Tesla започна да продава автомобили в Индия - най-населената страна в света – но на висока цена.

Компанията, която е изправена пред спад в продажбите и усложнения заради политическите ангажименти на главния си изпълнителен директор Илон Мъск, отвори първия си шоурум в Мумбай във вторник.

Тя трябва да увеличи продажбите си и навлизането на нов пазар би могло да помогне, посочва CNN.

Скъпо удоволствие

Уебсайтът на Tesla показва цената на Model Y от 61 071 90 рупии, или около 71 000 долара.

Същият автомобил обаче е обявен на щатския й сайт на цена от около 45 000 долара, преди да се приложи федералния данъчен кредит от 7 500 долара за електрически превозни средства (EV), което би намалило цената до 37 500 долара (този данъчен кредит изтича в края на септември.)

Tesla отдавна има желание да продава в Индия, но местните мита върху чуждестранни автомобили, които могат да увеличат цената на превозно средство повече от два пъти, бяха пречка, според Световната търговска организация и ръководителите на компанията.

„Работим върху навлизането в Индия. Това е много горещ пазар“, каза финансовият директор на Tesla Вайбхав Танеджа в разговор с инвеститори през април.

„Това ще бъде чудесен пазар за навлизане, защото Индия има голяма средна класа.“

Но той допълни, че митата „създават малко напрежение, което се опитваме да заобиколим“.

Глобален спад в продажбите

Индия е третият по големина пазар за продажби на автомобили - след Китай и Съединените щати. Отсъствието на Tesla от него навреди на глобалните й продажби, които претърпяват най-големия спад в историята на компанията в условията на засилена конкуренция и негативна реакция на някои пазари към политическата дейност на главния изпълнителен директор Илон Мъск.

Почти половината от приходите от продажби на Tesla идват от Съединените щати, докато малко над 20% са от Китай. Останалите 30% идват от други страни.

Съединените щати и Индия водят търговски преговори, а президентът Доналд Тръмп обяви преди два месеца, че Индия е предложила да премахне тарифите върху вноса от САЩ като част от сделка, за да избегне налагането на високи тарифи от страна на американската администрация върху целия индийски износ. Но индийските власти заявиха по това време, че няма предварителна сделка.

Tesla не само губи пазарен дял от традиционни автомобилни производители, увеличили предлагането си на електромобили, но и е изправена пред нарастваща конкуренция от китайските гиганти за елколи.

Всъщност, тя е на път да загуби титлата си на най-голям производител на електромобили в света от китайския BYD, въпреки че компанията не е в състояние да продава в Съединените щати.

Tesla губи и някои от своите търговски ръководители, като Wall Street Journal съобщи във вторник, че Трой Джоунс - вицепрезидентът по продажбите и обслужването, е напуснал компанията. Информацията е на запознати с въпроса, а от Tesla няма коментар.

Ръководители на производителя имаха желание да построят завод в Индия, но в момента капацитетът на съществуващите заводи на компанията в Съединените щати, Китай и Германия надвишава търсенето. Плановете за друг завод в Мексико в момента са отложени.