Еврото претърпя значителна девалвация спрямо щатския долар, поевтинявайки с приблизително 2.2% от началото на 2024 г.
Въпреки неотдавнашното леко покачване на стойността на единната европейска валута, обменният курс със "зелените пари" се задържа на исторически ниски нива, движейки се малко под 1.09 към момента.
Този спад в силата на еврото може да се отдаде до голяма степен на подчертаното несъответствие в паричните политики, следвани от Европейската централна банка и Федералния резерв на САЩ, което води до по-голяма разлика в доходността на техните държавни облигации.
В близко бъдеще изглежда, че еврото може да продължи да следва негативна тенденция спрямо долара, пише Euronews.
Траекторията на инфлацията се разминава
Инфлацията в еврозоната продължава да се понижава през 2024 г., като основният индекс на потребителските цени падна до 2.4% на годишна база през април от 2.9% през януари. В момента инфлационният показател на Стария континент е най-ниското ниво от октомври 2023 г. насам.
Еврозоната изживя пик на инфлацията от 10.6% през октомври 2022 г. в резлутат на рязката ескалация на цените на енергията след руската агресия срещу Украйна.
Тогава ЕЦБ започна агресивно повишава лихвените проценти, за да се пребори с нарастващата инфлация, но на последните си няколко заседания централната банка спря по-нататъшния ръст на лихвите.
Кристин Лагард и нейните колеги възприеват все по-мека позиция по отношение на паричната политика и заявиха, че намаляването на лихвения процент през юни би било подходящо, особено като се имат предвид доближаването на инфлацията към целевото ниво от 2%.
Лагард подчерта, че траекторията на лихвените проценти в еврозоната не трябва непременно да отразява тази в САЩ, където инфлацията отбеляза възобновяване тази година.
Подкрепа на растежа
Друг икономически индикатор, който може да накара ЕЦБ да започне по-рано намаляване на лихвите, е стагнацията, която икономиката на еврозоната преживя през втората половина на 2023 г.
През четвъртото тримесечие брутният вътрешен продукт на еврозоната се разшири с едва 0.1%, избягвайки на косъм икономическата рецесия. Големите икономики, включително Германия, Франция и Италия, претърпяха продължителни периоди на свиване в производството.
Въпреки признаците на възстановяване, континентът силно се нуждае от по-стабилна и стимулираща парична политика, за да осигури решаваща подкрепа за икономиката си.
За разлика от ситуацията в еврозоната, Съединените щати се борят с високи нива на инфлация тази година. Основният индекс на потребителските цени в страната се повиши до 3.5% през март спрямо 3.1% през януари, а през април се очаква леко охлаждане до 3.4%.
САЩ са в период на силно икономическо възстановяване след пандемията, като темповете на растеж на БВП там изпреварват тези на еврозоната над три пъти.
Въпреки лекото смекчаване, наблюдавано през първото тримесечие на 2024 г., икономическият импулс остава достатъчно стабилен, за да позволи на Фед да поддържа по-високи лихвени проценти за по-дълъг период от време, в сравнение с ЕЦБ.
Разлика в доходността на държавните облигации
Очакването ЕЦБ да започне намаляване на лихвените проценти преди действията на Фед води до разширяване на спреда по доходността на европейските и американските държавни облигации.
Това предполага, че търговците на държавни ценни книжа предвиждат по-бързо покачване на цените на облигациите в еврозоната, в сравнение с техните партньори в САЩ, като се има предвид обратната връзка между цените на облигациите и тяхната доходност.
Големите финансови институции, като Pimco и JPMorgan Asset Management, са увеличили експозицията си към европейски държавни облигации в отговор на тези очаквания.
Традиционно валутата на дадена страна има тенденция да проявява положителна корелация с доходността на нейните държавни облигации. Тази връзка произтича от факта, че по-високата доходност на облигациите обикновено сигнализира за силен импулс на икономически растеж, което води до повишено търсене на валутата на страната, тъй като инвеститорите се стремят да запазят стойността.
Това явление се наблюдава почти винаги при щатския долар по време на всеки цикъл на повишаване на лихвените проценти на Федералния резерв.
Печалби от лихвения спред
Освен това, повишените лихвени проценти водят до по-високи лихви по депозитите за съответната валута, насърчавайки благоприятна среда за валутни сделки. Тази стратегия включва вземане на заеми от валути с по-нисък лихвен процент и инвестиции в такива с по-висок, като целта е печалба от разликата.
В момента лихвеният процент по овърнайт депозитите на Европейската централна банка възлиза на 4%, докато процентът на Федералния резерв варира между 5.25% и 5.5%. Значителният спред при междубанковите лихвени проценти по заемите стимулира инвеститорите да задържат долари, докато продават евро.
Тази динамика допринася за укрепването на "зелените пари" спрямо единната европейска валута.
* Материалът е с информативен характер и не представлява препоръка за покупка или продажба на валути, ценни книжа и други финансови активи.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Защо този малък град е „японската столица на очилата“?
31.10.2024Meta иска щатското правителство да използва AI моделите ѝ
31.10.2024Ърнест Дюшен: Забравеният откривател на антибиотиците
31.10.2024Девин с приза за опазване на биоразнообразието на ESG Awards 2024 PwC
31.10.2024ЕС отчита рекорд на пътническия ЖП транспорт
31.10.2024Kaufland с възможности за професионално развитие на хора с богат опит
31.10.2024Прочети още
Кралицата на Хелоуин Хайди Клум: Образите през годините (СНИМКИ)
darik.bgТръмп заплаши ЕС: Ще платят „висока цена“, ако стана президент
darik.bgДжо Байдън нарече симпатизантите на Тръмп “боклук“ (ВИДЕО)
darik.bgГришо продължава напред в Париж след драма с тайбрек
dsport.bgВезенков и Олимпиакос отнесоха Барселона
dsport.bgД-р Светославова: Колкото повече информация имаме като лекари и родители, толкова по-малко ще са децата със зрителни нарушения
9meseca.bg3 дизайнерски тенденции, с които ще се сбогуваме през 2025 г.
idei.bg5 неща, които правят вашата кухня да изглежда организирана
idei.bgКак да почистим душ кабината?
idei.bg