Преди седмица Япония вдигна лихвите за първи път от 2007 г. Това беше историческа промяна в паричната политика на страната. Въпреки това, валутата й поевтиня.

Сега японските официални лица говорят за интервенция, с която да подкрепят йената. В петък тя се търгуваше на ниво от 151.86 спрямо долара - най-ниското ниво от началото на годината и близо до нивата, които предизвикаха интервенция през 2022 г.

Йената отбелязва дългосрочни дъна спрямо еврото и австралийския долар през миналата седмица. По-евтината валута е благодат за печалбите на японските износители, но може да се отрази негативно на домакинствата, като увеличи разходите за вносни продукти.

Ето какви са причините за разпродажбите при йената:

Продайте фактите

Медийни публикации предвещаваха напускането на отрицателната територия на лихвите от страна на Централната банка на Япония преди самото решение.

Същото важеше и за икономическите условия, на фона на рязко увеличаващото се заплащане, което предполагаше устойчиви нива на инфлация и по-малка необходимост от отрицателни лихви или политики, които да ограничават доходността по японските държавни облигации.

"Решението беше прекалено очаквано и беше отразено прекалено добре на пазарите," казва пред Reuters валутният трейдър в Citi в Сингапур Патрик Ху.

Йената поевтиня с над 1% в деня на изявлението.

Кери търговия

Йената е валутата с най-ниска лихва сред страните от Г-10, което я прави идеална за т. нар. кери търговия (carry trading), при която инвеститорите продават (заемат) валута с ниска лихва, купуват валута с висока лихва и печелят от лихвения диференциал.

След като рискът от решенията на Централната банка на Япония и други централни банки беше премахнат миналата седмица, инвеститорите, които бяха ограничили подобна търговия, отново възстановяват позициите си.

Те залагат, че лихвените проценти в Япония няма да нараства бързо оттук нататък, което на практика удължава живота на кери търговията с йената.

Краткосрочните лихви в Япония са под 0.1%, а очакванията през тази година са за увеличение от едва около 20 базисни пункта.

Основната лихва на Федералния резерв на САЩ е 5.25-5.5%, а понижението с 25 базисни пункта не е отчетено напълно от пазарите до юни. Спредът в доходността на щатските и японските 10-годишни държавни облигации е близо 350 базисни пункта.

Парични потоци

Лихвената среда също така оставя кеша на японските инвеститори в чужбина, където може да носи по-добра доходност, лишавайки йената от подкрепата на тези парични потоци. Японските инвеститори разполагат с чуждестранни облигации и позиции в йената на стойност 3 трлн. долара.

Едни от най-големите финансови компании - Japan Post Bank и Japan Post Insurance, посочват пред Reuters, че техните портфейли няма да се променят радикално в резултат на промяната в политиката на Централната на банка на Япония.

Риск от интервенция

При ниво от 151.27 спрямо долара, йената остава много близо до нивото от 151.94, което доведе до интервенция през 2022 г. Пазарите подхождат подозрително към тестване на нивото 152, въпреки че властите набляжат на факта, че тяхната цел не са конкретни нива, а спекулативните движения.

"Мнозина изглежда смятат, че 'линията в пясъка' срещу по-нататъшно поевтиняване на йената е близо до нивото от 152, при което беше извършена интервенция в края на 2022 г.," посочват анализатори на HSBC.

"Настоящaта ситуация е по-сложна - особено на фона на факта, че доларът не се намира в състояние на балон, както в периода октомври/ноември 2022 г.

Така че има риск финансовото министерство на Япония да опита да се намеси в подкрепа на йената, но с много ограничен успех. Това може да доведе до повишена несигурност при тази и други валути," казват още експертите.