Жилищната собственост оказва голямо влияние върху това дали учителите ще продължат да се занимават с тази професия във Великобритания, според проучване от 2023 г. на Националната асоциация на учителите и Съюза на жените учители (NASUWT). 

Всъщност, повече от половината (57%) от учителите, които искат да си купят дом, не мислят, че това ще е постижимо с учителска заплата.

Колко реалистично е за европейските учители да си купят жилище?

От Euronews са сравнили учителските заплати и цените на жилищата в Европа и са изчислили от колко месечни заплати се нуждае един учител, за да стане собственик на къща или апартамент към 2023 г.

Тази оценка се основава на установените по закон заплати на учителите в прогимназиален етап и не отчита лихвените проценти по ипотечните кредити.

За да направят учителските заплати сравними в отделните държави, от Euronews са използвали най-актуалните данни от ОИСР от 2023. Нетните месечни заплати са изчислявани със съответния “калкулатор за нетно заплащане” във всяка страна.

За цените на имотите от изданието са приложили сходен подход спрямо доклада за доходите и достъпността на BestBrokers.com, използвайки данни на Numbeo. Така са изчислени средни цени на квадратен метър въз основа на продажните цени на апартаментите в и извън центровете на градовете.

В изчисленията не са включени лихвените проценти по ипотечните кредити, семейното положение и други лични фактори.

Сред разгледаните 24 европейски държави, жилищата са най-достъпни за учителите в Ирландия. Стойността на имот с площ от 100 кв. м се равнява на 106 месечни заплати на прогимназиален учители.

Ирландия, Испания и Нидерландия – по-достъпните държави

Освен в Ирландия, учителите в няколко други държави могат да си позволят дом със заплатите си за 10-годишен период, което означава 120 месеца или по-малко. Сред тях са Испания (112 месеца), Нидерландия (114 месеца) и Белгия (120 месеца).

Дания се нарежда малко след тези държави със 126 месеца.

Стойността на дом с площ от 100 кв. м се равнява на заплатите за по-малко от 15 години на учителите в Люксембург (145 месеца), Германия (157), Португалия (162) и Англия (175).

Заплати за 15 - 20 години в 9 държави

Тази стойност варира между 15 и 20 години в 9 от 24-те държави, включени в изследването.

В Италия един учител би се нуждаел от 191 месечни заплати, за да се сдобие с жилище с площ от 100 кв. м, като след това се нареждат Норвегия (192) и Австрия (203).

Във Франция броят на месечните заплати нараства до 230 месеца.

В Унгария, Словакия и Чехия е най-трудно

Най-недостъпни са жилищата за учителите в Унгария, където на тях ще са им необходими заплатите за 35 години (443 месеца), за да си позволят дом с площ от 100 кв. м.

Този период надхвърля 30 години в Словакия (398 месеца) и Чехия (383 месеца).

Къде се намира България в класацията?

Според проучването, учителите в България се нуждаят от 238 месечни заплати, за да си позволят жилище с площ от 100 кв. м.

Това се равнява на заплатите им за близо 20 години, което означава, че България е на седмо място по най-недостъпни жилища за учителите в това подреждане.

Тенденции в достъпността на жилищата за учители в Европа

От анализираните данни се очертават две тенденции в Европа:

  • Има ясно разделение между Източна и Западна Европа, както и разминавания между северната и южната част на континента. Учителите в северните и северозападните държави могат да си позволят жилища по-лесно.
  • Достъпността не зависи само от цените на имотите, а и от размера на заплатите на учителите. В някои западни или скандинавски държави имотите са скъпи, но по-високите учителски заплати помагат за балансирането на разходите.

В Нидерландия, например, жилище с площ от 100 кв. м струва 495 411 евро, докато средната брутна месечна заплата е 6 425 евро. Това я прави третата най-достъпна страна за закупуване на жилища от учители.

На обратния полюс е Унгария, която има петите най-достъпни жилища с цена от 284 637 евро. Въпреки това те са най-малко достъпни за учителите, тъй като средната брутна заплата е едва 967 евро.

Недостигът на учители се увеличава с намаляването на реалното заплащане

Годишният Обзор на образованието и обучението на ЕС за 2023 също така разкрива, че най-малко 24 държави в ЕС са изправени пред недостиг на учители, в основата на което често са ниските заплати и голямото натоварване.

В последните години заплащането на учителите не нараства с еднакви темпове с разходите за живот в много европейски държави, ако бъде отчетена инфлацията. По данни на ОИСР, реалните заплати по закон на учителите в прогимназиален етап падат в 10 от 22 държави в периода 2015 – 2023 г.

Проучването на Съюза на жените учители (NASUWT) също така разкрива, че четири на десет учители (42%) казват, че разходите влияят на решението им за това къде са кандидатствали за преподавателско място.

Близо три четвърти (72%) не вярват, че има достатъчно достъпни жилища за учители на мястото, където живеят.