В епизод на „Сексът и градът“ от 2003 г. Кари (Сара Джесика Паркър) е помолена да събуе обувките си Manolo Blahnik за 485 долара пред вратата преди бебешко парти, организирано от нейна приятелка.
Те са откраднати, а героинята е принудена да се прибере вкъщи с парти рокля и стари сиви маратонки, взети назаем от домакинята.
„Защо, по дяволите, си свали обувките?“ пита Саманта Джоунс (Ким Катрал). "Трябваше," обяснява Кари. „Очевидно влача неща по обувките си, които разболяват децата.“
Въпреки че идеята на епизода „Правото на жената на обувки“ е да обсъди дилемите, пред които са изправени самотните хора в свят, фокусиран върху семействата с деца, основният въпрос – и дебатът – около обувките и здравето остават: Има ли сериозни доказателства, че ходенето без обувки спира разпространението на микроби у дома?
„Абсолютно“, казва професор Габриел Филипели, изпълнителен директор на Института за екологична устойчивост на университета в Индиана.
„Можем да проследим всякакви бактерии, но със сигурност тези, за които сме най-загрижени, са E. coli, причиняващи силни коремни спазми, диария и повръщане“, казва той. „Според проучвания, около 99% от обувките са положителни за фекален материал.“
Тежки метали и други опасности
Бактериите обаче не са единствената опасност, която се носи заедно с праха и мръсотията навън, посочва професор Джил Лит, която е старши изследовател в Барселонския институт за глобално здраве (ISGlobal) в Испания.
„Проучванията показват, че в градските райони, където има по-стари сгради, оловото в прахта може да бъде пренесено у дома върху повърхността на обувките“, казва тя. „Според други изследвания, можете да внесете остатъци от пестициди.“
Тежките метали, като олово, мед и цинк, проникват в почвите на градските паркове и улици, докато нивата на пестициди могат да бъдат високи в селските земеделски райони, добавя Лит.
Домовете, построени преди 1978 г., е много вероятно да съдържат боя на основата на олово, която може да се начупи, обели и да се разпадне на опасен прах, казват експерти.
Няма безопасно ниво за никоя възраст, но децата са особено уязвими на токсичните ефекти на тежките метали и пестицидите поради малките си размери и близостта им до замърсители, докато пълзят, търкалят се и играят по пода у дома.
„За малките ръката в устата е един от основните начини, по които се излагат на токсични вещества и носители на инфекциозни заболявания“, казва Лит.
Първо мокър моп
Никога първо не почиствайте с прахосмукачка или с метла, тъй като това само ще разбърка всички токсини и ще ги изпрати във въздуха. Вместо това изберете мокрия моп.
Колкото и контраинтуитивно да е добавянето на вода към мръсотията, това, всъщност, е най-добрият начин за премахване на токсините, съветва Лит.
Същото важи и за всяка хоризонтална повърхност, според Филипели. „Правете по-редовно почистване на хоризонтални повърхности с влажна кърпа - това са первази, маси, дъна и седалки на столове и други мебели в допълнение към пода.“
Използвайте метода „три кофи“, ако живеете в по-стар дом с оловна боя или в зона с високи нива на олово навън. Пригответе една кофа с универсален почистващ разтвор, друга за изплакване и една празна кофа.
„Някои хора използват и много слаб разтвор на оцет във водата за измиване, което работи много добре“, според Филипели.
„Когато почистващите препарати са наистина добри в унищожаването на бактерии, те обикновено не са много добри за хората. Винаги, когато усетите силна миризма, трябва да помислите добре дали да използвате препарата", съветва експертът.
Потопете мопа си в почистващия разтвор, изстискайте излишната вода в празната кофа и започнете да бършете от най-отдалечената точка от вратата.
Работете към вратата, като използвате чистата вода за изплакване. Пуснете водата в тоалетната, когато изглежда мръсна или с всяка нова стая - не я изхвърляйте навън.
„Най-високата концентрация на микроби е в антрето, като нивата спадат, когато се отдалечавате от него“, казва Лит. „Килимите задържат много прах, така че бих ги премахнал, ако се опасявах от проблеми със здравето.“
Покритите с килими площи трябва да се почистват с прахосмукачка с високоефективен филтър за прахови частици или HEPA филтър.
Пантофи или неплъзгащи се чорапи
Събуването на обувките на вратата може да е най-добрият начин да ограничите навлизането на микроби и потенциално токсичен прах вътре, но това не означава, че не трябва да мислите за комфорта на гостите си, посочва Филипели.
Осигуряването на перящи се чехли или нехлъзгащи се чорапи е жест на внимание.
„Отидете в което и да е азиатско, близкоизточно или източноевропейско домакинство и ще видите малко кътче точно пред вратата с чехли, които могат да се перат. Там трябва да си събуеш обувките, да вземеш чехлите и да ги обуеш,“ посочва екпертът.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Защо подводните кабели примамват саботьорите?
преди 2 минНадеждата на Европа в производството на батерии за електромобили обяви фалит
преди 5 минКакво представлява дефлацията и по-лоша ли е от инфлацията?
преди 52 минЦената на биткойна докосва $100 000
преди 1 часНовата кадастрална система тръгва до края на годината
преди 1 часСъздават транснационален Черноморски клъстер за синя икономика
преди 2 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgБългария ще научи своя съперник в Лига на нациите
dsport.bgПред Спалети се откри шанс да промени каноните на защитната игра
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествените заболявания на гърдата
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg