Президентът на Еквадор Даниел Нобоа е изправен пред тежка икономическа криза заради ескалацията на насилието, свързано с войната с наркокартелите в южноамериканската държава, предава Financial Times.
Нобоа, който встъпи в длъжност през ноември, обещавайки да увеличи работните места и да спре престъпността, иска да рефинансира външния дълг, да увеличи данъка върху добавената стойност и да отложи спирането на производството на петрол в Амазония, за да финансира войната, която
обяви на наркотрафикантите.
В началото на януари влиятелният наркобарон Фабрицио Колон успя да избяга от затвора, а десетки надзиратели бяха държани като заложници от затворниците.
Бандити превзеха и телевизионно студио на живо в ефир, а Нобоа наложи 60-дневно извънредно положение, включително вечерен полицейски час в цялата страна, докато армията извършваше набези в затворите и кварталите, контролирани от наркобандите.
Войната струва скъпо
"Войната струва скъпо. Трябва да предприемем строги икономически мерки и трябва всички да се съгласим с това“, коментира Нобоа по-рано този месец.
Откакто пое властта, рейтингът на одобрение на Нобоа се повиши до 80%, според социологическата компания Comunicaliza, тъй като еквадорците подкрепят твърдолинейната му политика и искат да се сложи край на скока в престъпността, довел до деветкратно увеличение на броя на убийствата от 2017 г. насам.
Увеличаването на политическия капитал на президента може да му позволи да прокара икономическите реформи, смятат анализаторите.
Цената на насилието е еквивалентна на около 6 процента от брутния вътрешен продукт на Еквадор през 2022 г., според Института за икономика и мир.
Този месец рейтинговата агенция S&P Global понижи перспективата на Еквадор от стабилна до негативна с аргумента, че престъпната вълна може да застраши реформите.
Дори и без тези предизвикателства, публичните финанси на Еквадор са под напрежение, като миналогодишният фискален дефицит се равнява на 4.8% от БВП. Държавните приходи са паднали с 10 на сто миналата година - до 19.1 милиарда долара, според Обсерваторията за фискална политика.
Еквадор, който е голям износител на петрол, банани и скариди, има външни дългови задължения от 47.4 милиарда долара, включително към китайски банки и Международния валутен фонд. Но репутацията на страната като "сериен" проблемен длъжник ограничава достъпа ѝ до капиталовите пазари.
Финансовият министър на Даниел Нобоа започна разговори във Вашингтон тази седмица с представители на правителството на САЩ и други кредитори за рефинансиране на дълга.
"Важно е да имаме помощта на САЩ, както и на Европа, за да не бъдем финансово "удушени", докато водим тази война“, каза Нобоа.
Парламентът на страната обсъжда законопроект за повишаване на ДДС с 3 процентни пункта до 15 процента, за да събере 1 милиард долара тази година и допълнително 1.3 милиарда долара годишно след това. Нобоа също така обеща да намали държавните разходи с 1 милиард долара.
Какви са възможните решения?
Президентът отхвърли едно от предизборните си обещания - да затвори едно от най-продуктивните нефтени находища в страната.
Еквадорците гласуваха за затварянето на амазонското находище, което произвежда около 55 000 барела на ден, на референдум през август миналата година и то трябваше да прекрати дейността си това лято.
Гийермо Авелан, шефът на централната банка, каза тази седмица, че без предложеното увеличение на ДДС и отлагането на затварянето на петролния блок, БВП ще се свие с близо 1% през 2024 г. след прогнозиран растеж от 1.5% през 2023 г.
Ако и двете мерки бъдат взети, централната банка прогнозира растеж от около 2 на сто тази година. Икономическият ръст на Екадор се е понижил от 4.2% през 2021 г. до 2.9% през 2022 г., според Световната банка.
Настоящият на Нобоа продължава само до май 2025 г., тъй като той завършва мандата на своя предшественик Гилермо Ласо, който беше изправен пред процес за импийчмънт за предполагаема злоупотреба с държавни средства, вследствие на което бяха организирани предсрочни избори в страната.
В пристанищния град Гуаякил бизнесът иска редът да бъде възстановен. Бизнес столицата на Еквадор се превърна в център за трафик на наркотици.
Износът на банани, скариди и кафе беше силно засегнат, коментира Хуан Карлос Диас-Гранадос, изпълнителен директор на търговската камара на Гуаякил.
"Когато има насилие в селските райони, където са посевите, е много по-трудно да се работи там“, каза Диас-Гранадос, добавяйки, че ръководителите на компаниите сега пътуват до плантациите с хеликоптери, за да избегнат нападенията по магистралите.
Италианско-канадския ресторантьор Бени Колонико беше отвлечен за откуп миналия юни и беше държан в продължение на шест дни, преди да плати 250 000 долара.
"Вече никой не иска да инвестира тук, никой дори не излиза на вечеря, защото има сериозни притеснения за сигурността. Но когато вече сте инвестирали, е трудно просто да си тръгнете“, коментира Колонико пред FT.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Активите на пенсионните фондове растат с 21% за година
преди 14 минApple иска да превърне Siri в конкурент на ChatGPT
преди 23 минКои са най-добрите държави за създаване AI стартъпи?
преди 1 часAmazon инвестира в три нови ветропарка в Гърция
преди 2 часаЗащо подводните кабели примамват саботьорите?
преди 2 часаНадеждата на Европа в производството на батерии за електромобили обяви фалит
преди 2 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgНово 20: Манчестър Сити получава наказанието си през март
dsport.bgБългария ще научи своя съперник в Лига на нациите
dsport.bgНад 400 гости станаха част от магията на 'Денят на жената предприемач 2024'
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg