
Air New Zealand обяви, че се отказва от климатичната си цел за 2030 г., която си бе поставила, изтъквайки като причина забавянето в доставките на икономични самолети и достъпността на алтернативните горива.
Изявлението означава, че националният превозвач на Нова Зеландия е първата голяма авиокомпания, която ограничава климатичните си цели в краткосрочен план. Този ход отразява мащаба на предизвикателството, пред което е изправена индустрията, за да изпълни целите си по отношение на декарбонизацията.
Главният изпълнителен директор на Air New Zealand Грег Форан заяви, че в последните седмици е станало очевидно, че “потенциални забавяния в плана за обновяване на нашия флот представляват допълнителен риск за постижимостта на целта”.
“Възможно е авиокомпанията да се наложи да задържи настоящия си флот за по-дълго време от планираното поради проблеми с глобалното производство и веригите на доставки, които биха могли да забавят въвеждането в експлоатация на по-нов и по-икономични самолети”, казва Форан.
“При това положение и предвид факта, че са необходими толкова много лостове за постигането на целта, които са извън нашия контрол, взехме решение да оттеглим целта си за 2030 г.”

Преди това от Air New Zealand са заявявали, че целта на компанията за 2030 г. е да ограничи въглеродния интензитет с 28.9% в сравнение с нивата от 2019 г. От авиокомпанията обявиха тази седмица, че са започнали работа по нова краткосрочна цел.
Авиацията има значителен принос за климатичните промени и е считана за един от най-трудните сектори за декарбонизиране.
През 2022 г. авиацията е допринесла с 2% от глобалните енергийни емисии на въглерод, след като в последните десетилетия отчита по-бърз растеж от някои други видове транспорт.
От Международната агенция по енергетика (МАЕ) казват, че за да може авиацията да се придържа към изпълнението на своята цел за нетни нулеви емисии през 2050 г., ще са необходими редица мерки свързани с нискоемисионните горива, подобрения в двигателите и корпусите на самолетите, както и решения за ограничаване на търсенето.
Air New Zealand също така потвърди намерението си да се оттегли от Инициативата за научнообосновани цели (SBTi). Тя представлява партньорство между CDP, WRI, Глобалния договор на ООН и WWF, което има за цел да определи корпоративни цели за намаляване на емисиите в съответствие със с Парижкото споразумение за климата.
Председателят на Air New Zealand Тереза Уолш заяви, че превозвачът остава ангажиран с целта си за достигане на нетни нулеви емисии до 2050 г.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Ниските нива на Дунав вдигат цената на корабоплаването
преди 1 час60-дневно пътешествие ви води на четири континента
преди 1 часШофьорите на таксита са най-силно изложени на замърсяване с фини прахови частици
преди 1 часНа море в България: Бяла
преди 1 часИ Scope Ratings повиши рейтинга на България
преди 1 час5100 тона малини произведени у нас през 2024 г.
преди 1 часПрочети още
Атанас Чобанов: Бухалките на Пеевски няма да излязат в отпуска
darik.bgД-р Ивайло Митковски: Срещу кмета на Варна има съдебен произвол!
darik.bgТакса над 28 000 лв., за да учиш химия в Софийския университет! Как така!?
darik.bgМач ЕкстрасенсИ: Челси срещу ПСЖ – кой ще стане световен шеф?
dsport.bgТрансферен гаф на Лудогорец премина в Йордания
dsport.bgРаждането не трябва да бъде битка – лична история, която предизвика реакция
9meseca.bg