Офисите в САЩ остават полупразни три години след началото на пандемията от COVID-19, докато тези в Европа и Азия отново са оживени, пише The Wall Street Journal.
Американците свикнаха с дистанционната работа и обърнаха гръб на офисите в много по-голяма степен, отколкото на други места по света. Заетостта на офисите в САЩ в момента е между 40% и 60% от предпандемичните нива, като варира в различните щати и градове.
За сравнение, този дял в Европа и Близкия изток е между 70% и 90%, по данни на имотната компания JLL.
Завръщането в офиса се случва с още по-голяма скорост в Азия, където делът спрямо предпандемичните нива варира между 80% и 110%, което означава, че в офис пространствата в някои градове днес има повече хора, отколкото преди пандемията.
По-големите жилища, по-дългите пътувания до работното място и по-затегнатият пазар на труда обясняват защо американците прекарват по-малко време в офиса спрямо европейците и азиатците, според експертите, цитирани от изданието.
Разликата в работните навици облагодетелства наемодателите в чужбина повече, отколкото в САЩ. А това има пряко въздействие върху икономическото възстановяване на градските райони след пандемията.
Градовете в Европа и Азия отчитат сравнително добри темпове на растеж, но празните офис сгради и липсващият уличен трафик подкопават възстановяването в американски градове, като Ню Йорк и Сан Франциско, където много ресторанти, магазини и други фирми, разчитащи на офис служителите като основни клиенти, пострадаха сериозно през последните години.
Броят на безработните в Ню Йорк се е увеличил с 83 500 между началото на 2020 г. и третото тримесечие на 2022 г., а нивото на безработица в града е далеч над средното за страната, според доклад на института New School Center for New York City Affairs.
Много от тези, които са загубили работата си, са работили в Манхатън в сектори, като търговията на дребно, туризма и ресторантьорството.
И докато Манхатън беше особено силно засегнат поради зависимостта си от пътуващите до офиса, други централни бизнес райони на САЩ също изпитват затруднения. Падащите стойности на офисите заплашват да ударят градските бюджети, които зависят от данъците върху имотите.
По-малкият транзитен трафик пък тежи върху финансите на операторите на обществения транспорт. Добавянето на повече жилищни апартаменти може да помогне за съживяването на централните райони, но това ще отнеме време.
Няколко задгранични столици са имали периоди, в които повече от 75% от работниците им са били отново на бюрата си през 2021 г. и 2022 г., казват още от JLL. Това включва Токио, Сеул и Сингапур в Азия.
Париж оглавява списъка на европейските градове с най-активно работещи хора в офисите, следван от Стокхолм. И на двете места делът на завърналите се в офиса след пандемията е над 75%.
Нито един голям град в САЩ не е постигнал толкова високи нива през последните две години.
Условията на живот са една от причините за разликата в работните навици. Американците са по-склонни да живеят в просторни крайградски къщи, което улеснява създаването на домашен офис.
Малките апартаменти в Хонконг често приютяват по няколко поколения, което прави работата от вкъщи доста по-малко привлекателна.
Разрастването на предградията означава, че на много американци се налага да пътуват по-дълго до работа, измъчвани от километричните задръствания. Това е още една причина да си останат вкъщи.
В много европейски градове средната дължина на пътуването също е голяма, но все пак остава несравнима с тази в Ню Йорк или Чикаго, според компанията за услуги за мобилност Moovit, цитирана от WSJ.
Системите за обществен транспорт в Европа и Азия често са по-надеждни и по-малко податливи на закъснения, което улеснява работното пътуване.
Другото обяснение за празните американски офиси е пазарът на труда. Средното ниво на безработицата в САЩ е 3.4%, или близо два пъти под това в Европейския съюз (6.1%).
Европа също е изправена пред недостиг на работна ръка, но американските компании са особено силно засегнати, се посочва в проучването на JLL.
Това ги принуждава да търсят служители по-далеч от централните им офиси и да наемат от разстояние. Технологичните фирми, които представляват особено висок дял от заетостта в някои големи градове на САЩ, отдавна са по-толерантни към дистанционната работа.
Компаниите, които предлагат т. нар. "coworking" пространства, известни и като "споделени офиси", също отчитат по-ниска заетост в някои градове на САЩ.
WeWork обяви, че 72% от бюрата й в Ню Йорк са наети към четвъртото тримесечие на 2022 г., в сравнение с 80% в Париж, 81% в Лондон и 82% в Сингапур.
Повечето експерти прогнозират, че тази разлика в използването на офисите между САЩ и останалия свят ще се запази още известно време.
Това, че офисите в САЩ бяха по-празни още преди пандемията, също е вярно. Пренасищането на строителството доведе до високи нива на свободни пространства и дори в наетите офиси компаниите бяха склонни да поставят по-малко хора на всеки етаж, в сравнение с Европа и Азия.
Цялото това празно пространство сега подсилва негативната фаза на цикъла. Американците, които седят в големи, предимно празни офиси, намират преживяването за депресиращо, което ги прави още по-склонни да си останат вкъщи.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Италия иззе от иманяри етруски артефакти за €8 млн.
21.11.2024Къде е Витошка в класацията на най-скъпите търговски улици през 2024 г.?
21.11.2024Британските родители удвояват паричните подаръци за пълнолетните си деца
21.11.2024Кои са най-големите производители на мляко в ЕС?
21.11.2024Какво представлява блокчейн и как работи?
21.11.2024Топ 20 на най-големите семейни компании за търговия на дребно
21.11.2024Прочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgОфициално: Гуардиола остава в Манчестър Сити до 2027
dsport.bgУчастник на Световното клубно първенство пита за звезда на Лудогорец
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествени заболявания на гърдата
9meseca.bg11 прости детайла, за да направите банята си да изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg