Пазарите са нащрек за това кои сектори ще се огънат под най-резкия скок на лихвените проценти от десетилетия, след като големите повишения на лихвите по-рано през месеца във Великобритания и Норвегия послужиха като напомняне, че затягането на паричната политика не е приключило.

На централните банки може да им е необходимо повече време, за да понижат инфлацията, а нов пристъп на финансови сътресения би могъл да удължи още повече процеса, предупредиха от Международния валутен фонд (МВФ).

Стабилността се завърна след сътресенията в банковия сектор през март, но предупредителните светлини се появяват на други места, а напрежението в Русия е друг евентуален фактор за стрес.

Ето някои от възможните точки на натиск:

Недвижими имоти: Жилища

Докато в САЩ надеждите за край на повишенията на лихвите от страна на Федералния резерв оказват подкрепа на имотния пазар, европейският пазар на жилищни имоти изпитва затруднения на фона на повишаващите се лихвени проценти.

Лихвите във Великобритания скочиха до 5% от 0.25% преди две години, а 2.4 милиона собственици на жилища ще преминат от ниски фиксирани лихвени проценти по ипотеките си към много по-високи лихвени нива до края на 2024 г., според UK Finance.

Швеция, където лихвите се повишиха отново вчера, е страната, която трябва да бъде следена, тъй като лихите по повечето ипотеки на собствениците на жилища се движат в крачка с лихвените проценти.

Жилищният пазар в еврозоната изглежда "замръзва", като сделките и цените падат, според Ричард Портес, преподавател по икономика в London Business School. "Може да очаквате, че нещата се влошат през 2024 г., когато се прояви пълният ефект от повишението на лихвите," допълва той.

Недвижими имоти: Търговски площи

След като се възползва от ерата на ниските лихви, за да взема кредити и да изкупува активи, секторът на търговските имоти в момента изпитва затруднения с по-високите разходи по рефинансирането на тези задължения на фона на по-високите лихви.

"Най-важното нещо са лихвените проценти. Също толкова важна обаче е предвидимостта на лихвите," казва Томас Мънди, ръководител Капиталови пазари за региона на Европа, Близкия изток и Африка в имотната компания JLL.

"Ако положението с лихвените проценти се укроти, цените на недвижимите имоти биха могли да се коригират. В момента обаче изоставането в корекцията на цените на недвижимите имоти създава несигурна среда."

В Швеция високата задлъжнялост, повишаващите се лихви и изпитващата затруднения икономика създадоха един токсичен коктейл за търговските имоти.

Решението на HSBC да се премести от престижния район Канари уорф в по-малък офис в лондонското сити очертава една тенденция на съкращаване на офисната площ, която разтърсва имотните пазари.

Банкови активи

Банките остават на фокус на фона на затягането на кредитните условия. "Няма място, където да се скриете от тези затегнати финансови условия. Банките усещат натиска от всяка централна банка," казва Флориан Йелпо от Lombard Odier Investment Managers.

Банките притежава два вида активи в счетоводните си баланси – такива, които са предназначени за ликвидност и такива, които действат като спестявания и имат за цел да носят допълнителна стойност.

Повишаващите се лихви понижиха стойностите на тези активи с 10-15% под покупната им цена, казва Йелпо. Ако се наложи банките да ги продават, ще се появят нереализирани загуби.

Изложени на най-голям риск са имотните активи на банките. Председателят на Федералния резерв на САЩ Джеръм Пауъл казва, че секторът се следи "много внимателно" за евентуални уязвимости.

Стандартите за кредитиране за средностатистическите домакинства също са източник на загриженост. Йелпо очаква потребители да спрат да плащат вноските по кредитите си през третото и четвъртото тримесечие. "Това ще бъде Ахилесовата пета на банковия сектор," допълва той.

Просрочия по задълженията на компаниите

Повишаващите се лихви се отразяват на компаниите, тъй като разходите по техните задължения нарастват. От S&P очакват просрочията по задълженията сред европейските компании от подинвестиционен клас да нараснат до 3.6% през 2024 г., в сравнение с 2.8% през март тази година.

През първите пет месеца на 2023 г. в световен мащаб има толкова случаи на просрочия по задълженията, колкото за цялата 2022 г., посочва Маркус Аленспах от инвестиционната банка Julius Baer.

Френската компания за търговия на дребно Casino води преговори с кредитори за преструктуриране на задълженията си. Шведкста SBB се бори за оцеляване, след като акциите й поевтиняха значително през май вследствие на опасенията относно финансовото ѝ състояние.

"Започваме да виждаме натрупването на затруднения в корпоративната сфера, особено в долните нива, където има най-много задължения с плаващи лихви," казва Ник Кремър от S&P Global Ratings.

Русия след метежа на Вагнер

Метежът на Вагнер, който беше най-голямата заплаха в Русия за управлението на Владимир Путин досега, беше прекратен, но последствията от него ще отекват дълго време.

Евентуални промени в позицията на Русия или в динамиката на войната в Украйна може да бъдат усетени наблизо и надалеч.

Има незабавни последици за суровинните пазари от суровия петрол до зърното, които са най-чувствителни на промени в Русия.

Допълнителни ефекти - от инфлационния натиск до избягването на риска в случай на голяма ескалация, може да имат последици за страни и компании, които вече усещат натиска от повишаващите се лихви.

"Путин вече не може да твърди, че е гарант на стабилността в Русия, а този тип фрагментация и предизвиквания на системата не се получават в един стабилен и радващ се на популярност режим," казва Тина Фордъм, геополитически анализатор и основател на Fordham Global Foresight.