На фона на крановете, осеяли силуета на Дубай, и рекордните цени, на които се сключват сделки с ултра луксозни домове, вече има и признаци, че имотният бум в емирството започва да губи инерция.

Строителни компании, инвеститори и имотни брокери се интересуват неофициално колко бързо един от най-горещите пазари през миналата година би могъл да обърне посоката и дали би могла да се изключи болезнена корекция, подобна на спада, който разтърси емирството през 2008 г.

Оттогава Дубай преследва икономически рестарт, съсредоточен около това, което местните власти се надяват, че е устойчив растеж, в това число и 10-годишен план за развитие, известен като D33 и превръщането на емирството в един от четирите водещи финансови центрове в света.

Въпреки всичко, имотната индустрия остава ключов барометър за евентуалния успех, тъй като съставлява 8.9% от местната икономика.

"Уязвимостта на Дубай на корекция се корени в зависимостта на емирството от чуждестранни капитали, най-вече от Китай и Русия," казва пред Reuters Ронан Ханан от консултантската компания Proven Partners.

Огромните инфраструктурни разходи, щедрите данъчни закони и подходът на „отворените врати“ към имиграцията след пандемията привлякоха хиляди чужденци.

Руснаците бяха най-големите чуждестранни купувачи на жилища през първото тримесечие на 2023 г., но отстъпват до третото място до края на годината, според проучване на Betterhomes, като купувачите от Индия и Великобритания са сключили най-много имотни сделки през 2023 г.

Отчита се и видимо повишение на купувачите от Египет, Ливан, Пакистан и Турция, посочват от компанията, подчертавайки двойнствената роля на Дубай като безопасно убежище и магнит за богатите.

Въпреки че руските и китайските парични потоци бавно намаляват, нарасналият интерес от страна на индийски инвеститори може да спомогне за това евентуален спад да бъде бърз и плитък, казва Хаким Абделджуад, управляващ директор на Kroll Valuation Advisory Services.

Охлаждане при цените

През 2023 г. в Дубай бяха продадени рекордните 431 жилища на цена от над 10 млн. долара. Това е близо два пъти повече от предходната година и превръща емирството в най-големия подобен пазар в света, според данни на имотната агенция Knight Frank.

Цените на къщите в трите „първокласни“ жилищни района на Дубай - Palm Jumeirah, Emirates Hills и Jumeirah Bay Island, обаче се очаква да нараснат с по-скромните 5% през 2024 г., след като се увеличиха с 15.9% в 12-те месеца до септември 2023 г., според Knight Frank.

Цените на имотите извън тези луксозни райони скочиха с 19% за годината до септември и се очаква да нараснат с 3.5% през 2024 г.

"Моето притеснение е състоянието на световната икономика. Ние сме отворени към света и каквото и да се случи на други места, засяга и нас," казва бившият финансов министър на Дубай Насер ал-Шайк.

Ако обаче властите на местно и национално ниво изпълняват по-общите планове за развитие, бъдещото предлагане на пазара на имоти би трябвало да бъде поето от новите жители, допълва той.

Други не звучат толкова оптимистично, като високопоставен ръководител в голяма строителна компания в Дубай, който казва, че цените на имотите може да паднат с 10-15% в следващите няколко години.

Според друг източник, най-малко един голям местен наемодател иска да продаде няколко хотелски имота, в това число и на луксозния остров Palm Jumeirah, с цел намаляване на риска в портфейла си.

"Предлагането ще надхвърля търсенето до известна степен в следващите две-три години, най-вече в луксозните сегменти, така че това естествено ще доведе до някаква форма на забавяне," казва Мирей Азам, ръководител Стратегически консултантски услуги в JLL за Близкия изток и Африка.  

Спомените за имотния срив в Дубай през 2008 г., който доведе до отпускането на 20 млрд. долара спасителни средства от Абу Даби, все още не са избледнели, но анализатори казват, че поуките са взети и рискът за останалите части на икономиката от евентуален спад на имотния пазар е ограничен.

"Финансовите институции и големите строителни компании в региона се поучиха от предишните кризи и са добре подготвени," казва Абделджауд от Kroll. "Фокусът на пазара се мести повече към масовите жилища и инфраструктурата."

На имотния пазар в Дубай се очаква да излизат само по 13 000 нови жилища годишно в следващите шест години, което е доста под 30-те хиляди през последните 15 години. Това предполага недостиг, който би могъл да подкрепи търсенето, казва партньорът в Knight Frank Файсал Дурани.

Експозицията към сектора на недвижимите имоти на 10-те най-големи банки в Обединените арабски емирства, която анализатори оценяваха на над 30% по време на финансовата криза от 2008-9 г., намалява в девет поредни тримесечия, падайки до 16.2% през третото тримесечие на 2023 г. от 22.3% в края на 2020 г., сочат данни на консултантската компания Alvarez & Marsal.

И макар банките и строителните компании да са намалили рисковете си, източници от индустрията предупреждават за хиляди други играчи на пазара, които са по-уязвими на продължителен спад.

Сред тях са брокерските компании в Дубай, чийто брой е нараснал до около 4 000, в сравнение с 1 200 през 2020 г., отбелязват от Betterhomes.

Най-големите заплахи за имотния сектор в емирството идват от неочаквани скокове на инфлацията, непредвидимата световна политика по отношение на лихвите и разрастване на конфликта между Израел и Хамас в региона, според източници на Reuters.

Геополитическите сътресения, като руската инвазия в Украйна, обаче подкрепиха емирството в последните години, а някои наблюдатели твърдят, че тази тенденция може да продължи.

"Когато има хаос, Дубай винаги ще извлича полза," казва един от източниците на Reuters от местна строителна компания.