Университетският преподавател по психология Крисчън Харт и психологът Дрю Къртис винаги са се интересували от това как лъжците подвеждат останалите хора.

Докато правят проучване за своята обща книга “Големи лъжци: Какво ни казва психологическата наука за лъжите и как можете да ги избегнете,” те предоставят на над 200 участници в проучване, които се определят като обичайни лъжци.

Те споделят какви стратегии използват най-често, когато лъжат, за да прикрият своята измама и да направят така, че други да смятат, че говорят истината.

Ето най-честите начини, по които лъжците мамят околните:

Осъществяват зрителен контакт

Представители на групата казват, че опитват да поддържат или увеличават зрителния контакт с човека, когото лъжат.

“Гледам ги право в очите”, пише един от участниците. Друг описват сходна тактика за поддържане на зрителен контакт или казват, че избягват да поглеждат настрани, когато лъжат.

Контролират израженията на лицето си

Участниците в проучването казват, че опитват да манипулират лицевото си изражение, за да имат правдоподобна физиономия. Те пишат, че се опитват да не позволяват изражението на страх или изненада да се появява на лицето им.

Държат се спокойно и уверено

Хората споделят, че опитват да поддържат нормално поведение. Един от участниците пише, че “се държи сякаш няма нищо нередно или различно.”

Не се държат сякаш не ги свърта

Участниците казват, че целенасочено контролират нещата, които правят с ръцете и краката си и се опитват да поддържат нормални движения на тялото, като кръстоване на ръце, с цел минимизиране на нервността.

Емоционални са

Когато някои от участниците са лъгали, са се опитвали да бъдат по-емоционално, отколкото всъщност са се чувствали, като се преструват на разстроени или плачат. Те смятат, че емоционалността ще убеди другите в тяхната истинност.

Контролират тона и височината на гласа си

Участници посочват, че полагат усилия да променят и контролират тона и височината на гласа си, за да звучат по-уверено.

Изпипват детайлите

Лъжците полагат усилия да контролират количеството или естеството на детайлите и доказателствата, които споделят, като премълчават ключова информация или понякога добавят детайли в опит да звучат убедително.

Лесни начини да забележите лъжец

Ние сме хора, а не ходещи детектори на лъжата. Можем обаче да използваме техники, за да установяваме по-лесно кога хората не са искрени с нас.

Една от стратегиите е да накараме потенциалния лъжец да говори. Колкото повече човек говори, толкова повече информация предоставя. Всяка информация, която той или тя разкрива, може евентуално да бъде проверена с доказателства.

Друг начин е да ги караме да се повтарят. Ако даден човек твърди, че има принос към важен проект, например, изчакайте седмица и го накарайте да разкаже отново своята версия. Лъжците често сменят детайлите между два разказа.

Ако забележите несъответствията, можете да разкриете нечестността.