Европейските фондови пазари като цяло се представиха по-слабо от своите глобални аналози, и особено от Уолстрийт през последната година. Няколко фактора допринесоха за тази тенденция, включително липсата на стабилни технологични компоненти, политическата нестабилност, забавянето на икономиката в Китай и геополитическото напрежение.
Очаква се тези предизвикателства да се запазят и през 2025 г., като два ключови глобални фактора вероятно ще изиграят основна роля в този процес - президентството на Доналд Тръмп в Белия дом и траекторията на растежа в Китай. Във вътрешен план политическите сътресения в Германия и Франция ще продължат значително да тежат върху пазарните настроения, пише Euronews.
Митата на Тръмп
Европейските икономически перспективи са тясно свързани с глобалните пазари, като много компании разчитат в голяма степен на продажбите в чужбина. Това прави предложените от Тръмп митнически тарифи основен източник на безпокойство, особено за Германия, която е най-голямата икономика в Европа.
По време на президентската си кампания Тръмп заплаши да наложи мита на германските производители на автомобили, освен ако не преместят производството си в Съединените щати.
„Искам да построят заводите си тук“, каза той, като нарече тарифите „една от най-красивите думи“.
Миналия месец той обяви планове за налагане на нови мита от 25% на Канада и Мексико и допълнителни 10% на Китай, в сила от встъпването му в длъжност през януари. Въпреки че не са потвърдени конкретни митнически ставки, насочени към еврозоната, акциите на европейските автомобилни производители претърпяха рязък спад в деня на съобщението, което подчертава тяхната уязвимост спрямо глобалната търговска динамика.
Ако САЩ продължат с налагането на нови мита върху европейските стоки, секторът за производство на автомобили може да бъде сред най-тежко засегнатите. Вече подложена на натиск от продължителния конфликт в Украйна и слабото търсене в Китай, европейската автомобилна индустрия е изправена пред задълбочаваща се рецесия.
Индексът Euro Stoxx Automobiles & Parts Index, който следи акциите на компаниите от тази сфера, падна с 13% от началото на годината, което го прави един от най-зле представящите се сектори на европейските пазари. За сравнение, по-широкият бенчмарк Euro Stoxx 600 бележи ръст от 7% за същия период. Акциите на германските производители на автомобили, включително Mercedes-Benz, Porsche, Volkswagen и BMW, претърпяха спадове от 13% до 25% тази година.
Слабото потребление в Китай
Мудното китайско потребителско търсене беше ключов фактор, който повлия на представянето на европейския фондов пазар тази година, особено в сегмента на луксозните стоки. Въпреки продължаващите мерки за стимулиране, икономическото възстановяване на Китай се забави.
„Освен ако китайските власти не се насочат към стимулиране на вътрешното търсене, е малко вероятно стимулите да осигурят устойчив тласък за европейските акции. Положителното въздействие на споменатите мерки е сравнително ограничено“, смята Майкъл Браун от консултантската компания Pepperstone London.
От положителна гледна точка, китайското правителство наскоро предостави най-силното си обещание да подкрепи икономиката чрез "проактивна фискална политика и по-умерено облекчаване на паричната политика".
Икономистите очакват, че Китай ще намали допълнително лихвените проценти и ще увеличи нивото на дефицита си през 2025 г. Властите в Пекин подчертават приоритета на подобряването на вътрешното потребителско търсене през следващата година. Ако тези политики се прилагат ефективно, европейският потребителски сектор може да претърпи значително възстановяване.
Рисковете обаче остават. Потенциалното възобновяване на търговската война между САЩ и Китай може да обезцени допълнително китайския юан, подкопавайки покупателната способност на потребителите и намалявайки търсенето на европейски стоки.
Политическата нестабилност
Политическата несигурност във Франция и Германия със сигурност ще остане низходящ фактор за европейските акции. Френската борса се представи най-зле сред големите световни икономики, като бенчмаркът CAC 40 отбеляза отрицателен растеж тази година, за разлика от силния възход на акциите в САЩ и части от Азия.
В Германия обаче DAX отразява глобалните тенденции и достигна нови върхове, благодарение на превъзходството в секторите на технологиите и отбраната. Пазарите ще наблюдават отблизо предсрочните избори в Германия през февруари, предизвикани от разпадането на управляващата коалиция седем месеца по-рано от графика. Преговорите за сформиране на ново партийно мозинство обаче може да отнемат месеци.
Междувременно Франция продължава да се бори с растящия държавен дълг и политическата задънена улица около бюджета за 2025 г. Със задължения, достигащи 112% от БВП и продължаващи политически катаклизми, банковият сектор в страната е изправен пред нарастващ натиск на фона на опасенията относно публичните финанси.
Липсата на стабилно лидерство в най-големите европейски икономики се очаква да натежи върху пазарните настроения.
„Активите в еврозоната вероятно ще продължат да носят по-висока рискова премия от своите аналози", отбелязва Майкъл Браун от Pepperstone London.
Тази повишена рискова премия се отразява в нарастващата доходност на държавните облигации, което може да ограничи заемите и ликвидността на финансовите пазари на Стария континент, предупреждават експертите.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Как Първата световна война създава бум на шоколадовите десертчета?
преди 12 часаОрнитоложки турове провеждат край Бургас
преди 13 часаУдоволствието да сърфираш в пустинята - с последствия за климата
преди 13 часаXplora вече е член за България на CommUnity International
преди 13 часаЕдин от най-големите коралови рифове, за който почти никой не е чувал
преди 14 часаНинджа - средновековните шпиони, променили световната поп култура
преди 15 часаПрочети още
Кои са най-предпочитаните имена в България за 2024 година
darik.bgЗадължителните цветове в гардероба през 2025 г.
darik.bgПолша поема ротационното председателство на ЕС
darik.bgБарселона започна ударно в Купата на Краля (ВИДЕО)
dsport.bgДузпа попречи на Арсенал да вземе три точки на Южния бряг (ВИДЕО)
dsport.bgВиктория и Георги - най-предпочитаните имена за новородените през 2024 г.
9meseca.bgКак да почистите мухъл от пералнята
idei.bg7 тайни за организация на малкия апартамент
idei.bgТоп 5 цвята, които ще бъдат модерни в интериора през 2025 г.
idei.bg