Въпреки рекордно ниската безработица и избледняващите страхове от евентуална рецесия, личните кредитни рейтинги на американците намаляват.

Средната стойност на националната агенция за личен кредитен рейтинг Fair Isaac Corporation (FICO) спада до ниво от 717 пункта към октомври спрямо 718 през юли.

Въпреки че резултатите остават близо до най-високите си стойности в историята и доста над нивата отпреди пандемията, това е първият спад за последното десетилетие и е още един знак, че някои американци изпитват финансов стрес.

Разходите за живот остават високи, а "лекарството" на Федералния резерв за борба с инфлацията – високите лихвени проценти, увеличават натиска върху домакинствата.

"Ефектите от високите лихвени проценти и упоритата инфлация може да започнат да тежат на потребителите - особено на тези, които вече се затрудняват да управляват финансите си“, коментира анализаторът на FICO Кан Аркали, цитиран от CNN. 

От FICO казват още, че спадът с един пункт в кредитните рейтинги в края на 2023 г. се дължи на увеличаването на броя на американците, пропуснали плащания по заемите си, а също и на нарастващите нива на дълга.

Последният път, в който кредитните резултати са се понижавали, е периодът между април и октомври 2013 г., когато средният резултат на FICO пада с два пункта - до 690.

Оттогава личните рейтинги постоянно се повишават, дори и по време на сътресенията през пандемията от COVID-19. Тогава, въпреки масовата загуба на работни места, отпуснатите помощи от правителството и търпението от страна на банките и компаниите за кредитни карти помогнаха на много потребители да избегнат финансови проблеми.

Според Аркали, това е показател, който трябва да се следи внимателно през следващите тримесечия. Той обаче смята, че спадът с една точка в кредитния рейтинг не е непременно "червен флаг".

„Въпреки че е важно да се отбележи като промяна, това не е драстично намаление и не трябва да е призив за тревога“, казва той.

Финансово напрежение

Дългът по кредитните карти в САЩ се покачи до нов рекорден връх от 1.1 трилиона долара през декември, според Федералния резерв на Ню Йорк.

Към октомври миналата година малко над 18% от населението на страната е имало 30-дневно или по-продължително просрочено плащане по поне една кредитна сметка през предходната година, според FICO. Това е с 4% повече от април.

"Очевидното кумулативно въздействие на по-високите лихвени проценти, повишените потребителски цени и икономическата несигурност поставят под финансово напрежение потребителите, които силно разчитат на кредитни карти за покриване на ежедневните си разходи“, посочват от рейтинговата компания.

Когато потребителите не успеят да изплатят заемите си дълго време, банките отписват лошия дълг като загуба и, за съжаление, те все по-често са принудени да правят точно това.

Нетният дял на непогасените заеми по кредитни карти се покачи до 4.15% в края на миналата година, което е най-високата му стойност от началото на 2012 г., съобщи Федералната корпорация за гарантиране на депозитите в четвъртък. 

Има ли причини за притеснение? 

Потребителите продължават да дават приоритет на изплащането на своите ипотечни кредити и заеми за автомобили.

FICO отбелязва, че докато пропуснатите плащания по ипотеки и заеми за автомобили все още са под нивата отпреди пандемията, пропуснатите плащания по банкови карти вече са над тези нива.

Федералният резерв на Ню Йорк наскоро установи, че просрочията по кредитни карти и заеми за автомобили са се покачили до най-високото ниво от повече от десетилетие насам, сигнализирайки за "увеличен финансов стрес, особено сред по-младите домакинства и тези с по-ниски доходи".

"Има някои домакинства, които са под стрес. Инфлацията удари по-силно семействата с по-ниски доходи и много от тях похарчиха своите спестявания от стимулите, отпуснати по време на пандемията“, коментира главният икономист на PNC  Гюс Фоучър.

Той обаче не счита за много обезпокоително или изненадващо, че резултатите на FICO са се понижили, тъй като те са били на рекордно високи нива през 2022 г., когато се наблюдаваше ръст на заетостта и доходите се увеличаваха бързо. 

Според икономиста, историческото ниско бреме на дълга, силният пазар на труда, нарастващо богатство на домакинствата благодарение на бума на цените на жилищата и акциите и фактът, че заплатите растат по-бързо от цените, ще помогнат на американските потребители да стабилизират личните си финанси. 

„Общата перспектива за качеството на потребителските кредити и растежа на потребителските разходи все още е много стабилна“, казва Фоучър.