На остров Танда – пясъчно парче земя край бреговете на Танзания, няма място за много гости, но то е достатъчно за хиляди местни обитатели.

Ако резервирате луксозно имение, отдаващо се под наем на цени, стартиращи от $33 000 на вечер, ще трябва да споделите тропическото си убежище с някои от най-величествените създания на майката природа. Сред тях е и най-голямата риба в морето - китовата акула.

Разположен на 30 минути път с хеликоптер от най-големия град в Танзания - Дар ес Салам, Танда се намира в границите на частен морски резерват със строга програма за опазване и възстановяване на дивия живот.

Thanda Island Hotel - плод на въображението на шведските предприемачи Дан и Кристин Олофсон, работи от 2016 г.

Днес семейства, състоящи се от няколко поколения, както и групи приятели са типичните гости на острова, като повечето от тях остават за пет до осем нощувки, разказва генералният мениджър Антигона Меда.

Островът разполага с вила и две открити плажни хижи. Танда се стреми към самодостатъчност, като разполага с инсталации за обезсоляване на морска вода и за събиране на дъждовна вода.

Задоволява нуждите си от електричество от най-голямата автономна слънчева ферма в Танзания. Органичните отпадъци се превръщат в компост.

Но системите за устойчивост на хотела са само част от привлекателността му за любителите на природата. Островът се намира в рамките на морския парк Mafia Island и по-конкретно в грани[ите на морския резерват Shungimbili Island, който гостите могат да изследват по време на престоя си.

Отвъд белите пясъчни плажове, дейностите включват каране на джет, каяк, уинд и кайт сърф. Гмуркането обаче е най-цененият спорт. Китовите акули, гърбатите китове и черноперите рифови акули са на кратко разстояние с лодка от брега.

Тези видове са включени в програмата за опазване на острова, която стартира през 2017 г. с наемането на морски биолог. Екипът значително се разширява оттогава, включително в рамките на партньорство с отдела за морски паркове и резервати на Танзания.

Самият остров има защитена зона за гнездене на костенурки (пет вида живеят в района, като зелените костенурки се излюпват от 2017 г. насам), но голяма част от работата се извършва в морето.

Хасан Джумбе е майсторът по гмуркането в Танда и работи по проекта за възстановяване на корали.

На 10 минути с лодка от острова се намира коралов разсадник, поддържан от него, където откритите коралови фрагменти се нарязват на по-малки парчета и се прикрепват към въжета, висящи от плаващи понтони, след което се оставят да растат.

Друга техника включва подрязване на малки корали на морското дъно, което им дава пространство да растат.

Джумбе започва работа през 2022 г. и казва, че във води на острова „не е имало толкова много риба“. „Сега има голяма разлика“, добавя той. „Имаме много здрав риф, а също и много риба наоколо. Така че местните хора са горди с това.“

„Океанът е нашият живот“

Майсторът на гмуркането обяснява, че 90% от населението, което обитава главно остров Мафия, разположен на 16 морски мили, разчитат на риболова за препитание.

Въпреки че в частния резерват тази дейност е забранена, рифовете осигуряват безопасно пространство за размножаване на популации, които се разпространяват в по-широка зона отвъд него, където може да се практикува устойчив риболов.

 „Океанът е нашият живот“, добавя Джумбе. „Много хора не осъзнаваха колко важни са коралите.“ От своя страна, Меда посочва, че проектът има за цел да покрие и възстанови един хектар риф през следващите пет години.

„Спомням си, когато за първи път дойдох тук, виждах една или две чернопери рифови акули. Сега имаме процъфтяваща популация. Скачаш във водата и си заобиколен от тях“, казва тя. Сто и двадесет отделни китови акули са регистрирани във водите около острова, добавя тя.

Ползите за туризма са съчетани с редица проекти, ангажирани с общността на остров Мафия. По-голямата част от служителите на Танда идват от съседния остров, като курортът подкрепя редица предприемачи и малки предприятия там, казва Меда.

Джумбе допълва, че местни са обучени за гмуркане в открити води и възстановяване на корали. „Някои гости ни помагат по проекти на остров Мафия, които управляваме“, добавя тя. „Това ги прави щастливи и показва, че луксозните пътувания наистина могат да окажат положително въздействие.“

Чери Робинсън, основател и главен изпълнителен директор на оператора за луксозни пътувания Tastemakers Africa, посочва, че „наистина динамичният“ крайбрежен регион на Танзания е на туристическия радар.

„Холистичният подход към устойчив туризъм стъпва на континента, защото голяма част от тази индустрия тук е свързана с околната среда“, обяснява тя.

Световните туристически награди определиха остров Танда като „водещ частен остров в света“ за последните осем години. Подобно на коралите край девствените му брегове, репутацията му продължава да расте.