Цените на енергията в Германия са толкова високи, че някои компании обмислят да напуснат страната изцяло. Това заявява Зигфрид Русвурм, президент на Федерацията на германската индустрия, в интервю за CNBC.

На въпрос дали настоящата енергийна ситуация е “достатъчно лоша”, за да накара някои компании да се преместят, Русвум отговаря, че това наистина е така.

“Много семейни компании имат оперативни планове за преместване,” заяви Русвурм, допълвайки, че настоящите условия за бизнеса в германия са създали “коктейл” от пречки за компаниите.

“Много компании със седалище в Германия се справят добре в световен мащаб, но изпитват затруднения с дейността в собствената им страна,” допълва той, посочвайки бюрокрацията и бавната администрация, които оказват допълнителен натиск върху компаниите в настоящата среда.

По време на изказването си във втория ден от организираната от Федерацията на германската индустрия конференция в Берлин, министърът на икономиката на Германия Роберт Хабек обърна внимание на въпроса с компаниите, които искат да се преместят.

“По мое мнение Германия е привлекателна дестинация за нови и за съществуващи компании”, заяви Хабек. “Разбира се индустриите на материалите са поставени под натиск в резултат на по-високите цени на енергията, но има политически решения, които трябва да бъдат взети”.

Цените на електричеството и на природния газ достигнаха рекордно високи нива в Европа през 2022 г. след руската инвазия в Украйна, а големите разходи продължават да допринасят за високата инфлация в Европа и Великобритания.

През май германското правителство представи планове за заделянето на около 4 млрд. евро всяка година за субсидирането на цените на електроенергията за енергоемките индустрии, в опит да предпази някои компании от високите разходи.

“Искаме индустрията да остане у дома в Германия и да получи перспектива за трансформация. За това е предназначена цената на електричеството за индустрията”, заяви Хабек по време на пресконференция на 22 май.

На 13 април управителят на Централната банка на Германия, Йоаким Нагел заяви, че енергийната криза в страната е “малко или много разрешена”, визирайки “присъща сила”, която би позволила на страната да се възстанови от двойното сътресение от пандемията и войната в Украйна.

“Германската индустрия има добри способности да се справи със ситуацията и аз смятам, че тя ще преодолее това и ще се върне на нивата отпреди пандемията,” каза той.

Тази седмица от Федерацията на германската индустрия обаче направиха “отрезвяваща” прогноза за Германия, предвиждайки, че през 2023 г. БВП на страната ще остане на същите нива като предходната година.

“Положителен растеж от 2.7% на глобалния БВП и нулев растеж на нашия очевидно показва, че Германия изостава”, се казва в изявлението на Русвурм.

В края на миналия месец данните за БВП на Германия за първото тримесечие на годината бяха ревизирани надолу, с което икономиката на страната изпада в техническа рецесия. Предварителните очаквания бяха за нулев ръст на БВП, но данните бяха ревизирани до понижение от 0.3%.