Китай се очаква да допринесе с близо 60% от целия капацитет за възобновяема енергия, инсталиран до 2030 г., според данни на Международната агенция по енергетика (МАЕ).

В енергийния доклад на организацията се посочва, че през следващите шест години проектите за възобновяема енергия ще се развиват с три пъти по-бързи темпове, в сравнение с предходните шест години, предвождани от програмите за чиста енергия на Китай и Индия.

От агенцията прогнозират, че световният капацитет за възобновяема енергия е на път да изпревари поставените за 2030 г. цели от правителствата и ще се равнява приблизително на енергийните системи на Китай, ЕС, Индия и САЩ, взети заедно.

Според Фатих Бирол, изпълнителен директор на МАЕ:

“Ако мога да дам кратко обобщение на тази тенденция, то би било: Китай, слънчева енергия”.

Китай ще разполага с над половината от инсталациите за възобновяема енергия в света до края на десетилетието.

Възходът на слънчевата енергия се смята, че е забавила развитието на въглищните централи в страната, чийто капацитет нарасна с разрешителни за нови 100 GW през 2022 и 2023 г.

През първата половина на 2024 г. Китай е издала разрешителни само за 12 нови проекта с общ капацитет 9.1 GW, според Global Energy Monitor.

Ръстът на капацитета за добив на слънчева енергия до 2030 г. ще съставлява 80% от всички нови инсталации за възобновяема енергия до края на десетилетието, смятат от МАЕ.

От агенцията очакват реализирането на тези проекти да се ускори поради намаляващите разходи и политическата подкрепа, което ще даде възможност на домакинства и компании да инвестират в слънчеви панели с цел намаляване на сметките за електричество.

Вятърната енергия също показва признаци на възстановяване от рязкото повишение на лихвите и разходите, свързани с веригите на доставки, което възпрепятства индустрията и особено капиталоемките офшорни вятърни паркове.

От МАЕ очакват темпът на растеж на сектора на вятърната енергия да се удвои между 2024 и 2030 г., в сравнение с предходните 6 години.

“Секторът на възобновяемата енергия се развива по-бързо от поставените от националните правителствата цели. В основата на това са не само усилията за намаляване на емисиите или повишаване на енергийната сигурност, но и все повече фактът, че възобновяемите енергийни източници предлагат най-евтината опция за добавяне на нови електроцентрали в почти всички държави по света.”

Бумът при зелената енергия означава, че секторът на ВЕИ се очаква да нарасне 2.7 пъти до 2030 г., изпреварвайки с близо 255% темповете на растеж, зададени от правителствата.

Този растеж обаче изостава от поетия от световните лидери ангажимент за утрояване на възобновяемата енергия до края на десетилетието, за да се намали зависимостта на света от изкопаемите горива.

По време на конференцията на ООН за климата в Дубай през миналата година близо 120 световни лидери обещаха да утроят глобалния капацитет за възобновяема енергия преди 2030 г. в рамките насмел опит за намаляване на глобалното потребление на изкопаеми горива.

Бирол казва, че е “напълно възможно” тази цел да бъде постигната, като допълва, че има три стъпки, които правителствата могат да предприемат, за да ускорят темповете за внедряване на възобновяемата енергия.

Първо, световните лидери трябва да осъзнаят “критичната важност на изграждането на електропреносни мрежи” с цел ускоряването на свързването на нови проекти за възобновяема енергия.

Бирол също така допълва, че страните трябва да намалят времето, което е необходимо за издаване на разрешителни за нови проекти за възобновяема енергия. В момента в някои случаи за вятърните паркове отнема седем години, а за слънчеви ферми - пет.

МАЕ също така призовава международните финансови институции да полагат повече усилия, за да подкрепят сектора не възобновяемата енергия в развиващите се страни, които продължават да изостават зад развитите икономики.