

Рени Миткова е управител на водещата компания за управление на вземания у нас „ЕОС Матрикс”, част от немската EOS Group. Председател е на Асоциацията за управление на вземания. Има магистърска степен по международен туризъм от УНСС и Executive MBA от Cotrugli Business School, Загреб. През 2010 г. печели приза „Млад мениджър” на фондация „Еврика”, а през 2009 и 2021 г. е сред 10-те финалисти в конкурса „Мениджър на годината”. Ранното обучение за финансова грамотност е кауза, с която е лично и професионално ангажирана от много години и участва в редица инициативи и пилотни програми. В блога си на www.renymitkova.com публикува статии от опита си като мениджър, финансов експерт и майка на три деца.
Съвместно с Рени Миткова и ЕОС Матрикс, Darik Business Review стартира обучителна поредица, посветена на финансовата грамотност. Представяме ви третия материал от нея:
Имаме ли нужда да планираме приходите и разходите си? Питър Дракър, бащата на съвременния мениджмънт, казва, че това, което се измерва, се подобрява. Тази максима е доказана в практиката и работи както в бизнес, така и в личен контекст.
Защо все пак да водим семеен бюджет?
Освен че звучи досадно, ограничаващо и безсмислено, защото всички си знаем перфектно колко харчим и получаваме, има ли ползи?
Моя приятелка ми каза: „Разбира се, че зная колко харча. Когато свършат парите в картата, значи вече няма!”. Дълго време живеех по същия начин и бях безкрайно учудена, когато започнах да си записвам разходите. Сигурно се досещате защо – излязоха по-високи, от това, което си мислех.
Същото сподели и мой колега, икономист и анализатор, който от скоро беше започнал да прави месечен семеен бюджет и да отчита приходите и харчовете по него.
Няма нищо страшно в думата „бюджет” и да го съставят могат не само икономистите. Силно препоръчвам това да е първата стъпка, за да си създадете финансова стабилност, а защо не и един ден – финансова свобода.

От къде да започнете?
Както при инвестирането и тук важи правилото, че най-добрият момент да започнете да инвестирате е бил преди 10 години, а следващият най-добър момент е сега.
Съществуват вече много мобилни приложения за управление на личните финанси, но и добрият „старомоден“ ексел би свършил чудесна работа. Бих предложила да си направите четири колони – по две за приходите и за разходите.
Така бихте могли да въведете планираните приходи и разходи, а в другите две да отразите реално направените. Запишете месечните си приходи, които могат да бъдат от работна заплата, бонуси, ваучери за храна, наеми, ако отдавате имот под наем или други.
В разходната част бихте могли да групирате харчовете си по определени пера, като например спестявания, храна, разходи за дома, като битови сметки, застраховки и данъци, наем или вноска за ипотека, разходи за кола – гориво, винетки, застраховки, дрехи и обувки, разходи за децата – месечни джобни, занимания като спорт и изкуства, забавления и пътувания.
Робърт Кийосаки, авторът на бестселъра „Богат татко, беден татко“, съветва да плащаме първо на себе си, или иначе казано - спестяванията да са нашият приоритетен разход, който правим веднага, след като получим приходите си, а не в края на месеца, ако остане, защото често нищо не остава.
Да водите семеен бюджет в началото ще е доста некомфортно, направо потискащо, защото виждате къде отива всяка стотинка и че невинаги харчите разумно. Както и че сте подценявали някои разходи, а надценявали други.
Но да виждате реалната финансова картина помага да оптимизирате разходите си и да насочите парите си натам, където ви носят най-голяма полза и удоволствие.

Две от нещата, които направихме и които ни помогнаха много да свием някои разходни пера, бяха да започнем да планираме семейното меню и да поръчвам продукти, след като съм наясно с него, както и да използваме за всички покупки основно дебитните си, а не кредитните карти.
И двете са карти, но в едната са вашите изработени пари, а в другата са чуждите пари. И познайте кои се харчат по-лесно? Проучвания, направени от Макдоналдс, показват, че с кредитна карта плащаме до 37% повече спрямо това, което бихме платили в брой.
Предполагам, че разликата спрямо дебитната карта може би да не е толкова драматична, но ще ни накара да се замислим, преди да я извадим и платим импулсивно нещо ненужно.
Семейният или личният бюджет е чудесен инструмент, за да започнем да организираме и управляваме по-добре личните си финанси. Действа дисциплиниращо, тъй като помага да харчим разумно, както и да направим рационална преценка дали можем да си позволим дадено нещо.
Опитайте и вие и съм сигурна, че добрият резултат няма да закъснее.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Управителят на БНБ: Още тази седмица започваме сеченето на българските евромонети
08.07.2025Окончателно: България приема еврото на 1 януари 2026 г.
08.07.2025Европарламентът реши: България влиза в еврозоната
08.07.2025Най-натоварените летища в света
08.07.2025Арестуваха ютюбър заради нанесени щети по болид от Ф1
08.07.2025Джон Рокфелер: Историята на първия американски петролен магнат
08.07.2025Прочети още
Елена Йончева: Еврото не е подарък, а възможност
darik.bgЕва Майдел: България продължава натам, където Левски ни завеща да бъдем!
darik.bgБожидар Русев: Честита еврозона! Страховете ще изчезнат постепенно!
darik.bgЧелси ще играе финал на Световното клубно, Жоао Педро скъса мрежата на родния си Флуминензе (ВИДЕО)
dsport.bgНад 10 000 фенове на Левски поискаха билет за реванша с Апоел БШ
dsport.bgИнтимната хигиена на малкото момиче – какво е специфично през лятото?
9meseca.bg