През есента на 2022 г. фермер от Северен Уисконсин в Съединените щати разпръсква 1421 тона натрошена вулканична скала върху нивите си, преди да засади соя и царевица.

Скалният прах е доставен от стартираща компания, наречена Lithos, и има две цели - да увеличи добивите и да помогне за улавяне на въглеродния диоксид от атмосферата.

Стартъпът се ражда от академичните изследвания в Йейл преди по-малко от две години, а сега работи с повече от 80 ферми в девет щата.

Няколко големи технологични компании, като Stripe, Alphabet и Shopify, се ангажираха да платят на компанията 57.1 милиона долара за премахване на 154 000 тона CO2 през следващите четири години, пише Fast Compаny. 

Докато други фирми използват големи машини за извличане на въглероден двуокис от въздуха, Lithos залага на ускоряване на естествените геоложки процеси. Когато върху определени видове скали вали дъжд, химическа реакция помага за улавянето на CO2.

Въглеродът, в крайна сметка, изтича от полетата до водните пътища и достига океаните, където е окончателно изолиран. Lithos помага това да се случи по-бързо, като разпръсква натрошени скали по специфичен начин върху нивите.

Компанията използва своя софтуер, за да разработи персонализиран план за всяка ферма, базиран на нейната почвена химия.

Как базалтът може да помогне на климата?

Много видове скали абсорбират по естествен начин въглероден диоксид от атмосферата, но просто го правят за много дълги периоди от време.

Компаниите опитват редица различни подходи, за да ускорят процеса и да изсмукват въглерода от въздуха за месеци или години, вместо за столетия или хилядолетия“, казва Нан Рансохоф от компанията за финансови софтуерни продукти Stripe.

Той ръководи и групата Frontier, в която няколко компании работят заедно, за да помогнат на стартъпите за премахване на въглерода да се разширят, като се ангажират да купуват техните услуги. 

За Frontier новият ангажимент за закупуване на отстраняване на въглерод от Lithos е най-големият досега.

Във фермата в Уисконсин, шест месеца след нанасянето на скалния прах, измерванията показват, че процесът е отстранил трайно 175 метрични тона CO2 от въздуха. Това отразява нетната полза от целия процес, така че емисиите от транспортирането на скалния прах се приспадат от сметката. 

А собственикът на фермата Пол Лапачински е отчел ръст на добивите си с 36%.

"Аз искам устойчивост и подобряване на работата във фермата. Всяко нещо, коeто може да увеличи производителността на земята, особено на фона на повишаването на разходите за гориво и торове, е добре дошло", казва той. 

Какви са очакванията?

Вулканичните скали, наречени базалт, лесно се намират в големи количества като отпадъци в кариерите. Освен това фермерите използват и други видове каменен прах, за да подобрят почвата си, така че добавянето на базалт към нивите може лесно да бъде включено в графика и процесите им. 

"Инфраструктурата вече съществува. Мащабирането на процеса не изисква технологични иновации или нови пробиви“, казва съоснователят и главен изпълнителен директор на Lithos Мери Яп.

Проучванията показват, че подходът, наречен подобрено изветряне, може потенциално да премахне от атмосферата между 2 и 4 млрд. т въглероден диоксид годишно до средата на века, или около 40% от всички емисии, които трябва да бъдат елиминирани за постигането на глобалните климатични цели.

"Подобреното изветряне е обещаващо, отчасти защото има потенциала да достигне гигатонен мащаб при ниски разходи и да го направи за относително кратък период от време, в сравнение с други инструменти“, смята Нан Рансохоф от Frontier. 

Едно от предизвикателствата е да се измери точно колко въглерод се премахва по този начин. Но подходът на Lithos към измерването, разработен от един от съоснователите в Йейл, може да анализира проби от нивите на относително ниска цена.

В момента стартъпът разполага с хиляди почвени проби, транспортирани до лабораториите за измерване. В крайна сметка, тези данни ще могат да "обучат" модели и алгоритми, които да могат да предскажат точно количеството уловен въглероден диоксид без необходимост от непрекъснато вземане на проби.

Целта на Lithos е да улови милиарди тонове CO2 през това десетилетие. Според Мери Яп, това е възможно поради голямото търсене от страна на фермерите, които искат да участват, както и заради изобилието от ресурс. Предизвикателствата, които остават, са оперативни. 

"Едно от тях е логистиката. Трябва да намерим достатъчно шофьори на камиони и да работим с железниците, за да транспортираме базалта в огромни обеми“, обяснява тя. Новата сделка с Frontier ще помогне на стартъпа да ускори графика си с три или четири години.