Стартъп компанията Attabotics е набрала 71.7 млн., долара ново финансиране, за да продължи процеса по навлизането си в автоматизацията на складове.

Рундът за набиране на средства бе оглавен от Export Development Canada, а в него се е включил и Пенсионният фонд на учителите от Онтарио, с което общото финансиране на компанията досега достига 165.1 млн. долара. Forerunner Ventures, Coatue и Honeywell са сред компаниите, които преди това бяха инвестирали в Attabotics.

Набраните средства идват на фона на опитите на компанията да оптимизира още повече доставките на складови технологии, докато електронната търговия продължава да расте.

По-рано този месец Amazon представи роботизираната ръка “Sparrow,” която може да сортира милиони артикули с различни форми и размери преди опаковането им, използвайки компютърно зрение и изкуствен интелект. Amazon постоянно увеличава складовите си роботи, откакто придоби Kiva Systems за 775 млн. долара през 2012 г., която впоследствие се превърна в Amazon Robotics.

През юни Amazon представи своя напълно автономен робот, който може да работи заедно със служителите в складовете, в допълнение към други системи, които могат да сортират и местят пакети. Компанията също така придоби през септември Cloostermans, която разработва складови машини и роботи. Около 75% от петте милиарда пакета, които Amazon обработва годишно, минават през роботи поне в един от етапите по процеса на доставка, са казвали от компанията.

Системата на Attabotics за изпълнение на поръчки, използва роботозирани совалки, които вземат стоките и след това ги предоставят на служители. Компанията пусна първата търговска версия на своя робот през септември, а сред партньорите й вече са компании като Pan Pacific Pet, Modern Beauty Supplies и министерството на отбраната на САЩ.

Размерите на системата на Attabotics, която според компанията намалява складовото пространство с 85% и изисква едва 20% от служителите, необходими за традиционните центрове за изпълнение на поръчки, също е от ключово значение за необходимостта от това тези центрове да се намират близо до големи метрополисни райони с цел по-бързи доставки.