По време на своето 27-годишно управление пруският крал Фридрих Вилхелм I значително увеличава размера на армията, превръщайки я в най-голямото и едно от най-добре оборудваните и обучени военни формирования в Европа.

Фридрих Вилхелм I е особено фокусиран върху създаването на ефективни военни сили, които да защитават интересите на пруската държава, разказва Amusing Planet.

Военните реформи, инициирани от него, полагат основата за по-късните успехи на Прусия под ръководството на неговия син Фридрих II, който превръща държавата от малко германско кралство във велика европейска сила.

Фридрих Вилхелм е обсебен от армията и тази мания му печели титлата Крал на войниците. Той има особена слабост към високите войници, въпреки че е с много нисък ръст (под 1.60 м).

Малко след като идва на власт през 1713 г., крал Фридрих Вилхелм I инициира кампания за набиране на войници, за да създаде уникален полк, известен като Potsdamer Riesengarde - Гигантската гвардия на Потсдам, по-късно наречен Потсдамските гиганти.

За да напълни тази специална единица, той праща агенти из целия континент, за да търсят изключително високи хора. Кралят предлага специални стимули, включително компенсации за родителите на високит синове, както и за собствениците на земя, които му пратят най-високите си работници.

Пруските възпитатели са инструктирани да изпращат незабавно високите деца при краля. Бебетата, показващи признаци на височинен потенциал, се маркират с отличителен яркочервен шал.

Чуждите владетели изпращат на краля най-високите си войници, за да поддържат приятелски отношения. Петър Велики от Русия дава на Фридрих Вилхелм I повече от петдесет високи военни.

Повечето мъже се присъединяват доброволно към полка.

Даниел Каянус - Шведският гигант, например, напуска страната през 1723 г., за да стане част от Потсдамските гиганти. Смята се, че той е бил висок 2.46 м, но съвременни сведения предполагат, че височината му е била по-близо до 2.33 м, което също е впечатляващо.

Тези, които отказват да се присъединят към царския полк, са заплашвани със затвор или отвличани. Един от най-високите гиганти е ирландец на име Джеймс Къркланд, чийто ръст е 2.23 метра.

Той е нает за лакей на барон Борк - пруския посланик в Лондон, но в действителност предложението е капан. Къркланд е изпратен на пруски кораб, акостирал в Портсмут, където веднага е хванат и вързан. След това заминава за континента.

„Гигантите“ получават най-добрата храна и настаняване, облечени са в ексклузивни синьо-червени униформи, носят ботуши с дебел ток и 45 см високи шапки, за да изглеждат още по-огромни.

Войниците получават заплащане според ръста си - колкото по-висок е войникът, толкова повече пари печели. Фридрих Вилхелм I никога не изпраща този полк на бойното поле, тъй като го цени прекалено много.

По-скоро използва войниците за собствено удоволствие, принуждавайки ги всеки ден да маршируват пред прозореца му. Той дори им рисува портрети по памет и ги показва на чуждестранни посетители и високопоставени лица с идеята да ги впечатли.

Когато Фридрих умира през 1740 г., неговите Потсдамски гиганти наброяват около 3200 души. Синът му Фридрих Велики обаче не споделя ентусиазма на баща си относно полка, който му се струва ненужен разход, заради което го разпуска.