Искате ли вие и семейството ви да се чувствате по-спокойни във финансово отношение през месеците до края на 2023 г.?

Тогава ви предлагаме няколко малки стъпки, с които ще си помогнете сами.

Увеличете аварийния си фонд

Фондът за спешни случаи ни дава сигурност, при положение че настъпят неблагоприятни събития – безработица, заболяване, спешен ремонт и т.н.

Експертите в сферата на личните финанси съветват да имаме заделени средства, достатъчни за поне 3-6 месеца издръжка на семейството. В настоящите несигурни времена обаче е добре в този фонд да има пари за 6-9 месеца напред.

Погасете кредитите с най-висока лихва

Най-скъпите кредити са бързите, както и задълженията по кредитните карти. Пълното им погасяване ще ви осигури повече средства на разположение.

При положение че имате потребителски и ипотечни кредити с висока лихва, можете да опитате да ги предоговорите или рефинансирате при по-изгодни условия. 

Застраховайте се

Сключването на застраховка Живот е едно от най-добрите решения. Тя осигурява по-високо ниво на финансова защита при непредвидени разходи, свързани със здравословното ни състояние. Не забравяйте да застраховате и дома си срещу наводнение, пожар, кражба и други.

Не бъркайте спестяванията с инвестициите

Специалистите по лични финанси препоръчват да инвестираме само и единствено средства, от които нямаме непоследствена нужда. Не бива да се инвестират пари, взети назаем, както и да се спекулира краткосрочно с даден актив.

Добре е да отделяме част от доходите за инвестиции, като суми от 100 или 200 лева месечно също имат значение в дългосрочен план. 

Не спирайте да се образовате

Инвестирайте в себе си, знанието винаги се отплаща. Това е най-бързият начин да повишите стойността си.

Научаването на нов чужд език, повишаването на квалификацията или придобиването на нова специалност може да ни донесе повишение или нова, по-добре платена работа.

Поставете си цели

Какви са личните ви и семейни цели? Независимо дали са ви нужни средства за ремонт, нова кола или почивка, трябва да започнете отнякъде.

Заделяйте част от доходите си и ако те не са ви достатъчни, потърсете нов източник на приходи. Това може да е почасова работа или стартирането на нов бизнес.