Зимата е сезонът на богатите трапези, топлите одеяла и греяното вино. И определено не е сезонът на ранното ставане за фитнес, бягането във вечерния здрач и дори ободряващата разходка по време на обяд.

Научните доказателства само потвърждават това, което вероятно подозирате: през зимата сме склонни да тренираме по-малко и да прекарваме повече време в седнало положение.

И така - обречени ли сме на застой в зимните месеци или има начини да се справим с него? И дали нещо в по-студеното и по-мрачно време, всъщност, прави поддържането на форма по-лесно?

На първо място: да, полезно е да полагате повече физически усилия през зимата. Сезонното афективно разстройство, което изглежда засяга жените повече от мъжете, влияе не само на настроението, но и на здравето ни, въпреки че не е напълно ясно защо.

Изглежда обаче, че физическата активност го облекчава - скорошно проучване предполага, че хората, които са активни няколко часа седмично, е по-малко вероятно да развият депресия, дори след отчитане на генетичния риск.

И въпреки че не са лек за всичко, упражненията могат да помогнат, посочва The Guardian.

Има ли полза от тренировките в студено време?

Отговорът на този въпрос е по-сложен. В продължение на години се предполагаше, че телата ни изгарят повече калории, за да се стоплят в процес, известен като термогенеза.

Това вероятно помага на бялата мазнина в организма да приеме свойствата на кафявата, която работи като гориво за поддържане на телесната температура.

Но колко полезни са тези процеси е все още отворен за тълкуване въпрос: много изследвания върху термогенезата и кафявата мазнина показват, че е малко вероятно енергичният джогинг в студа да изгори повече брой калории.

Има доказателства и че тренировките на студено могат да повлияят на хормоните, управляващи апетита - по-вероятно е да ядете повече след тренировка в студено време, отколкото след няколко спринта на слънце.

Да не забравяме и по-голямата вероятност да настинете – проучване, публикувано по-рано тази година, предполага, че защитата на носните клетки е по-слаба, когато е студено, което ги прави по-малко способни за борба с вирусите.

Не могат обаче да бъдат пренебрегнати безбройните ползи от физическата активност, независимо в какво време се налага да тренирате.

Как обаче да се мотивирате да го правите в студа?

„Моят най-добър съвет би бил или да използвате пътуването си до работното място, за да започнете тренировката си, или да се уверите, че излизате отново, веднага щом се приберете у дома“, казва треньорът по бягане Хейли Хемингс.

„Ако се разсейваме с домакинска работа или гледане на телевизия, едва ли ще излезем за фитнес. Бих препоръчал също така да си намерите компания за тренировките“, допълва той.  

Жените често се притесняват от мрака през зимата, така че тренировката с приятели е препоръчителна. Експертът съветва и да се залага на по-ярки дрехи, видими в тъмата.

 „Също така изпращам съобщение на някого, когато отивам да бягам и когато се връщам. През зимата винаги стоя на добре осветени места. И накрая, имайте реалистични очаквания от зимните си тренировки, за да е по-вероятно да ги правите,“ съветва Хемингс.

Разбира се, ако тренировката на открито не е опция, има и други алтернативи. Само 4000 стъпки на ден могат значително да намалят риска от смъртност по всякаква причина, според скорошни изследвания, като всеки допълнителни хиляда стъпки помагат.

В другия край на спектъра на натоварване, кратката високоинтензивна интервална тренировка може да повиши настроението ви, като същевременно помага за намаляване на мазнините и ви ангажира за по-кратко време, в сравнение с традиционните тренировки.

Има десетки опции онлайн, а за начинаещи е подходящ методът на Тимънс - 20 секунди високоинтензивна активност (клекове или махове с гири), последвани от около две минути активно възстановяване (бавно движение), повторени няколко пъти.

И накрая, не подценявайте значението на настроението ви, що се касае за мотивацията за тренировки. Има доста убедителни доказателства, че недостигът на витамин D може да ви повлияе негативно, а през зимата е почти невъзможно да си го набавите естествено от слънцето.

Затова се поинтересувайте какви добавки да приемате.