В изпепеляващата сутрешна жега Тай Саде подготвя авокадовите дървета, които скоро ще опраши изкуствено.
Като част от мошав или колективна ферма в Централен Израел, Саде е основател на технологичната компания BloomX. Той казва, че тя е намерила начин да опрашва изкуствено културите, подобно на пчелите.
"Ние не заместваме пчелите, а по-скоро предлагаме по-ефективни методи за опрашване на фермерите и намаляваме зависимостта от търговските медоносни пчели," казва той.
Три от всеки четири култури, които се отглеждат по света за производство на плодове или семена за човешка консумация, разчитат поне отчасти на опрашители. А това са пчелите, независимо дали са медоносни пчели или над 20 000 различни вида диви пчели, които вършат тежката работа.
Смята се, че в САЩ пчелите от всякакви видове са отговорни за опрашването на 75% от плодовете, ядките и зеленчуците, които се отглеждат в страната. Процентът е сходен в Европа, като други насекоми - като осите и пеперудите, допринасят с останалата една четвърт.
За съжаление на фермерите, популациите от пчели са подставени под натиск заради фактори, като климатичните промени, загубата на навици и използването на пестициди. Европейските медоносни пчели също така са тежко засегнати от паразитен акар.
Технологията на BloomX в момента е насочена към две култури – боровинки и авокадо, като позволява те да бъдат опрашвани, дори и ако броят на пчелите на местно ниво е много малък.
Основният продукт на компанията носи името Robee и на пръв поглед изглежда като голяма косачка за трева. Тя има две механични рамена, които стърчат от двете ѝ страни.
Те вибрират и когато преминават над растенията с боровинки, ги карат да пускат прашеца си. Нивото на вибрация е проектирано, така че да имитира това на земните пчели, които са най-ефективните опрашители на боровинки и използват крилата си, за да раздвижват цветовете.
Другият продукт на BloomX е Crossbee - ръчен инструмент за събиране и разпръскване на лепкави поленови зърна между авокадовите дървета. Към днешна дата оборудването се използва в Южна Америка, Южна Африка, Испания,САЩ и Израел, а от BloomX твърдят, че може да увеличава добивите на плодове с 30%.
И двата продукта се контролират от базирана на изкуствения интелект (AI) софтуерна система, свързана с мобилно приложение, като всеки от тях е оборудван с GPS инструмент, така че работниците да знаят кои части от полето са третирани.
Може също така да бъдат инсталирани и сензори, така че опрашването да се случва в оптималните дни.
В Калифорния отглеждането на бадеми е голям бизнес. Щатът произвежда 80% от бадемите в света, а индустрията се оценява на 10.4 млрд. долара годишно.
За опрашването на тези общо 1.3 млн. акра дървета в Калифорния се докарват пчели с камиони от цялата страна по време на сезона на цъфтежа на бадемите. Според някои публикации, 70% от търговските медоносни пчели в САЩ биват транспортирани до щата за тази цел.
Според Лиза Уаско ДеВетер, доцент по градинарство в Университета на щата Вашингтон, това може да означава недостиг на медоносни пчели на други места в САЩ за други култури. Изкуственото опрашване може да помогне за запълването на тази празнина.
"Пътуването може да стресира медоносните пчели и да отслаби колониите им, но бизнесът с опрашването на бадеми е много важен за доходите на пчеларите и за поддържането на тяхната дейност икономически жизнеспособна," казва тя.
Други наблюдатели посочват високата смъртност на медоносните пчели в бадемовите полета, като пчеларите обвиняват за това излагането им на пестициди и напрежението върху техните кошери, които биват транспортирани на хиляди километри.
Освен това подобна интензивна употреба на медоносни пчели "представлява заплаха за местните диви пчели, които са принудени да се състезават за храна и са изложени на нови болести".
Използването на изкуствено опрашване в бадемовите полета може да помогне за смекчаването на всичките тези проблеми. Така смята и Ейлам Ран, който казва, че "тласкаме пчелите към места, на които не би трябвало да бъдат в реалния живот".
Рам е главен изпълнителен директор на друга израелска технологична компания, която специализира в изкуствено опрашване - Edete.
В основата на нейната технология е способността да съхранява цветен прашец в рамките на няколко години без влошаване на качеството му. За да постигне това, компанията е разработила машини, които събират, а след това прилагат прашеца.
"Ние можем да осигурим най-добрия цветен прашец в най-подходящото време, за да забременее растението", казва Ран. "Можем да го правим с ябълки, череши, бадеми, шам-фъстък, а нашите машини действат прецизно."
За момента технологията на Edete се използва основно в Калифорния на полета с шам-фъстък, но вече започва да се използва и при бадемите.
Ран казва, че това е добра новина за пчелите. "Индустриалната монокултура не е място, на което насекомите да процъфтяват. Точно обратното, тя ги убива. Ако не принуждаваме пчелите да опрашват растения, с които обикновено не се хранят, ще облекчим натиска върху тях."
Даян Дринкуорът от Британската асоциация на пчеларите контрира, че "ако здравето и благосъстоянието на пчелите са приоритет, тогава необходимостта от изкуствено опрашване до голяма степен е ненужна".
"Пчелите опрашват добре от милиони години основно безплатно, с изключение на подкупа, който им предлагат растенията под формата на нектар," допълва тя.
"Някои култури с висока гъстота обаче се възползват от миграционното опрашване, което подкрепя основно поминъка на търговските пчелари.
Британската асоциация на пчеларите подкрепя всички опрашители и най-вече вече медоносните пчели. Те са идеалните опрашители, осигурявайки работна сила, която може да бъде местена, за да опрашва ранните култури, което, от своя страна, може да увеличава добива.
Медоносните пчели пък имат нужда от нектара и цветния прашец, които събират, докато опрашват, за да изхранват популацията си и да преживяват зимата," казва експертът.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Активите на пенсионните фондове растат с 21% за година
преди 11 минApple иска да превърне Siri в конкурент на ChatGPT
преди 20 минКои са най-добрите държави за създаване AI стартъпи?
преди 1 часAmazon инвестира в три нови ветропарка в Гърция
преди 2 часаЗащо подводните кабели примамват саботьорите?
преди 2 часаНадеждата на Европа в производството на батерии за електромобили обяви фалит
преди 2 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgНово 20: Манчестър Сити получава наказанието си през март
dsport.bgБългария ще научи своя съперник в Лига на нациите
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествените заболявания на гърдата
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg