Правителството на САЩ харчи близо 1 милион долара на месец за поддръжка на луксозна суперяхта, иззета от руски олигарх.

106-метровата Amadea беше един от първите трофеи, отнет от собственика му, в рамките на усилията на американското Министерство на правосъдието да окаже натиск върху Кремъл след руската инвазия в Украйна.

Суперяхтата беше конфискувана в пристанище във Фиджи през 2022 г. от служители на местните правоприлагащи органи и ФБР, припомня CNN.

Американските прокурори твърдят, че собственикът й Сюлейман Керимов, който дължи състоянието си на търговията със злато, е нарушил санкциите на САЩ, като е използвал банковата система на страната, за да покрие разходите по яхтата, която в момента се намира в Сан Диего.

Федералните прокурори поискаха разрешение от съдия да продадат плавателния съд, посочвайки, че разходите за поддържката му са прекомерни и струват на властите около 20 милиона долара, според последните съдебни документи.

Скорошна оценка оценява суперяхтата на 230 милиона долара.

„Прекомерно е данъкоплатците да плащат близо милион долара на месец, за да поддържат Amadea, когато тези разходи могат да бъдат намалени до нула чрез продажба“, пишат прокурорите.

Месечните разходи възлизат на около 600 000 долара за поддръжка на яхтата плюс 144 000 долара за застраховка, според съдебните регистри. Еднократните такси за покриване на разходите за сух докинг добавят още $178 000, като общата сметка възлиза на $922 000 на месец.

Представители на олигарха обаче се противопоставят на продажбата, твърдейки, че тя не трябва да се разрешава, докато няма решение по жалбата им за конфискация.

Те са „предложили да възстановят на правителството разходите, направени за поддържането на Amadea в замяна на връщането й“.

Според прокурорите, решението по това предложение може да отнеме още много месеци, натрупвайки солидна сметка за поддръжка на плавателния съд.