Точно когато Европа смяташе, че е преминала през най-лошата си енергийна криза, цените на природния газ се повишиха отново.

Само за последния месец отчетеното поскъпване е с 30% - на фона на намаляващите нива на запасите, по-ниските температури и несигурността в доставките.

Нивата на резервите в хранилищата са най-ниските за това време на годината от зимата на 2022 г., а големият въпрос сега е: може ли Европа да ги напълни навреме за следващата зима?

Защо в Европа има недостиг на газ?

Фючърсите на природния газ на холандската борса Dutch Title Transfer Facility (TTF) се покачиха до 59 евро за мегаватчас във вторник, достигайки двугодишен връх. 

Зимата тази година беше упорита и ниските температури се задържаха по-дълго, което принуди домакинствата и фирмите да използват повече газ за отопление.

В целия Европейски съюз нивата на запасите са спаднали до средно 48.48%, според данните на Gas Infrastructure Europe - доста под нивото, характерно за този период от от годината.

Франция има най-ниския процент на резерви в блока - само 29.85%, докато Обединеното кралство и Украйна, и двете извън ЕС, са на още по-ниски нива - съответно 25.73% и 9.33%.

За разлика от тях, хранилищата в Португалия са почти пълни, докато Швеция и Испания също имат стабилни резерви - съответно от 88% и 69%.  

В България хранилищата в началото на февруари са пълни на 49.3%, което е малко под средното ниво за последните 5 години (около 51%).

Запълването на запасите става по-скъпо

Обикновено търговците на природен газ започват да презареждат складовете през пролетните и летните месеци, когато търсенето е по-ниско и цените са по-достъпни. Но тази година пазарът прави тази стратегия все по-скъпа. Анализаторът на Goldman Sachs Саманта Дарт коментира:

"За нормалното възстановяване на хранилищата това лято няма да е достатъчно цените просто да останат над разходите за производство на въглища. Те ще трябва да се повишат още повече, за да привлекат повече втечнен природен газ към Европа“.  

Американската банка изчислява, че вносът на LNG трябва да бъде с 8% по-висок от първоначално очакваното, ако Европа иска да върне нивата на запасите до поне 85% през октомври.

Досега данните за вноса на LNG от февруари показват, че това е възможно, ако цените се задържат близо до 50 евро за мегаватчас.

Но има и рискове за допълнително поскъпване. Ако търсенето на газ за производство на електроенергия остане необичайно високо или ако азиатските купувачи увеличат вноса на втечнен природен газ, цените в Европа могат да скочат още повече – потенциално достигайки 84 евро за мегаватчас, което би било с 68% по-високо от базовата прогноза на Goldman Sachs. 

Германия обмисля субсидии за увеличаване на съхранението

Германия - най-голямата икономика в Европейския съюз, обмисля финансови стимули, за да помогне на доставчиците на газ да презаредят хранилищата.

Trading Hub Europe GmbH (THE), която наблюдава газовия пазар в Германия, обсъжда с политиците потенциална схема за субсидиране на складирането.

Управляващият директор на газовия хъб Торстен Франк каза, че все още не е взето окончателно решение, защото текат дискусии с министерството и регулатора.

Той посочи, че след като рамката бъде финализирана, могат да се проведат допълнителни разговори относно конкретния момент, в който да се използва мярката.

Този ход идва в рамките на по-широките усилия на ЕС за гарантиране на енергийната сигурност.

Откакто Русия намали доставките по газопроводите през 2022 г., Брюксел наложи строги цели за нивата на запасите, изисквайки от държавите-членки да запълнят резервите до поне 90% до месец ноември всяка година. Тези мерки изтичат в края на 2025 г., но ЕК вероятно ще предложи удължаване. 

Може ли руският газ да се върне в Европа?

Един от факторите, които могат да променят ситуацията на пазара, е именно руският газ. Европа значително намали зависимостта си от руската енергия, но известно количество руски газ все още преминава през Украйна.

Ако бъде постигнато мирно споразумение между Москва и Киев, това може да отвори вратата за увеличаване на доставките, което потенциално ще намали цените.

Goldman Sachs изчислява, че ако потоците от руските газопроводи се върнат на нивата отпреди войната, европейските цени на газа за лятото на 2025 г. може да паднат между 36% и 56% под текущата прогноза от 50 евро за мегаватчас.

Въпреки това, ако доставките останат ограничени на нивата от 2023-24 г., въздействието ще бъде минимално - със само 17% спад спрямо прогнозите за цените за 2026 г.

Какви са прогнозите? 

Засега всички погледи са насочени към метеорологичните условия, вноса на LNG и политическите решения в Брюксел и Берлин.

По-студена от очакваното пролет може допълнително да изтощи газовите запаси, докато рязкото увеличение на търсенето на втечнен природен газ в Азия може да направи възстановяването им още по-скъпо.

От друга страна, ако температурите се стабилизират и производството на енергия от възобновяеми източници се увеличи, цените могат и да се понижат.

Със сигурност обаче балансът за поддържането на енергийната сигурност в Европа ще е много деликатен. Докато търговците и политиците преминават през поредната нестабилна година, борбата за попълване на резервите от газ тепърва започва.