Въпреки отличния си успех в училище и осигуряването на интервюта в два университета, Аднан Пател не успява да спечели място в британско медицинско училище, за да преследва амбицията си да стане лекар.

Така Пател сменя родния си град Блекбърн в Северна Англия с шестгодишно обучение в южния български град Пловдив, следвайки стъпките на нарастващ брой британско-азиатски студенти, търсещи медицинска квалификация в Европа.

"Имах резервно предложение да уча оптометрия, но просто исках да се занимавам с медицина. Имах оценките и вече познавах няколко човека, които учат тук, така че си помислих "Защо не?". Ще направя скока и ще отида сам в България“, разказва той пред Financial Times.

Сега Пател е на 22 години и е в третата година от медицинското си обучение. Той ще е поредният кадър, обучен в Европейския съюз, който впоследствие обмисля да започне работа в NHS (британската здравна служба). 

България - доставчик на кадри за британските болници

България е най-бързо развиващият се доставчик на кадри за британското здравеопазване през 2023 г., по данни на Генералния медицински съвет на Острова.

Други популярни дестинации в ЕС включват Полша и Румъния, но правителството на Обединеното кралство изчислява, че сега има повече от 2500 британски студенти, които учат за медицински и стоматологични степени в Пловдив, Варна и София. 

Здравната служба на Обединеното кралство е в процес на набиране на персонал, като броят на местата за изучаване на медицина в университетите в Обединеното кралство се е увеличил с повече от една трета от 2017-18 г. насам, нараствайки от 7 660 на 10 415 през текущата академична година, но търсенето все още изпреварва предлагането.

Планът за работната сила на NHS, публикуван през 2023 г., поставя цел от 15 000 места в медицинските училища в Обединеното кралство до 2031-32 г., но междувременно, здравната служба разчита в голяма степен на набиране на персонал от чужбина, включително от страни, като Пакистан и Гана, които са в международния „червен списък“ за недостиг на лекари.

Въпреки това министърът на здравеопазването Уес Стрийтинг наскоро предупреди, че NHS е станала „твърде зависима от имиграцията“, добавяйки, че твърде много британски студенти с "отлично ниво" не получават места в медицинските училища в Обединеното кралство.

Докато новият капацитет на медицинското образование в Обединеното кралство не започне да работи, завършилите от страни, като България — която е осигурила медицински дипломи за 435 британски граждани през 2023 г. — могат да помогнат за увеличаване на потока от лекари и зъболекари и всичко това на нулева цена за британската държава.

Британската медицинска асоциация призова за повече места в медицинските училища, както и за съразмерно разширяване на възможностите за обучение за новоквалифицирани лекари.

"Онези, които имат способността и желанието да учат, за да станат лекари в Обединеното кралство, не трябва да бъдат възпрепятствани да го направят поради липса на места и високи нива на конкуренция“, коментира пред FT Роб Тъкър, председател на комисията на студентите по медицина към браншовата асоциация. 

Трудности на прехода

Студентите в Пловдив плащат такси за обучение от 9000 евро на година, като разходите за живот обикновено са около 17 000 евро на година, което означава 100 000 евро за шестгодишен курс, според Адекунле Адетайо, завършил в Града под тепетата през 2021 г.

Сега тя работи в отделението за спешни случаи на болницата Addenbrooke в Кеймбридж.

Адетайо, роден в Лондон и от нигерийски произход, е един от британските "пионери" на обучението в България. Когато пристига в Пловдив през 2015 г. обаче намира прехода за труден.  

По-късно той създава агенцията MedConnect Europe, за да помогне за по-гладкото преминаване на други негови колеги.

"Минах през агент и бях на 18 години. Тогава имаше само 150 британски студенти в целия университет и нямаше кой да ни помогне, когато пристигнахме. По същество, те просто ни оставиха да се оправяме“.

Изживяването е много по-добро днес, според 19-годишната Мерлин Джон, студентка първа година по дентална медицина, която е използвала друга популярна агенция - InterHecs, за да ѝ помогне с прехода, когато пристига в България миналия септември.

Но все още има и трудности.

Тъй като не отговарят на условията за студентски заеми в Обединеното кралство, за да плащат обучението си, много студенти се подкрепят от членове на семейството, които работят и се жертват, за да покрият таксите и разходите за живот, казва 21-годишният Хазрат Али Хан, чиято майка и сестра са поели работа в онлайн център за търговия на дребно, за да му помогнат да плати сметките.

"Произхождам от семейство с ниски доходи. Понякога е трудно да се съберат парите. Имам дългове към семейството и приятелите и работя през лятото, давам уроци онлайн. Така че чувствам, че има финансов натиск и тежест, но има и светлина в края на тунела“.