Руската рубла започна седмицата с понижение, като достигна близо 15-месечно дъно спрямо щатския долар в сутрешната търговия в понеделник.

Това стана след неуспешния опит за преврат през уикенда, организиран от лидера на частната военна компания Вагнер Евгений Пригожин. 

Рублата поевтиня с 2.1%, до 86.50 рубли за долар, след като по-рано достигна 87.23 - най-ниското ниво от края на март 2022 г. насам.

Спрямо еврото руската валута регистрира спад от 2.2%, а загубите ѝ спрямо китайския юан в сутрешната търговия бяха с 2.1%.

Руските наемници, водени от Евгений Пригожин, се изтеглиха от южния руски град Ростов на Дон през нощта в събота, съгласно споразумението, договорено с руските власти, което спря бързото им настъпление към Москва.

Развитието на ситуацията обаче остави без отговор въпросите относно стабилността на управлението на президента Владимир Путин.

Тъй като финансовите пазари бяха затворени през уикенда, руските банки предлагаха обменни курсове доста над официалния курс от 90 рубли за долар.  

Инвеститорите в световен мащаб следят за възможните ефекти от осуетения бунт, като някои от тях очакват прехвърляне на част от руските активи в по-сигурни убежища, като американските облигации и други ценни книжа, деноминирани в чуждестранна валута.

Инцидентът съживи и страховете за това какво може да се случи с руските ядрени запаси в случай на вътрешни политическа сътресения.

Суровият петрол от сорта брент се повиши с 0.2% тази сутрин, до ниво от малко над 74 долара за барел, докато американския лек суров петрол се търгува на ниво от 69.30 долара за барел.