Европейски компании, които развиват дейност в сферата на чистата енергия, се отказват от плановете си за разрастване, подготвяйки се за по-слаби продажби или смятат, че финансирането на проекти в САЩ е под съмнение заради опасенията от това какво би означавала за техния сектор евентуална изборна победа на Доналд Тръмп.

Тръмп определя политиките на президента Джо Байдън за борба с климатичните промени като "нова, зелена измама" и се очаква да опита да отмени по-голяма част от работата на настоящата администрация, в това число Закона за намаляване на инфлацията, който предлага данъчни стимули и субсидии на щатски и чуждестранни компании, които инвестират в устойчива енергия.

Приетият през 2022 г. закон бе мощен стимул за европейски компании от сектора да разширят дейността си или да навлязат на щатския пазар, но вероятността от втори мандат на Тръмп ги възпира.

Питър Роснер, главен изпълнителен директор на базираната в Люксембург компанията за водород H2Apex, казва пред Reuters:

"С Доналд Тръмп в Белия дом, който е много опортюнистичен, много полемичен и доста непредсказуем, трябва да си зададете въпроса дали подобен залог има смисъл."

По Закона за намаляване на инфлацията компанията можеше да построи заводи за производство на резервоари за водород за около една трета от очакваните разходи на стойност 15 млн. долара. През февруари обаче Роснер решава да отмени този план заради опасения, че Тръмп може да бъде преизбран, въпреки че компанията вече е провела първоначални разговори с потенциални клиенти.

Пазарните залози, че Тръмп ще спечели отново Белия дом през ноември, се засилиха този месец, след като той бе прострелян по време на предизборно събитие, а няколко дни по-късно получи номинацията на Републиканската партия.

Социологическите проучвания в последните дни показват свиване на разликата между Тръмп и Камала Харис, която е вероятният кандидат за президент на Демократическата партия и има сходни възгледи за климата с тези на Байдън. Въпреки това, коментарът на Роснер отразява безпокойството сред европейските компании за чиста енергия относно това какво би могло да означава президентство на Тръмп и как те се опитват да се подготвят за подобен сценарий.

Компанията за енергийни данни и анализи Wood Mackenzie изчислява, че подобно развитие би изложило на риск нисковъглеродни енергийни инвестиции на стойност 1 трлн. долара до 2050 г.

Германската компания за соларна енергия SMA Solar издаде предупреждение за печалбата си през миналия месец, изтъквайки като един от рисковите фактори смяна на управлението в САЩ, която е вторият най-голям соларен пазар в света след Китай.

Вторият най-голям производител в света на слънчеви инвертори първоначално имаше за цел да избере място за завод в САЩ до края на юни, но това все още не се е случило, като от компанията казват, че все още обмислят евентуални обекти в редица щати.

Главоболия в заседателната зала

И макар SMA засега да не се отказва от плановете си за разрастване, от компанията заявяват пред Reuters, че "имат наблюдения, че неясният изход от президентските избори в САЩ в момента води до определено нежелание да се инвестира във възобновяеми енергийни източници на местно ниво."

Това колебание е отразено в представянето на акциите на компаниите за чисти технологии, като индексът RENIXX, който следи 30-те най-големи компании в света в сферата, се представя по-слабо от глобалните акции от опита за убийство срещу Тръмп насам.

Orsted, която е най-големият създател на офшорни вятърни паркове в света, бе засегната особено сериозно, след като Тръмп обяви през май, че ще вземе сектора на прицел още от първия ден след встъпването си в служба.

Някои компании за възобновяема енергия изглеждат небезпокоени от несигурността.

Германският производител на вятърни турбини Nordex обяви миналия месец, че ще възстанови производството в щата Айова, заявявайки, че САЩ ще остане важен и достатъчно голям пазар в бъдеше "независимо от случващото се в политиката".

Няколко други компании обаче, обявиха забавяния, тъй като бъдещи техни партньори, от които се очаква да съфинансират проекти, не изпълняват ангажиментите си.

Thyssenkrupp Nucera информира за забавяне при вземането на окончателно решение за инвестиции във връзка с щатски проекти.

Компанията обяви, че продължава да се фокусира върху САЩ, но е съществено важно как ще изглежда програмата по Закона за намаляване на инфлацията след изборите.

Норвежката компания Nel казва, че все още не е взела окончателно решение за построяването на планирано производствено съоръжение в Мичиган, което зависи от търсенето на нейните продукти на щатския пазар.

Несигурността около изхода от изборите в САЩ и неговото въздействие започва да се отразява и на индустрии извън сектора на зелените технологии. Германската компания за производство на машини Trumpf обяви по-рано този месец 12-процентен спад в продажбите си в САЩ за финансовата 2023/24 г., посочвайки като причина "геополитическата несигурност", която кара промишлените клиенти да бъдат предпазливи.

Тази все по-сложна среда, в която трябва да се справят компаниите в световен мащаб, може да доведе до "парализа на анализите", когато става въпрос за инвестиционни решения, казва Маркъс Берет, глобален управляващ директор в Roland Berger.

"В резултат на това главоболията в заседателните зали се увеличиха значително."