Типичният длъжник у нас е мъж на възраст между 30 и 40 години, живее в София и е зодия Близнаци. Това сочат данните на компанията по изкупуване на вземания ЕОС Матрикс.

Той има един или повече потребителски кредита, а най-големият процент длъжници у нас са в неговата възрастова група – между 30 и 40 години. Повечето живеят в столицата, а мъжете са по-лоши платци от жените.

В сравнение с 2021 г., през 2024 г. процентът на задлъжнелите на тази възраст у нас намалява – от 27.26% на 24.18%. Подобен спад се наблюдава и при длъжниците на възраст 25-30, 40-50, 50-60 и 60+ години. Съвсем различна обаче е ситуацията при младежите под 25 години.

Мобилни телефони, техника и спортни стоки

Най-бързо растящата възрастова група на задлъжнели лица у нас е тази на младежите под 25 години. Техният дял се увеличава от 7.21% през 2021 г. на 21.03% през 2024 г., сочат още данните на ЕОС Матрикс.

Продуктите, заради покупката на които най-често задлъжняват младите, са:

  • Мобилен телефон – от 12.46% през 2021 г. на 22.51% през 2024 г.
  • Техника – от 8.41% на 21.62%
  • Спортни стоки – от 22.05% на 22.51%

Младежите обаче не задлъжняват, защото нямат пари, а защото не могат да боравят добре с тях, обясни управителят на ЕОС в България Рени Миткова. Тя посочи още, че дори хора с добра професия и заплата попадат в дълговата спирала заради липсата на финансова грамотност.

И даде за пример IT специалист с голяма заплата, който за ден тегли пет кредита, за да си купи телефон, лаптоп, електрическа тротинетка и други продукти, като натрупва месечни задължения от над 500 лева само за няколко часа.

Случаят не е изолиран – друг куриоз от предишната финансова криза е със сервитьорка, която взима кредит от 15 хил. лв., за да превърне едната стая на гарсониерата си в столичния квартал Люлин в солариум.

Как да не задлъжняваме?

Финансовата грамотност е умение, което може да промени не само банковата ви сметка, но и целия ви живот, според Рени Миткова. Тя споделя три златни правила, които трябва да спазваме при управление на личните ни финанси:

Съставяме и управляваме личен бюджет

Чрез личния бюджет можем да следим приходите и разходите си, за да ги управляваме успешно.

Плащаме първо на себе си

При получаване на приход първото перо, което трябва да бъде заделено, е процентът спестявания, на който сме се спрели.

Ще умра ли, ако не го купя?

Това е въпрос, който трябва да си задаваме преди всяка покупка.

Превенция на задлъжняването и повишаване на финансовата грамотност

Повишаването на финансовата грамотност на подрастващите и младежите е мисия не само на Рени Миткова, но и на компанията, която тя управлява.

ЕОС в България се присъединява към инициативата ManoMoneta на EOS Груп в началото на 2024 г. и за по-малко от 2 месеца успява да обучи близо 1 000 деца у нас на умения за боравене с пари. Участват 40 доброволци от компанията, които посещават училища в цялата страна.

Компанията активно участва и в други инициативи за повишаване на финансовата грамотност

  • „Мисия Платено” на Асоциацията за управление на вземания, чиято основна цел е да интегрира ранното финансово обучение в училищните програми
  • подкаста „Джобните” на Рени Миткова, който помага на родителите да изградят финансово стабилно и успешно бъдеще за децата си.

Управителят на ЕОС в България води и редица тематични рубрики в популярни медии, изнася лекции и прави обучения за родители, възрастни и деца за изграждане на финансови умения.

Съвместно с Рени Миткова и ЕОС Матрикс, Darik Business Review също създаде обучителна поредица, посветена на финансовата грамотност:

Най-новият проект на ЕОС Матрикс е подкрепа за издаването на наръчник по финансова грамотност за деца – „Как да превърнем 100$ в 1 000 000$” на издателство „Ракета”.

Книгата ще е по рафтовете на книжарниците в страната до края на седмицата, като вече може да бъде поръчана онлайн от сайта на издателството.