестър Сити до 2027
dsport.bgУчастник на Световното клубно първенство пита за звезда на Лудогорец
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествени заболявания на гърдата
9meseca.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg7 ненужни вещи, които заемат място в дома ви
idei.bg