Високата инфлация до голяма степен е преодоляна по целия свят, посочват от Международния валутен фонд.
Институцията предостави изненадващо оптимистична оценка на цените, след като предупреди само преди три месеца, че напредъкът в намаляването на инфлацията е спрял.
"Изглежда, че глобалната битка срещу инфлацията до голяма степен е спечелена, дори ако ценовият натиск продължава в някои страни. В повечето от тях инфлацията сега се движи близо до заложените цели от централните банки. Спадът на показателя без да се стигне до глобална рецесия е голямо постижение“.
Това твърди МВФ в последната си световна икономическа перспектива, но предупреждава, че „бдителността остава ключова", тъй като "инфлацията в услугите остава твърде висока - почти двойно, в сравнение с нивата отпреди пандемията“, се казва в документа, цитиран от CNN.
Институцията отбелязва, че няколко развиващи се икономики са започнали отново да повишават лихвените проценти след възобновяването на инфлационните процеси.
Инфлацията е победена... Но не съвсем
МВФ смята, че глобалната инфлация ще се забави до 5.8% тази година - малко под прогнозата му от юли от 5.9% - и ще падне до 3.5% до края на следващата година, което е малко под средното през двете десетилетия преди пандемията.
Оптимистичните перспективи за потребителските цени идват само седмици преди изборите в САЩ, където инфлацията остава ключов проблем за избирателите.
Американците постоянно цитират икономиката и нарастващите разходи за живот като най-важни и много от тях смятат, че доходите им не са се повишили толкова силно, колко цените през последните години.
Според данните за индекса на потребителските цени в САЩ, стоките и услугите са стрували с около 20% повече през август, отколкото през февруари 2020 г., точно преди избухването на пандемията от COVID-19, въпреки че темпът на годишно покачване на цените се е охладил значително, доближавайки целта на централните банкери от 2%.
Федералният резерв, който намали лихвените проценти за първи път от повече от четири години миналия месец, все още не е обявил победа над инфлацията.
"Със сигурност не казваме, че мисията е изпълнена или нещо подобно“, каза председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл пред репортери, след като беше взето решението за свалянето на лихвите.
По подобен начин президентът на Европейската централна банка Кристин Лагард се въздържа да обяви края на високата инфлация в Европа. „Битката с инфлацията е на прав път“, каза Лагард, но добави, че централната банка все още не е постигнала пълна победа.
Рисковете за икономическия растеж остават
И докато рисковете за повишаване на инфлацията намаляват по света, заплахите за икономическия растеж се разрастват, според МВФ.
"Рисковете се увеличават и сега доминират в перспективите“, казва кредитната институция, цитирайки опасността от по-високи цени на суровините поради конфликта в Близкия изток и плановете на правителствата за въвеждане на по-високи мита и протекционистични индустриални политики.
МВФ предвижда растеж на световната икономика с 3.2% тази година, както прогнозира през юли. Но конкретно за САЩ институцията повиши прогнозата си за ръст на БВП до 2.8% - с 0.2 процентни пункта по-високо от прогнозираното преди три месеца.
Икономиката на еврозоната се очаква да нарасне само с 0.8%, или с 0.1 процентни пункта по-малко от прогнозираното през юли.
МВФ понижи и прогнозата си за растежа през 2024 г. за Китай, където правителството през последните седмици разкри набор от мерки за стимулиране на разклатената икономика. Агенцията очаква китайският БВП да нарасне с 4.8% тази година - с 0.2 процентни пункта под прогнозата от юли.
В Индия пък се очаква ръст от 7%, в съответствие с прогнозата от преди три месеца.
Според икономистите на Международния валутен фонд, трябва да се направи много повече в световен мащаб, за да се подобрят перспективите за растеж и да се повиши производителността.
Те изразяват скептицизъм по отношение на търговската политика за защита на местните индустрии и работници, като казват, че те често предизвикват ответни действия от други страни и не успяват да подобрят жизнения стандарт.
"Икономическият растеж трябва да дойде от амбициозни вътрешни реформи, които насърчават технологиите и иновациите, подобряват конкуренцията и разпределението на ресурсите, продължават икономическата интеграция и стимулират продуктивните частни инвестиции“.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Италия иззе от иманяри етруски артефакти за €8 млн.
21.11.2024Къде е Витошка в класацията на най-скъпите търговски улици през 2024 г.?
21.11.2024Британските родители удвояват паричните подаръци за пълнолетните си деца
21.11.2024Кои са най-големите производители на мляко в ЕС?
21.11.2024Какво представлява блокчейн и как работи?
21.11.2024Топ 20 на най-големите семейни компании за търговия на дребно
21.11.2024Прочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgОфициално: Гуардиола остава в Манчестър Сити до 2027
dsport.bgУчастник на Световното клубно първенство пита за звезда на Лудогорец
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествени заболявания на гърдата
9meseca.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg7 ненужни вещи, които заемат място в дома ви
idei.bg