Фестивалът Цинмин, известен също като Ден за почистване на гробищата, е китайски празник, който се отбелязва от векове в памет на починалите. Един от ритуалите на фестивала е да се изгарят копия на банкноти, които китайците наричат "призрачни пари".
Това са символични дарове, с които се пожелава добър живот на починалия в отвъдното.
Празникът Цинмин се отбелязва на 108-ия ден след зимното слънцестоене и обикновено се пада в началото на април. На този ден китайците посещават гробниците на роднини и членове на техните семейства и предци, пише изданието Sixth Tone.
Освен че изгарят "призрачни пари", те палят и церемониални бамбукови съдове, пълни с изкуствени "монети", направени от златно и сребърно фолио, както и цветни хартиени дрехи за техните предци.
Алкохол, плодове, ориз и сладки зелени оризови топки често се поставят пред гробовете. Посетителите опитват храната, пеят и танцуват пред гробовете, след което се прибират у дома привечер.
Днес повечето ритуали за фестивала Цинмин са опростени, но изгарянето на банкноти за мъртвите все още е неразделна част от традицията.
Тъй като повечето гробища са разположени в селски райони дълбоко в планините и горите, изгарянето на хартиени изделия често е забранено поради съображения за пожарна безопасност.
В градските райони обаче трептенето на пламъците от "призрачните пари" на фона на блестящите неонови светлини е обичайна гледка, която пази традицията жива.
Церемонията често се провежда на кръстовища, тъй като хората вярват, че по този начин "призрачните пари" могат да намерят пътя си до починалия.
Китайският поет Гао Джу от династията Сун, живял в края на 12-и и началото на 13-и век, описва сцената на Цинмин в стихотворение, като пише, че "хартиената пепел лети като бели пеперуди".
Археолозите предполагат, че преди технологията за производство на хартия да стане обичайна, хората са използвали истински пари и сребро като погребални дарове или керамика, олово, дърво, коприна и други материали вместо благородни метали, надявайки се, че починалият ще може да живее удобно в подземния свят.
Едва при династиите Вей и Джин (220-589 г. след Новата ера) се появяват хартиените пари и изгарянето на техни копия става традиция.
Практиката символизира прехвърлянето на пари от света на живите в отвъдното. Китайците вярват, че когато парите са "депозирани" в подземния свят, покойникът може да ги похарчи за всичко, от което се нуждае, като например подкупване на служители от подземния свят за избягване на наказание.
Това показва, че представата на хората за задгробния живот е повлияна от преживяванията, които имат в света на смъртните.
Дизайнът също се променя с времето, така че да прилича на истинските пари, използвани в определена епоха. Най-старите открити експонати датират от Северните династии (386-581 г. сл. Н. е.).
Те са намерени в град Турпан в северозападния Синдзян-Уйгурски автономен регион на Китай и приличат на сребърни блокове, изрязани от хартия и изписани с думи.
Призрачните пари от династията Тан, изкопани от пещерите Могао в Дунхуанг, провинция Гансу, в края на 20 век, имат кръгла форма с квадратна дупка в средата, за да имитират тогавашните китайски медни монети.
След популяризирането на технологията за печат на дървени блокове при династията Сонг, търговците започват да използват хартиени пари, известни като "джиози", които впоследствие се развили в "ин пиао" - или банкноти, използвани като сребро.
Има и други видове призрачни пари, направени от сгъване на златно и сребърно фолио във формата на слитъци или отпечатани с шарка на медни монети върху жълта хартия.
В селските райони на Китай тези форми на призрачни пари все още се използват, тъй като хората продължават да желаят на своите починали близки добър живот, в който няма глад и студ. С помощта на съвременната печатна технология валутата за подземния свят става по-сложна.
Имитирайки днешните банкноти, изображението на Нефритения император е отпечатано върху банкнота от 100 милиарда юана, издадена от "Банката на небето", докато някои от банкнотите дори наподобяват американска валута, а номиналът на купюрите достига до 10 000 долара.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Как железниците вдъхновяват създаването на часовите зони?
24.11.2024Калните вулкани на Бузъу: Пейзаж от друга планета
24.11.2024Кои пенсионни фондове отчитат над 10% доходност за последните 24 месеца?
24.11.2024Реставрират крепостта Баба Вида
24.11.2024Ресторант на планински връх отвори след пожар и реконструкция за € 32 млн.
24.11.2024Испания глоби пет нискотарифни превозвача общо със 179 млн. евро
23.11.2024Прочети още
Дежавю за феновете на Адел: Певицата отново излиза в дълга певческа ваканция
darik.bgАмериканците отброяват дните до Деня на благодарността
darik.bgРусия готви кибервойна срещу Великобритания
darik.bgЦветан Василев: Ботев е поставен в непоносима ситуация с цел неговото овладяване (ВИДЕО)
dsport.bgМъри Стоилов смълча Истанбул след паметен обрат пред Жозе Моуриньо
dsport.bgХора с различни идеи, обединени от една кауза - опазването на българската природа
9meseca.bgНеща, които трябва да изхвърлите от дома си сега
idei.bgКак да си направим кърпички за почистване
idei.bg6 неща, които правят дори най-стилния коридор да изглежда разхвърлян
idei.bg