Финансовата свобода – наличието на достатъчно спестявания, инвестиции и пари в брой, за да може да си позволите начина на живот, който искате за себе си и семейството си, е важна цел за много хора.

Това означава, че трябва да се грижите за инвестиционния си портфейл, като не се водите от необходимостта да печелите определена сума или процент всяка година, а мислейки дългосрочно. Вашата основна цел трябва да е пенсионирането ви, при това колкото се може по-рано.

За съжаление, много хора не успяват да постигнат финансова свобода. Защо се получава така и какво трябва да променим? Ето няколко навика, с които да поемем към верния път към финансовата свобода.

Поставете си цели

Какво означава финансовата свобода за вас? Всеки има желание да я постигне, но това е твърде неясна цел. Колкото по-конкретни са вашите цели, толкова по-голяма е вероятността да ги осъществите.

Ето защо ще трябва да си отговорите на поне три основни въпроса:

1. Какво изисква вашият начин на живот?

2. Колко средства трябва да имате под ръка (спестявания и инвестиции)?

3. На каква възраст трябва да разполагате с тази сума?

След като отговорите на тези въпроси, изчислете колко време имате пред себе си. Какво означава това, по колко трябва да пестите/инвестирате на месец? Запишете отговорите и ги обсъдете с половинката си.

Месечен бюджет

Изготвянето и придържането към месечен бюджет е перфектен начин да гарантираме, че не харчим повече от това, което сме определели и че всичките ни сметки са платени.

За съжаление, повечето хора живеят ден за ден или нямат представа как ефективно да управляват личните си финанси. Още за семейния бюджет може да научите тук

Без бързи кредити и задължения по кредитни карти

Задълженията по кредитните карти и един или няколко бързи кредита са сигурен знак, че в скоро време няма да постигнете финансова свобода. Ето защо трябва по най-бърз начин да ги изплатите.

Колкото по-бързо го направите, толкова по-лесно ще може да започнете да пестите и/или инвестирате. 

Инвестирайте

Щатските пазари носят средногодишна историческа доходност от 10%. При положение че на 18-годишна възраст започнете да отделяте по 100 долара месечно, които да влагате на пазара, при пенсионирате си ще разполагате с над 1 млн. долара.

Ако обаче се забавите с 10 или 20 г., т.е. започнете вложенията на 28 или 38-годишна възраст, ще трябва да влагате по 250 и 700 долара. Вижте пет инвестиционни предложения за 2024 г. 

Грижете се за вещите си

Колко по-добре се грижим за собствеността ни – от коли до дрехи, толкова по-дълго ще можем да я ползваме. Разходите за поддръжка са една малка част от заменянето им, ето защо е важно да не пропускате да помислите за вещите си. 

Живейте под възможностите си

Редица милионери и милиардери съветват да живеем под възможностите ни. Какво означава това? Според тях, трябва да живеем с това, което ни остава, след като платим първо на себе си, т.е. да заделим пари за спестявания и/или инвестиции.

Някои препоръчват да заделяме по 10, други – по 20% от доходите.

Грижете се за здравето си

Грижата за тялото има положително въздействие и върху финансовото ви здраве. Ето защо е добре да не пропускаме годишните прегледи, редовните посещения при зъболекар и спортните занимания, както и да се придържаме към по-здравословна диета.

Образовайте се финансово

При днешните възможности за онлайн обучение, наличието на безброй книги за финансово образование, невежеството ни по темата едва ли има извинение. Не забравяйте – колкото по-добре се грижите за парите си днес, толкова по-добре ще живеете в бъдеще. 

* Материалът е с образователен характер и не представлява препоръка за покупко-продажба на активи.