Има множество доказателства, че социалните медии оказват отрицателен ефект върху самочувствието. Това не важи само за начина, по който хората гледат на своя външен вид и социален статус, но и за финансовото им благосъстояние.

Един нов термин – „парична дисморфия”, има за цел да опише изкривената представа от финансовото състояние на човек, която близо една трета от американците, или 29%, казват, че имат в момента, според публикуван наскоро доклад на Credit Karma.

Тази изкривена представа често се дължи на сравняването на тяхното финансово положение с това на други хора и на чувството за неадекватност.

“Паричната дисморфия е нещо като съвременната версия на това да се сравняваме със съседите”, казва пред CNBC Кортни Алев, която се занимава със защита на правата на потребителите в Credit Karma.

Не е изненадващо, че паричната дисморфия е още по-преобладаваща сред по-младите поколения, според Credit Karma. Близо 43% от представителите на поколението Z и 41% от милениалите изпитват затруднения от сравненията с другите и се чувстват финансово изостанали.

“Това е проблем от много дълго време, но социалните медии го издигнаха до изцяло ново ниво,” казва Каролин Маккланахан, сертифициран финансов консултант и основател на Life Planning Partners в Джаксънвил, Флорида.

Много от хората, които изпитват парична дисморфия, разполагат със спестявания, които са над средното ниво, установяват още от Credit Karma. Въпреки това те вероятно също ще признаят, че са обсебени от идеята да бъдат богати.

Има “изкривяване между възприятие и реалност,” казва Алев.

Едва 14% от американците се считат за богати

Чувството, че човек е заможен, се изплъзва все повече, почти независимо от това с колко пари разполагате, установява отделно проучване на Edelman Financial Engines.

Богатството на средностатистическото домакинство в САЩ скача в последните години, нараствайки с 37% в периода 2019 – 2022 г., според проучване на Федералния резерв.

Въпреки това, едва 14% от американците се считат за богати, според Edelman Financial Engines, а летвата става все по-недостижима.

Всъщност, повече от половината от американците, печелещи по над 100 000 долара на година, казват, че живеят от заплата до заплата, установява друг доклад на LendingClub.

Продължителният период на висока инфлация и нестабилност се отрази на покупателната способност и увереността на повечето потребители. Вина отчасти за това има и Instagram.

“Установихме, че има много силна връзка между това да се чувствате зле по отношение на парите си и това колко време прекарвате в социалните медии,” казва Изабел Бароу, директор Финансово планиране в Edelman Financial Engines.

Заради социалните медии близо една четвърт от потребители се чувстват не толкова удовлетворени от парите, с които разполагат, установява проучването на Edelman Financial Engines.

Това може дори да накара някои от тях да похарчат прекалено много пари за скъпи неща, като почивка, ремонт на дома или луксозни стоки, заради натиска да не изостават от “дигиталните съседи”.

Бароу, която наскоро изтрива профила си в Instagram, съветва хората да прекарват по-малко време в социалните медии и да премахнат евентуални данни за разплащания, които съхраняват онлайн, за да създадат “пречки за покупки”, което ще ги накарат да премислят следващите си решения за покупка.

“Понякога човек трябва сам да си поставя спирачки,” казва тя.

След това обърнете внимание на финансовата психология, съветва Маккланахан.

“Има едно схващане, че трябва да се представяте като успели и това означава да разполагате със скъп часовник или хубава кола, а това е толкова невярно,” казва тя. “Трябва направите така, че да сте щастливи. Вещите няма да ви направят щастливи.”