Кадри с дрон, заснети край бреговете на Южна Калифорния, може би за първи път в човешката история показват новородена бяла акула.

Животното с дължина 1.5 метра е забелязано на 9 юли 2023 г. на 400 метра от бреговете на Карпинтерия от режисьора на филми за дивата природа Карлос Гауна и Филип Стърнс, докторант в катедрата по биология в Университета на Калифорния Ривърсайд.

Бледият му цвят и размер веднага се виждат необичайни на дуото, тъй като възрастните големи бели акули са сиви отгоре и бели отдолу.

Гауна и Стърнес изследват изображенията и видеото във визьора на камерата на дрона и забелязват тънък бял филм, покриващ акулата, който се отделя от животното, докато то се движи.

„Увеличихме изображенията, пуснахме ги на забавен кадър и осъзнахме, че белият слой се отделя от тялото на акулата, докато тя плува“, казва Стърнс за CNN. „Вярвам, че това е новородена бяла акула, която отделя ембрионалния си слой.“

Докато са в утробата, ембрионите на белите акули се хранят с неоплодени яйцеклетки и с мляко, секретирано в матката. Част от този материал, смятат Гауна и Стърнес, придава необичайния цвят на акулата.

Те документират своите наблюдения в проучване, публикувано в списание Environmental Biology of Fishes. „Като се има предвид, че белите акули произвеждат вътрематочно мляко, възможно е тази или друга течност да е полепнала по акулата точно преди раждането“, отбелязват авторите.

Ако оценката им е правилна, това е първият път, в който новородена бяла акула е наблюдавана в дивата природа.

„Мястото, на което раждат белите акули, е един от светите граали на науката за тези животни. Никой никога не е успявал да определи къде са родени, нито пък някой е виждал живо новородено бебе акула“, казва Гауна.

Алтернативно обяснение за белезникавия цвят на акулата е неизвестно кожно заболяване, според проучването. Гауна и Стърнес обаче смятат, че най-правдоподобният отговор е, че създанието, което са наблюдавали, е новородено.

Формата и размерът му също са показателни за новородено, а други изследователи предполагат, че това място край бреговете на Централна Калифорния е място за раждане на големи бели акули.

Гауна и Стърнес отбелязват още в проучването, че възрастни бели акули са забелязани в същия район в същия ден и в деня преди заснемането на кадрите. „Според мен, този екземпляр вероятно е бил на часове, може би най-много на един ден“, казва Стърнс.

Спекулативно откритие?

Гавин Нейлър, директор на Програмата за изследване на акулите в Университета на Флорида и куратор в Музея по естествена история на щата, казва, че е възможно заснетото да е новородена голяма бяла акула, но добавя, че находката е „силно спекулативна.”

„Белите акули обикновено раждат между 8 и 12 малки наведнъж, така че къде са всички останали“, пита той.

Никълъс Рей, изследовател от университета Нотингам Трент в Обединеното кралство, изучавал динамиката в популацията на голямата бяла акула в Южна Африка, нарича документираното от Гауна и Стърнс „фантастично“.

„Това наблюдение е изключително важно и стои в основата на разбирането на учените за неуловимите репродуктивни цикли на този застрашен вид“, казва Рей.

Фактът, че малката акула е заснета толкова близо до брега може да е важен, защото означава, че вероятно е родена в плитки води. Някои експерти по акулите обаче смятат, че големите бели акули се раждат по-дълбоко в морето.

„Хипотезата на други изследователи пък е, че белите акули се раждат в плитки крайбрежни води в този регион, но никога не са виждани“, казва Грег Скомал, старши учен по рибарство в Масачузетския отдел за морски риболов.

„Въпреки че присъствието на тази млада бяла акула в тази област подкрепя теорията, действително раждане не е наблюдавано. Не можем да изключим доста подвижната акула да се е отдалечила на голямо разстояние от родилната зона. Независимо от това, наблюдаваното е много вълнуващо.“

Заснетите кадри изискват „по-нататъшно разследване и допълнителни доказателства в подкрепа или опровержение“ на теорията, според проучването.