Разположен в сърцето на някогашния дългогодишен индустриален регион Рур в Западна Германия, град Есен страда през по-голяма част от последните 150 години от замърсяване, вследствие на мини, заводи и отровени водни пътища.
Проучване сочи, че само за една година през 60-те години на миналия век около 1.5 млн. тона токсична прах, пепел и сажди са се изсипали над жителите на Есен, заедно с 4 млн. тона серен диоксид.
Вследствие на забележителна трансформация обаче, Есен успя да се превърне от грозното пате на Германия до един от най-зелените градове в Европа.
"Зеленото градско развитие беше основната движеща сила в Есен през последното десетилетие," казва пред BBC Симоне Раскоб, която помага за трансформацията на града посредством смесица от т. нар. Синьозелени решения: "Сини" за инициативите, свързани с водата и "Зелени" заради наземните проекти.
Този двустранен подход е в основната на това Есен да бъде обявен за Зелена столица на Европа за 2017 г.
Най-известният "Зелен" проект в града е трансформацията на промишления комплекс Цолферайн, който преди време е най-голямото място за производството на въглища и кокс в света, от бълваща токсини промишлена черна точка до вдъхновяващ екологичен парк, който вече е част от културното наследство на ЮНЕСКО.
В огромната бивша сграда за обработка на въглища, впечатляващ музей пленява посетителите с изложби, посветени на историята и трансформацията на обекта.
На кратко разстояние от там се намира Red Dot Design Museum, в който са изложени примери на иновативен глобален дизайн в бивша котелна сграда, преобразена от известния архитект Норман Фостър.
Още откакто миннодобивната дейност в Цолферайн и региона приключва в края на 80-те години, гората започва да се разпростира в огромния район, а осеяното с пътеки пространство сега е дом над 800 животински и растителни видове.
Една от някогашните огромни купчини с шлака сега предоставя ски писта и пързалка за кънки.
"Цолферайн е модел за подражание за структурна трансформация не само в Есен, но и целия регион Рур," казва Хана Ломан, пресаташе на Zollverein Foundation. "Това е ярък пример, че всичко е възможно – трансформация от добив на въглища до защита на климата и културата."
Въпреки това Есен не лежи на стари зелени лаври и продължава с природосъобразните инициативи. Върху старите промишлени релси в града се оформя 100-километрова веломагистрала.
След завършването на първата отсечка от 6 км през 2015 г., която свързва Есен и Мюлхайм, се смята, че въглеродните емисии са намалени с 16 600 тона годишно. Когато бъде завършена през 2030 г., тя ще свързва градовете Хам и Дуисбург.
В и около града също така е създадена поредица от пътеки, които да помогнат за ангажираността на местните жители с природните местообитания.
През 2022 г. е завършен 26-километрията маршрут Цолферайнщайг в северната част на Есен, а най-новата добавка е 33-километровия Дайлбахщайг, който свързва населеното място със съседните градове Фелберт и Хатинген. Всички пътеки са лесно достъпни с обществения транспорт.
В Есен също така изникват над 100 ферми, като Bonnekamp Permaculture Farm - пример за биоразнообразие, която продава своите органични продукти в целия град.
"Някои хора се удивляваха от старите контейнери, пълни с моркови или тикви, но днес все повече хора разбират, че тези идеи за устойчиво развитие процъфтяват," казва урбанистът доктор Юлиане фон Хаген.
Сред многото "Сини" трансформации в града е създаването на езера чрез събиране на дъждовна вода. Езерото в парка Круп се пълни с дъждовна, която идва по тръби от покрива на сграда в намиращия се наблизо стоманодобивен и инженерен завод ThyssenKrupp AG.
Езерото Нидерфелдзее също взема вода от околните покриви, за да облагороди друга бивша индустриална зона. Езера с дъждовна вода и патици заобикалят и студентските общежития в новия Университетски парк на Есен.
Вероятно едно от най-трудните "Сини" решения в Есен е възстановяването на река Емшер, считана за биологично мъртва "отворена канализация" от края на 19-и век, благодарение на изхвърлянето в нея на отпадъци от мините и заводите, както и на отпадни води.
След прилагането на програма за изчистването на реката, продължила две десетилетия, пъстървата в нея се завръща отново през 2015 г.
Направено наскоро преброяване установява, че в реката живеят над 1 000 рибни и животински видове, в това число застрашени от изчезване в миналото чучулиги, кралски рибари и бобри.
Емшер също така е в основата на 51-километрова мрежа от помпени станции, които представляват най-големия проект за отпадни води в Европа.
Хората все още не са насърчавани да се присъединяват към пъстървата в Емшер, но обособената зона за плуване и плаване с лодки изобилства от активност в езерото Балденей – широко водно пространство, създадено зад 9-метрова преграда на също така почистената река Рур.
Когато плувците влизат във водата там през 2017 г., това е първият случай от 46 години, в който къпането в Рус е официално разрешено.
От трън в очите на германците до горд зелен град, синьозеленият подход на Есен не облагодетелства само почитателите на дейностите на открито и околната среда, но също така представлява блестящ пример за това как градовете биха могли да погледнат към промишленото си минало, за да прегърнат едно по-чисто бъдеще.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Активите на пенсионните фондове растат с 21% за година
преди 11 минApple иска да превърне Siri в конкурент на ChatGPT
преди 20 минКои са най-добрите държави за създаване AI стартъпи?
преди 1 часAmazon инвестира в три нови ветропарка в Гърция
преди 2 часаЗащо подводните кабели примамват саботьорите?
преди 2 часаНадеждата на Европа в производството на батерии за електромобили обяви фалит
преди 2 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgНово 20: Манчестър Сити получава наказанието си през март
dsport.bgБългария ще научи своя съперник в Лига на нациите
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествените заболявания на гърдата
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg