Въпреки засилващото се внимание към корпоративната отчетност и финансовата отговорност, една от предпочитаните привилегии на ръководителите на компании се развива с пълна сила в последните години – личните пътувания на борда на фирмените самолети.

През 2022 г. компаниите от борсовия индекс S&P 500 са похарчили общо 65 млн. долара за тази екстра, като сумата скача с 50%, в сравнение с три години преди това, информира The Wall Street Journal.

От Equilar посочват, че компаниите, които използват личното пътуване чрез фирмени самолети, са се увеличили с 14% от 2019 г., достигайки 216 през 2022 г. Броят на ръководителите, които са се възползвали от този лукс, е скочил с 25% - до 427.

И докато поддръжниците на тази привилегия твърдят, че пътуването с фирмени самолети може да е по-безопасно и по-ефективно за някои ръководители, критиците бързат да посочат символичния излишък, който тя представлява, пораждайки опасения относно желанието на бордовете на директорите да угаждат на своите ръководители за сметка на акционерите.

През 2019 г. главни изпълнителни директори, участващи в кръгла маса на бизнеса, сред които и ръководители в Apple и JPMorgan Chase, застъпваха тезата, че създаването на стойност за акционерите, вече не е "целта на една корпорация", а вместо това наблегнаха на важността на други фактори, като инвестирането в служителите, информира The New York Times.

Meta Platforms е сред компании с най-големи разходи за полети на служители с фирмените самолети.

През 2022 г. компанията е платила 6.6 млн. долара за полети на главния изпълнителен директор Марк Закърбърг и бившия втори най-силен човек в компанията - Шерил Сандбърг, като сумата нараства с 55% спрямо 2019 г., според WSJ.

Технологичният гигант не е единствен. Казино операторът Las Vegas Sands е похарчила над 3.2 млн. долара за лични полети на служители, което е над два пъти повече, в сравнение с която и да е година от 105 г. насам.

Енергийният конгломерат Exelon пък е похарчил три пъти повече пари за тази луксозна привилегия, в сравнение с 2019 г.