Застаряването на световно население се очаква да се ускори в идните десетилетия, което вероятно ще доведе до лоши резултати на фондовите пазари, твърдят анализатори на JPMorgan.

Те казват, че в исторически план по-старото население води до по-малка възвръщаемост, по-малък ръст на печалбите и по-ниски пазарни оценки.

В рамките на 10-годишен период, 1% увеличение на броя на хората на възраст над 65 г. се свързва с 0.92% понижение в годишната доходност от акции, изчисляват анализаторите в свой доклад. Те изтъкват основно по-бавния растеж и падащите пазарни оценки.

При наличието на по-възрастна инвеститорска база, която се стреми да пести за пенсия, инвестиционният капитал намалява, което води до по-малко иновации. Това, заедно с по-бавния ръст на работната сила, ще окаже отрицателно въздействие върху ръста на печалбите, твърдят анализаторите.

"Застаряването на местното население може да намали печалбите по няколко причини. То води до по-бавен растеж на работната сила, което намалява местния икономически растеж. Има също така доказателства, че застаряването може да намали иновациите и ръста на производителността," посочват анализаторите.

Това важи най-вече за компании, които генерират приходите си от международна дейност, казват анализаторите.

"За компаниите, които генерират по-голяма част от приходите си от чужбина, като мултинационални корпорации, застаряването на глобалното население вероятно ще окаже по-голямо влияние върху ръста на печалбите, отколкото застаряването на местното население," се казва в доклада.

Това означава, че борсови индекси с компании с малка и средна пазарна капитализация вероятно ще бъдат засегнати повече от застаряването на местното население, в сравнение с тези с изключително голяма пазарна капитализация.

Пазарните оценки също ще понесат удар, смятат анализаторите. Тъй като възрастните хора изпразват своите пенсионни фондове, спестяванията в национален план намаляват, което, от своя страна, увеличава доходността по облигациите.

По-старото население също така се изтегля от пазара при по-високи лихвени проценти, което понижава цените на акциите. Тези тенденции, както и очакванията за по-малък ръст на печалбите, оправдават по-ниските пазарни оценки, казват анализаторите.

Според тях обаче има и светъл лъч. Това е секторът на здравеопазването, за който по-старото население има склонност да харчи повече средства. "Намираме ясна положителна връзка между застаряването и свръхвъзвръщаемостта в сектора, вследствие изцяло на по-бързия ръст на печалбите," казват анализаторите.

Увеличение с 1% на дела на хората от населението на възраст над 65 г. ще доведе до 0.85% ръст на възвръщаемостта от сектора на здравеопазването за 10-годишен период, се казва в доклада.

Анализаторите отбелязват също така, че тенденцията за застаряване на населението няма да засегне еднакво страните. В Китай, възрастният дял от население се очаква да нарасне със седем процентни пункта в следващото десетилетие. В САЩ, междувременно, повишението ще е по-умерено от 18.1% до 21.5%.

Други доклад преди също са предупреждавали за въздействието от застаряващото население върху икономиката.

По-рано през годината, икономистът в Barclays Джонатан Милар заяви, че хората родени след Втората световна война, които в исторически план са голямо поколение, наближават "пика на бремето" върху щатската икономика в следващите няколко години.

Междувременно, голям дял от хората на възраст над 55%, които притежават акции в САЩ, може да представлява риск за низходящо движение на пазара, тъй като по-възрастните инвеститори често не разполагат с лукса да задържат акциите си по време на спадове и може да засилят волатилността чрез продажби при понижения на пазарите.