Правителството на Израел ще предостави на Intel безвъзмездна помощ от 3.2 милиарда долара за изграждането на нов завод за чипове на стойност 25 милиарда долара, който американският технологичен гигант планира да построи в Южен Израел. Това ще е най-голямата чуждестранна инвестиция в историята на страната, съобщава Ройтерс.

Новината идва на фона на продължаващата война с палестинската въоръжена групировка Хамас след атаката ѝ срещу Израел на 7 октомври миналата година. Сделката е демонстрация на подкрепа от страна на американската компания и щедро предложение от правителството на Израел в момент, когато Вашингтон увеличава натиска върху Израел да предприеме по-нататъшни стъпки за минимизиране на щетите за цивилните в Газа.

Заводът за чипове се намира на 42 км от контролираната от Хамас Газа.

"Планът за разширяване на фабриката в Кирят Гат е важна част от усилията на Intel за насърчаване на по-устойчива глобална верига за доставки, наред с текущите и планирани производствени инвестиции в Европа и Съединените щати“, се казва в изявлението на Intel.

Под ръководството на главния изпълнителен директор Пат Гелсингер Intel инвестира милиарди в изграждането на фабрики на три континента, за да възстанови господството си в производството на чипове и да спечели преднина пред конкурентите в лицето на AMD, Nvidia и Samsung.  

"Подкрепата от правителството на Израел ще гарантира, че страната ще остане глобален център за технологии и таланти“, заяви вицепрезидентът на Intel Даниел Бенатар.

През последните 50 години Intel е получила около 2 милиарда долара от правителството на Израел под формата на грантове за нейните инвестиции.  

Какво ще спечели Израел? 

Офир Йосефи, заместник-генерален директор на Израелския орган за инвестиции, каза, че Intel е избрала по-висока безвъзмездна помощ и данъчна ставка пред оферта за по-ниска безвъзмездна помощ и по-ниска данъчна ставка.

Той коментипа пред Ройтерс, че процесът е отнел месеци, тъй като безвъзмездна помощ от такъв мащаб се нуждае от преглед и независим анализ, за да се установи, че е икономически жизнеспособна. В крайна сметка е взето решение, че Израел ще извлече много по-големи фискални и икономически ползи от сътрудничеството с американската компания.

"Тази инвестиция във време, когато Израел води война, в която доброто трябва да победи злото, е инвестиция в правилните и справедливи ценности, които означават прогрес за човечеството“, каза министърът на финансите на страната Бецалел Смотрич.

Intel, чийто инвестиционен план е със срок от пет години, ще плаща корпоративен данък от 7.5% вместо досегашните 5%. Нормалната данъчна ставка в Израел е 23%, но съгласно закона за насърчаване на инвестициите в областите за технологично развитие, компаниите получават големи отстъпки. 

В допълнение към безвъзмездната помощ, която възлиза на 12.8% от общата инвестиция, производителят на чипове се ангажира да закупи стоки и услуги на стойност 60 милиарда шекела (16.6 милиарда долара) от израелски доставчици през следващото десетилетие, докато новото съоръжение се очаква да създаде няколко хиляди работни места.

Intel засилва глобалното си присъствие

В Германия Intel планира да похарчи над 30 милиарда евро за изграждането на два завода за производство на чипове в Магдебург, като част от многомилиардната си инвестиция в Европа за изграждане на допълнителен капацитет в сферата на полупроводниците. Берлин обещаваголеми субсидии, за да привлече най-големите чуждестранни инвестиции в Германия.

През 2022 г. Intel заяви, че ще инвестира до 100 милиарда долара за изграждането на най-големия в света комплекс за производство на чипове в Охайо, а конкурентите Samsung и Taiwan Semiconductor Manufacturing също обявиха големи инвестиционни планове в САЩ.

Intel установява присъствието си в Израел през 1974 г. и сега управлява четири развойни и производствени обекта, включително завода в Кирят Гат, наречен Fab 28, в който работят близо 12 000 души. Косвено, с включването на подизпълнителите, компанията е създала 42 000 работни места в Израел. 

Износът на Intel от страната, на стойност 9 милиарда долара, представлява 5.5% от общия експорт високи технологии. Чипът Centrino, който позволява използването на WiFi, и процесорите Core, са разработени в Израел.

Intel, която купи израелската фирма за технологии за самоуправляващи се автомобили Mobileye за 15,3 милиарда долара през 2017 г., засега не разкрива каква технология ще се произвежда в новия завод Fab 38, чието изграждане вече е започнало.

Фабриката трябва да отвори врати през 2028 г. и да работи до 2035 г.