
Законът Магнитски отново влезе във фокуса на вниманието, след като миналата седмица по неговите разпоредби бяха санкционирани още петима български граждани, заподозрени в корупционни действия. Сред тях са бивши политически лица и директори на държавни дружества.
Според разпоредбите на американското правителство, на лицата, санкционирани по закона Магнитски, се отнема правото да посещават Съединените щати, като в същото време се замразяват активите им под американска юрисдикция.
Кой е Сергей Магнитски и защо има закон, кръстен на него?
Сергей Магнитски е роден през 1972 година в Одеса. Той работи като финансов одитор в Москва, а сред клиентите му е и фирмата Hermitage Capital Management на американския предприемач Уилям Браудър, който в края на 90-те години е сред най-големите инвеститори в тогавашна Русия. Впоследствие обаче, след като на власт в Москва идва Владимир Путин, Браудър изпада в немилост и получава забрана за влизане в страната. През 2007 година неговата фирма е претърсена заради съмнения за укриване на данъци.
В помощ на Браудър се притичва адвокатът Сергей Магнитски, който, в хода на своето собствено разследване, разкрива гигантска корупционна схема, в която твърди, че участват руските данъчни власти. Според Магнитски, данъчната полиция е отклонила неправомерно за собствени нужди 5.4 милиарда рубли, които след това са били "изпрани" през една скандинавска банка.
През 2008 година самият Магнитски е задържан по обвинение в укриване на данъци в размер на 230 милиона щатски долара. Той прекарва почти една година в следствения арест, където здравословното му състояние сериозно се влошава.
През 2009 г. руският данъчен адвокат умира, след като в продължение на месеци му е отказвана медицинска помощ. Малко след това американският сенатор Бенджамин Кардин подема инициатива за налагане на санкции срещу отговорните за смъртта на Магнитски. В края на 2012 година, в рамките на мандата на президента Барак Обама, американският Конгрес гласува т.нар. закон "Магнитски", който официално е известен като отмяна на поправката Джаксън-Веник за Русия и Молдова и Закон за отчетност на Сергей Магнитски за върховенството на закона от 2012 г.
Какво предвижда законът Магнитски?
Първоначално той е насочен предимно срещу лицата, заподозрени в съпричастност към смъртта на руския адвокат Сергей Магнитски в следствения арест през 2009 г. Персоналните санкции включват визови ограничения за влизане в САЩ и блокиране на финансови активи на въпросните лица в американски банки.

По-късно списъкът на санкционираните лица е допълван няколко пъти.
От 2016 г. законът се прилага не само срещу Русия, но и в световен мащаб, като упълномощава правителството на Съединените щати да налага санкции на всеки гражданин, независимо от коя държава, когото смята за нарушител на човешките права.
Ограниченията включват замразяване на активите и забрана за влизане на територията на САЩ. Санкции вече могат да се налагат и на търговски дружества и други организации.
Разширен е не само обхватът на санкционираните, но и спектърът на самите санкции. Освен за съпричастност или директно участие в действия, нарушаващи човешките права, те се налагат и за корупция, злоупотреба с държавни активи, присвояване на частна собственост за лична облага и др.
Какви са юридическите последствия от санкциите по Магнитски?
Санкциите, наложени по закона Магнитски, забраняват всички транзакции от американски физически и юридически лица или в самите Съединени щати, които включват каквото и да е имущество или имуществени интереси на санкционираните лица.
Освен това е забранено даването или получаването на пари, стоки или услуги от въпросните лица. Това значително затруднява всички техни икономически дейности, защото голяма част от финансовите компании в световен мащаб са американски юридически лица, в това число и картовите оператори Visa и Mastercard, например.
Санкциите по Магнитски не са ограничени със срок, което означава, че могат да важат и до живот. Те могат да бъдат преразгледани от президента на Съединените щати или от американския финансов министър след консултации с държавния секретар или главния прокурор на САЩ.
Колко българи са санкционирани по закона Магнитски?
В последната актуализация на списъка на санкционираните от американското правителство лица, публикуван в края на миналата седмица, попадат бившият енергиен министърр Румен Овчаров, бившият финансов министър Владислав Горанов, лидерът на движение "Русофили" Николай Малинов и бившите директори на АЕЦ Козлодуй Александър Николов и Иван Генов.
През юни 2021 година по закона Магнитски бяха санкционирани още народният представител от Движението за права и свободи Делян Пеевски, бизнесменът Васил Божков и бившият зам.-председател на Държавна агенция "Технически операции" Илко Желязков.
С това общият брой на българите, санкционирани по закона Магнитски, достига общо 8 души.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Халкидики - регионът с най-много плажове със Син флаг в Гърция
преди 3 часаQatar Airways с рекордна печалба, Ryanair с 16% спад
преди 3 часаИспания нареди на Airbnb да премахне 65 000 имота
преди 3 часаФранция строи затвор за €400 млн. във Френска Гвиана
преди 3 часаЗа да ограничи цените: Норвегия засилва конкуренцията при хранителните магазини
преди 3 часа100 млн. евро приходи след 3 г.: Сирма Груп с амбициозни цели за растеж
преди 4 часаПрочети още
Кабинетът “Желязков” прекрати транспортната криза, протестът спира от утре
darik.bgЛиберал и консерватор отиват на балотаж на президентските избори в Полша
darik.bgРешаващ ден за войната в Украйна: Тръмп разговаря с Путин и Зеленски по телефона
darik.bgНа живо: ЦСКА 1948 откри срещу Крумовград
dsport.bgПламен Андреев след дебюта в Нидерландия: Чувствам се щастлив и горд
dsport.bgКак премина поредното издание на Училище за родители: практически лекции, бебеносене и срещи с топ специалисти
9meseca.bg