Търсенето на петрол в световен мащаб се очаква да достигне своя пик в следващите няколко години, въпреки че някои енергийни компании обявяват планове за съживяване на бизнеса си с изкопаеми горива.

Глобалният апетит за суров петрол все още продължава да расте, се посочва в доклад на Международната агенция по енергетика (МАЕ), но годишният растеж се очаква да се забави до едва 0.4% до 2028 г.

“Пренасочването към икономика на чистата енергия набира скорост, като пикът в търсенето на петрол в световен мащаб се очертава да бъде преди края на настоящото десетилетие,” казва изпълнителният директор на МАЕ Фатих Бирол.

Миналогодишната енергийна криза е ускорила преминаването към по-чисти енергийни източници, допълва Бирол.

От агенцията очакват глобалното търсене на петрол да достигне близо 106 млн. барела на ден през 2028 г. Темпът на растеж обаче ще се свие от настоящите 2.4 млн. барела на ден до едва 400 000 след пет години.

Глобалната „жажда“ за петрол вероятно ще бъде повлияна от по-строгите стандарти за горивна ефективност, растежа на пазара на електромобили и структурните промени в икономиките по света, посочват от агенцията.

Най-новите очаквания на МАЕ актуализират предишната прогноза на агенцията от октомври, че търсенето на петрол ще достигне пик в средата на 30-те години.

В предишния си доклад от базираната в Париж агенция казват, че последиците от руската инвазия в Украйна през миналата година са ускорили глобалния преход към по-чисти форми на енергия.

От МАЕ също така очакваха инвестициите в нисковъглеродно производство на енергия да се увеличат до 2 трлн. долара годишно в края на настоящото десетилетие, което е с 50% над нивата от октомври.

Инвестиции

Въпреки това, някои от най-големите енергийни компании, които летят високо след миналата година, в която цените на техните продукти скочиха, а те отчетоха големи печалби, планират да инвестират още в добива на петрол и природен газ.

От МАЕ очакват инвестициите в проучването и добива на петрол и природен газ да достигнат 528 млрд. долара през 2023 г., което би било най-високото ниво от 2015 г. и би представлявало увеличение с 11%, в сравнение с миналата година.

Shell, която отчете рекордна печалба от 40 млрд. долара за миналата година, обяви през тази седмица, че планира да поддържа същото ниво на производство на петрол до 2030 г., ревизирайки предишните си планове за намаляване на добива с между 1% и 2% на година за този период.

Говорител на Shell е заявил пред CNN, че целта на компанията да намали производството си с 20% до края на десетилетието спрямо това от 2019 г. “не се е променило,” но тя е постигнала целта си предсрочно, благодарение отчасти на продажбата на части от своя петролен бизнес.

Компанията също така обяви, че ще повиши дивидента за акционерите си с 15% и ще похарчи най-малко 5 млрд. долара за обратно изкупуване на акции през второто полугодие.

BP, която също отчете рекордна печалба от 28 млрд. долара за 2022 г., обяви по-рано през годината, че ще намали целите си за ограничаване на производството. Тя сега планира да намали производството на петрол с 25% в периода 2019 - 2030 г., докато преди това целта е за понижение с 40%.

Въпреки това, Shell и BP все още планират да постигнат нетни нулеви емисии до 2050 г.

Бирол заявява, че петролните компании трябва да “обърнат сериозно внимание” на най-новите прогнози на агенцията. “Производителите на петрол трябва да калибрират своите инвестиционни решения, за да гарантират един организиран енергиен преход,” казва той.