САЩ е на път да изпадне от челната десетка на най-влиятелните паспорти в света.

В най-новото издание на Henley Passport Index, създаден от базираната в Лондон консултантска компания за глобално гражданство и пребиваване Henley & Partners, американският паспорт, който заемаше първото място през 2014 г., отстъпва до десетата позиция.

Това е най-ниското класиране за САЩ в 20-годишната история на индекса, който проследява глобалната свобода на движение за притежателите на 199 паспорта в 227 държави и територии по света, като използва ексклузивни данни от Международната асоциация за въздушен транспорт (IATA).

И тъй като Henley поставя по няколко държави с еднакъв резултат на едно и също място в класацията си, всъщност, в нея има 33 държави, които изпреварват САЩ.

С навлизането във втората половина на годината сингапурският паспорт запазва челната си позиция като най-влиятелния в света за 2025 г.

Притежателите на този най-желан документ за пътуване получават безвизов достъп до 193 от 227 дестинации по света - повече от гражданите на всяко друго място на планетата.

Разбира се, Сингапур не раздава просто така паспорти на чуждестранни граждани. Кандидатстването за сингапурско гражданство изисква поне две години постоянно пребиваване в страната, преглед на „икономическия принос“ и други квалификации, както и задължителна военна служба за кандидатите от мъжки пол.

Южна Корея се изкачва в класацията, за да се присъедини към Япония на второто място, като паспортите на двете държави предоставят „отворена врата“ към 190 дестинации.

Страните членки на ЕС Дания, Франция, Германия, Ирландия, Италия и Испания се нареждат на третата позиция, заедно с Финландия, като техните паспорти осигуряват на притежателите им безвизов достъп до 189 държави и територии.

Европа контролира и четвъртата позиция в класацията, която принадлежи на седем държави: Австрия, Белгия, Люксембург, Нидерландия, Норвегия, Португалия и Швеция. Техните паспорти предоставят безвизов достъп до 188 дестинации.

Петото място си поделят Гърция, Швейцария и Нова Зеландия, като техните паспорти предоставят достъп до 187 дестинации без предварителна виза.

Къде е България?

България се изкачва с две позиции, в сравнение с януарското издание на индекса, до 13-о място, което поделя с Монако и Румъния. Притежателите на паспорти от тези три държави в момента получават безвизов достъп до 177 дестинации по света.

Дъното на класацията

На дъното на класацията без промяна под номер 99 остава Афганистан, чийто паспорт осигурява на притежателите му безвизов достъп до едва 25 дестинации - или с една по-малко, в сравнение с началото на годината.

Сирия се нарежда на 98-о място (27 дестинации), а Ирак е под номер 97 (30 дестинации).

Това представлява огромна разлика от 168 дестинации в мобилността между паспортите от челото и дъното на класацията.

Великобритания отстъпва с едно място в класацията и заема еднолично шестата позиция с безвизов достъп до 186 дестинации. Австралия, Чехия, Унгария, Малта и Полша си поделят седмото място, докато Канада, Естония и Обединените арабски емирства са на осмо.

ОАЕ постига едни от най-големите успехи в индекса, като се изкачва с 34 позиции през последното десетилетие - от 42-о до осмо място.

Китай също се придвижва от номер 94 до 60 от 2015 г. насам, като покачване е постигнато дори без безвизовия достъп до 29-те държави от Шенгенското пространство на Европа.

Деветото място се поделя от Хърватия, Латвия, Словакия и Словения, докато челната десетка се оформя от Исландия, Литва и Съединените щати. Притежателите на американски паспорт вече имат безвизов достъп до 182 дестинации по света.

Тази седмица стана ясно, че САЩ скоро ще изискват допълнителна такса в размер на най-малко от 250 долара, към вече съществуващите разходи по кандидатстването за виза. Таксата ще се прилага за всички посетители, които са трябва да получат неимигрантски визи, за да влязат в САЩ.

Критици, сред които и Американската туристическа асоциация - национална организация с нестопанска цел, която има за цел да увеличава пътуванията до САЩ, определиха новата визова такса като обезкуражаваща за посетителите.

Списъкът на Henley & Partners е един от няколкото индекса, създадени от финансови компании, които класират глобалните паспорти според достъпа, който те предоставят на своите граждани.

Индексът на Arton Capital

Паспортният индекс на Arton Capital разглежда паспортите на 193 държави-членки на Организацията на обединените нации и шест територии - Тайван, Макао, Хонконг, Косово, палестинските територии и Ватикана. Териториите, анексирани към други държави, са изключени от класацията.

Индексът също така се актуализира в реално време през цялата година, а данните за него се събират чрез внимателно наблюдение на порталите на отделните правителства.

Класацията на Arton Global Passport Power Rank 2025 поставя Обединените арабски емирства на първо място с резултат от 179 дестинации за безвизов достъп. Второто място се заема от Испания със 176 дестинации.

Най-влиятелните паспорти в света за 2025 г., според Henley Passport Index:

1. Сингапур (193 дестинации)

2. Япония, Южна Корея (190)

3. Дания, Финландия, Франция, Германия, Ирландия, Италия, Испания (189)

4. Австрия, Белгия, Люксембург, Нидерландия, Норвегия, Португалия, Швеция (188)

5. Гърция, Нова Зеландия, Швейцария (187)

6. Обединено кралство (186)

7. Австралия, Чехия, Унгария, Малта, Полша (185)

8. Канада, Естония, Обединени арабски емирства (184)

9. Хърватия, Латвия, Словакия, Словения (183)

10. Исландия, Литва,  САЩ (182)