Инфлацията в САЩ намаля значително, като ценовият индекс на разходите за лично потребление (PCE), който e предпочитаният от Федералния резерв измерител на инфлацията, възлиза на 3.2%.

На пазарите вече се говори за меко приземяване на икономиката, при което Фед ще успее да свали рецесията без, всъщност, да се стигне до рецесия. От щатския гигант в управлението на активи Vanguard Group Inc обаче смятат, че не трябва да се избързва с тези очаквания.

Тази разлика между 3.2% и целта на Фед от 2.0% вероятно е най-трудната за стопяване, тъй като това е инфлацията при заплащането.

Обикновено, за да падне тя, е необходимо повишение на безработицата и рецесия, която не е необходимо да е голяма, посочи Тим Бъкли, председател и главен изпълнителен директор на Vanguard.

Ако това се случи през второто полугодие, тогава може би би било идеалният период Фед да започне да понижава лихвите.

Размерът на пониженията не би трябвало да има значение за дългосрочните инвеститори, защото важното в случая е къде ще спре Фед- или т. нар „неутрална лихва“, при която икономиката нито прегрява, нито се забавя.

Очакванията на Vanguard са, че тази лихва ще бъде по-висока, отколкото хората са свикнали през последното десетилетие.

В исторически план, в номинално изражение тя е около 2.5%, но поради редица фактори от Vanguard прогнозират, че показателят вече е по-близо до 3.5%, заяви Грег Дейвис, главен инвестиционен директор на компанията.  

Част от факторите за нейното повишение са разходите на застаряващото население, както и това, че страната има много по-голям бюджетен дефицит.

Хората са свикнали от финансовата криза през 2007/08 г., че когато нещата се объркат, Фед просто сваля лихвите близо до нулата. Ситуацията от последните 15 г. обаче просто не е нормална.

Реалността е, че просто се връщаме към по-нормална среда на лихвени проценти, което не е нещо лошо, смята Дейвис.

Цените на имотите

На фона на нарасналите лихви и поскъпналите ипотеки, очакванията бяха, че цените на имотите ще паднат. Това обаче не се случи. Търсенето на пазара на имоти нарасна, но ръстът на предлагането не поддържа същия темп.

Много хора, които имат ипотеки при по-ниски лихви, просто не искат да продават, а новото строителство не може да задоволи търсенето и по тази причина цените останаха високи, посочи Бъкли.

Облигации

От Vanguard също така смятат, че повишението на лихвените проценти е направило облигациите много по-привлекателни като клас активи, отколкото през последните 10-15 години.

Акции

Дейвис прогнозира средна годишна доходност в размер на 4-6% за щатския пазар на акции в следващите 10 години. Очакванията на неговия екип за доходността на международните пазари на акции е средно 7–9% годишно.

От компанията също така съветват инвеститорите да диверсифицират своите вложения, така че да обхващат повече пазари.

Биткойн ETF-и

Vanguard не предлага свой собствен фонд от така популярните напоследък биткойн ETF-и, като компанията не планира да променя позицията си по въпроса, освен ако този клас активи също не се промени, заяви Бъкли.

От компанията не смятат, че биткойн ETF-ите принадлежат към дългосрочните инвестиционни портфейли, тъй като това са спекулативни активи. А фондовете, които Vanguard предлага, инвестират в класове активи, които имат парични потоци.

Мнението на Vanguard е, че биткойнът е прекалено волатилен и не съхранява стойност.

Инвестирането в спекулативен актив никога не е добра дългосрочна стратегия за инвестиции, защото волатилността е прекалено голяма и доходността е непредвидима.

Има хора, които искат да инвестират в този клас активи, но от Vanguard не смятат, че това е нещо, на което хората залагат своите спестявания за пенсия или парите образованието на децата, заяви Дейвис.

Дялови инвестиции

В САЩ има само 3 800 публични компании с годишни приходи от над 15 млн. долара. Останалите 96% от компаниите с годишни приходи от над 15 млн. долара, всъщност, не са публични.

Това означава, че има една голяма част от икономиката, до която инвеститорите не могат да се докоснат, освен ако не инвестират в непублични компании.

По тази причина от Vanguard смятат, че дяловите инвестиции са много уместен, макар и различен, клас активи, който може да предложи диверсификация.

Президентските избори в САЩ

По отношение на въздействието върху пазарите на предстоящите избори в САЩ, от Vanguard съветват клиентите си да се фокусират върху инвестиционната си стратегия в дългосрочен план и да контролират нещата, които могат, по отношение на диверсификацията, ниските разходи и т.н.

Реалността е, че когато погледнете числата, няма много голяма разлика дали годината е изборна или не, смята Дейвис.

Vanguard е основана през 1975 г. Компанията предлага 422 фонда в световен мащаб към края на 2023 г., 206 от които в САЩ, като може да се похвали с над 50 милиона инвеститори.

* Материалът е с информационен характер и не е препоръка за покупко-продажба на ценни книжа.