Смартфоните замениха много други устройства: компютри, калкулатори, фотоапарати, крачкомери… Но връщането към добрия стар будилник може да направи сутрините ви по-лесни.

„Телефонът извън спалнята вероятно ще намали възможността за разсейване от съня, а също така и отлагането му“, според експерта по медицина на съня д-р Шалини Парути.

Телефон до леглото ви също така може да означава скролване през нощта и отлагане на алармата сутрин. Ако планирате да спите по-добре или да се будите по-рано през новата година, една малка и полезна стъпка може да бъде да го замените с будилник.

Край на дрямката

Най-добрият сценарий – няма да е необходимо да използвате функцията „дрямка“ на телефона. „В идеалния случай човек е спал достатъчно, така че когато звънне алармата, е добре отпочинал и готов да стане“, казва Парути.

Натискането на бутона за дрямка веднъж може да ви помогне психологически, като ви позволи да се събудите по-лесно, добавя тя. Но повече от веднъж не се препоръчва, защото не спите добре през тези допълнителни минути.

В края на нощта хората обикновено влизат и излизат от цикъл на съня, наречен REM (или сън с бързи движения на очите), казва неврологът и експерт по медицина на съня д-р Брандън Питърс-Матюс.

Този етап е важен за обработката на паметта и творческия сън, а фрагментирането му може да повлияе на мозъчната функция.

Вместо да настройвате аларма за по-рано от необходимо и да натискате дрямка, той препоръчва да си позволите дълбок, непрекъснат сън, докато не трябва да се събудите.

„Когато не спите достатъчно или не получите качествен сън, вероятността допълнителните 5 до 10 минути да окажат значително въздействие е доста ниска“, смята д-р Джоузеф Джежевски.

„Когато се събудим сутрин и не се чувстваме бодри, най-добре е да станем, да започнем деня и да предприемем стъпки, които да ни подготвят за успешна почивка през следващата нощ.“

С телефонна аларма на нощното ви шкафче е лесно да се пресегнете и да натиснете бутона за отлагане. Но специалните будилници имат много начини да ви накарат да станете от леглото.

Телефонът пречи на съня ви

Друго предимство да не използвате телефона си като будилник е, че ви е по-лесно да го оставите извън спалнята, което е полезно за съня, казва Парути.

„В идеалния случай рутината преди лягане включва отпускане и подпомагане на преминаването на мозъка към състояние на заспиване. Наличието на телефон до леглото ви прави много лесно скролването и разсейването.“

Ако се стремите да спите осем часа, но след това посегнете към телефона си „за малко“, два часа могат да отлетят бързо, оставяйки ви без необходимото количество сън.

Как да се събудим по-рано и по-щастливи?

Единственият начин да се събудите по-рано или по-лесно е да получите качествен сън, казва Джежевски. Повечето възрастни трябва да спят от седем до девет часа на нощ, но изследванията показат, че 60% от тях не изпълняват тази препоръка. Според експерта:

„Твърде малкото или твърде многото сън може да повлияе на това колко добре функционираме през целия ден“.

За по-добър сън се препоръчват още няколко малки стъпки:

  • Трябва да се изложите на слънчева светлина през деня;
  • Физическа активност поне 30 минути пет дни в седмицата;
  • Хранене по едно и също време;
  • Без тежки храни, никотин, кофеин и алкохол преди лягане;
  • Последователна рутина на заспиване;
  • Сън на тихо, хладно и тъмно място;
  • Оставете електрониката един час преди лягане.

Ако спите през нощта, но не се събуждате отпочинали, може би е време да посетите лекар по съня за диагностициране на възможни проблеми, като сънна апнея, синдром на неспокойните крака или безсъние.