Наскоро парижани гласуваха за повишение на таксите за паркиране на големи SUV автомобили, а това не е единственият европейски град, който е “вдигнал мерника” на по-тежките и по-замърсяващи коли.

На референдум в Париж през миналия месец близо 55% от гласувалите подкрепиха обособяването на отделни такси за паркирането на SUV модели в центъра на града, които не принадлежат на жители.

Избирателната активност от 5.7% обаче означаваше, че само една малка част от хората с право на глас са се включили.

Вследствие на взетото решение, водачите на такива автомобили ще плащат до 18 евро на час за паркиране в центъра на Париж и 12 евро на част в по-широкия център.

По-високите такси ще се отнасят за SUV-та с тегло от над 1.6 тона, които са хибриди или имат двигатели с вътрешно горене, както и за електрически SUV-та с тегло от над 2 тона.

“Това, което се случва в Париж, обикновено не остава в Париж”, казва пред CNBC Йенс Mюлер, заместник-директор на кампанията Clean Cities.

Според него, има голяма вероятност други градове да го последват, а кметицата на френската столица Ан Идалго споделя същото мнение, като казва, че “парижани са направили ясен избор и други градове ще ги последват.”

Скок в продажбите на SUV модели

Решението идва на фона на продължаващия ръст в продажбите на SUV модели, като от Международната агенция по енергетика (МАЕ) отбелязват, че “преминаването към по-тежки и не толкова икономични традиционни автомобили увеличава както търсенето на петрол, така и емисиите от въглероден диоксид.”

Глобалните въглеродни емисии от автомобили са доближили 1 млрд. тона през 2022 г., според МАЕ. 

SUV-тата остават популярни заради допълнителните си места, място за съхранение и по-високото разположение на водача. Междувременно, Едмънд Кинг, президент на британската автомобилна асоциация AA, казва пред Times, че има “логични причини за това автомобилите да стават по-големи.”

“Безопасността на автомобилите се е подобрила значително, а голяма част от това се дължи на стандарта за безопасност Euro NCAP. Това обаче означава, че новите автомобили са оборудвани със зони за смачкване и защита на пешеходци и множество въздушни възглавници, което увеличава размерите им,” посочва той.

Данни обаче показват, че много от тези по-големи автомобили са регистрирани на жилища в градски райони, което създава проблем във вече пренаселените градове.

Анализ от 2021 г. на регистрациите на нови автомобили във Великобритания от страна на организацията Badvertising показва, че три четвърти от SUV-тата, продадени през 2019-20 г., са регистрирани на името на собственици с градски адреси.

А градовете в Европа започват да обръщат внимание.

Референдумът в Париж беше проведен след подобно гласуване в Лион, който вече обяви сходни мерки. Градът планира да въведе по-високи такси за паркиране за по-тежките автомобили, които се очаква да влязат в сила от следващия юни.

Френският град Гренпобъл вече въведе по-висока екологична тарифа в паркингите за по-тежки автомобили, а говорител на местната управа в Бордо е заявил пред CNBC, че градът и кметът “обмислят въпроса с таксуването на SUV-тата.”

Южният германски град Тюбинген въведе шесткратно увеличение в цената на годишните разрешителни за паркиране за жители до 180 евро за автомобилите с двигатели с вътрешно горене, които тежат над 1.8 тона.

Кметът на Хановер Белит Онай пък е заявил пред CNBC, че неговият град също “ще трябва да разреши въпроса с автомобилите, които заемат прекалено много място.”

Това е намек, че замърсяването не е единственият проблем с SUV моделите, като пространството и безопасността също са повод за безпокойство.

От организацията Transport & Environment, която провежда кампанията Clean Cities, са установили, че новите коли в Европа стават с 1 см по-широки средно на всеки две години.

От организацията казват, че големите, луксозни SUV модели, с широчина от около 200 см, оставят прекалено малко пространство за хората да влизат и излизат от колите си, особено на паркоместа, които не са улицата.

Междувременно, проучване на института Vias в Белгия, което беше публикувано през август, установява, че рискът от фатални наранявания нараства с 30%, ако пешеходец или велосипедист бъде блъснат от автомобил, чийто преден капак е на с 10 см по-голяма височина от средната. 

Преди референдума в Париж кметът на Лондон Садик Хан намекна, че ще следи за ефективността на тези мерки. Говорител на Хан обаче е заявил, че кметът на английската столица няма правомощията да въвежда такса за SUV-та, нито пък има панове да го прави.

Случващото се в континентална Европа ще представлява особен интерес за Великобритания, като от Transport & Environment посочват, че страната облага с много по-нисък данък бензиновите SUV модели, в сравнение с други държави в Европа.

От организацията казват, че това би могло да превърне Великобритания в “данъчен рай” за тези по-големи и по-замърсяващи автомобили.

Всичко това идва на фона на продължаващото увеличение в продажбите на SUV-та във Великобритания, като ръстът е с над една пета в периода 2022 – 2023 г. SUV моделите съставляват 60% от всички регистрации на нови автомобили през миналата година, според T&E.

От организацията предупреждават, че това може да “отвори дупка” в целите на Великобритания по отношение на въглеродните емисии, предвид факта, че повечето от тези автомобили са бензинови, дизелови или хибриди.

Рези Чаудри, заместник-ръководител на лондонската община Ламбет, казва пред CNBC, че “следи с въодушевление какво се случва в Париж.”

Тя обяснява, че през миналата година община Ламбет е въвела таксуване въз основа на емисиите, а следващата стъпка, която обмисля, са такси въз основа на размерите на автомобилите. “Просто изглежда нередно в града да имате тези огромни автомобили,” казва Чаудри.