Водноелектрическата централа Coca Codo Sinclair в Еквадор, чието изграждане струваше 3 милиарда долара, се превърна в имиджова катастрофа още от създаването си преди почти десетилетие заради грешките в конструкцията, многократното надхвърляне на планирания бюджет и корупционните скандали. 

Но местоположението ѝ може да се окаже най-сериозният проблем до момента, пише Bloomberg. Съоръжението, от което Еквадор получава почти една трета от електричеството си, е на ръба да потъне в свлачище.

Това може да усложни енергийната криза в южноамериканската държава, която вече страда от 14-часови спирания на електрозахранването и трудности в разпределението на електроенергията.

Coca Codo Sinclair, намираща се на около три часа път с кола от столицата Кито, е изградена в долина, предразположена към природни бедствия.

Произтичащата от тези процеси ерозия може да достигне съоръжението за водоснабдяване на завода още през 2026 г., според проучване на инженерния корпус на армията на САЩ. Освен това, бавна лавина от утайки от срутване на водопад може да погребе друга част от съоръжението. 

Прекратяването на работата на ВЕЦ-а би било катастрофално за Еквадор и само би допринесло за нови сътресения и разочарования за жителите на страната, които се сблъскват с нарастваща престъпност и политическа нестабилност.

Засега държавната компания наема плаваща електроцентрала, работеща на мазут (един от най-мръсните източници на електричество), за да облекчи енергийната криза.

Въпреки това, като се има предвид, че ще са необходими години, за да се изгради достатъчно производство от слънчева или топлинна енергия, Еквадор трябва да поддържа Coca Codo Sinclair работеща на всяка цена. 

Проект, изпълнен с рискове

Проектът е рискован от самото начало. Проектантите избират живописно място за язовира - нагоре по теченението на реката преди най-високия водопад в Еквадор и в основата на вулкана Ревентадор. Иронията обаче е, че всеки местен жител вероятно разполага с аргументи против подобно решение.

54-годишният Маркос Кауатихо е бил свидетел на три големи геоложки събития, връхлетяли долината на Кока само през неговия живот, включително две земетресения, които удрят района в един и същи ден през 1987 г., както и вулканично изригване през 2002 г.

Няколко години по-късно той ръководи изграждането на жилищен комплекс за служителите на водноелектрическата централа близо до подножието на вулкана. "През нощта вулканът ставаше червен и можеше да се чуе как изхвърля камъни“, спомня си Кауатихо.

Единствените бързи решения са скъпи или ненадеждни. Вносът на електроенергия от Колумбия е застрашен от прекъсване, тъй като северната съседка временно трябваше да прекъсне доставките, за да запази собственото си снабдяване.

По-голямата част от природния газ в петролните полета на Еквадор се губи, тъй като страната трябва да изгради мрежа от тръбопроводи за транспортиране на горивото.

Променящият се климат и бъдещето на енергетиката

Това е проблем, познат на много развиващи се страни, където по-евтините енергийни алтернативи изтласкват по-скъпите. Хидроенергията е сравнително надеждна, докато не настъпи суша, като през това време създава фалшиво усещане за енергийна сигурност.

Това е и реалността за много нови проекти за нисковъглеродна енергийна инфраструктура - те трябва да разчитат на природните ресурси във време, когато климатът се променя навсякъде. 

Замбия и Зимбабве са типични примери. Спадът на нивото на водата в най-големия изкуствен язовир в света причини прекъсване на електрозахранването и в двете страни.

Миналата година наводнения и свлачища в Непал прекъснаха работата на местните ВЕЦ-ове, а в индийските Хималаи две наскоро построени водноелектрически централи бяха отнесени от наводнения в последните четири години.

Бедствията също така подчертават как най-подходящите места за водноелектрическа енергия вече са заети, принуждавайки предприемачите да се преместят в по-опасни региони, където често използват остарели климатични модели.  

Нови проекти или нови грешки?

Президентът на Еквадор Даниел Нобоа, който води кампания за преизбиране, обеща да завърши още един водноелектрически проект и да разшири преносната линия за внос на електричество от Перу като част от плановете за намаляване от прекомерната зависимост от водната енергия. Той обвинява предшествениците си за настоящата криза.

Coca Codo Sinclair беше част от усилията на бившия президент Рафаел Кореа да покаже на света как Еквадор може да се модернизира без помощта на западни кредитори.

През 2008 г. еквадорската държавна енергийна компания Celec привлече Sinohydro - дъщерно дружество на китайската Power Construction Corp., за изграждането на централата. Правителството по-късно заведе дело срещу изпълнителя заради строителните недостатъци на проекта.

Четири години след началото на работата на ВЕЦ-а през 2016 г., друго геоложко събитие удари долината на Кока. Естествен язовир от лава, който поддържаше 490-футовия водопад Сан Рафаел, се срути, отприщи свлачища и ерозира коритото на реката, водещо до водовземното съоръжение на хидроцентралата. Това постави под риск жилищния комплекс на служителите, който набързо е евакуиран и изоставен. 

Учените и инженерите не са единодушно по въпроса дали срутването на водопада е причинено от строителството на Coca Codo Sinclair или е просто съвпадение. Това, с което почти всички са съгласни, обаче е, че проектантите е трябвало да вземат под внимание геологично крехкия водопад. 

Дори ако Еквадор успее да запази ВЕЦ-а работещ, това може да струва стотици милиони долари в постоянна ремонтна дейност - ресурс, който би могъл да бъде инвестиран в алтернативни източници на енергия, като големи соларни паркове. Засега държавната енрегийна компания е изпратила инженери, за да укрепят речното корито под централата.  

Експертите обаче предупреждават, че страната е на път да допусне същите грешки на други места, като например водноелектрическия проект в Сантяго, който планира да изгради на югоизток.

Той трябва да произвежда повече от два пъти повече енергия от Coca Codo Sinclair и да бъде пуснат в експлоатация в началото на 2030 г. Някои инженери са на мнение, че проектантите отново не са взели предвид колко тинеста е реката - още повече, че ситуацията прогресивно се влошава от незаконния добив на полезни изкопаеми в района.