Употребата на тютюн в световен мащаб е намаляла значително в рамките на едно поколение, като в момента един на всеки петима души е пушач, в сравнение с един на всеки трима през 2000 г., обявиха от Световната здравна организация (СЗО).

Спадът е отчетен въпреки опитите на големите тютюневи компании да продължават да влияят върху глобалните здравни политики в тяхна полза.

"В последните години беше отчетен добър напредък по отношение на контрола върху тютюна, но няма време за самодоволство," казва доктор Рюдигер Крех, директор на отдела за насърчаване на здравето в СЗО.

"Изумен съм от дълбините, до които тютюневата индустрия стига, за да преследва печалби за сметка на безброй човешки животи," допълва още той.

В глобалния доклад се посочва, че 1.25 милиарда души на възраст 15 или повече години са употребявали тютюн през 2022 г., в сравнение с 1.36 милиарда през 2000 г.

Броят на употребяващите тютюн се очаква да падне още до 2030 г. - до около 1.2 милиарда души, въпреки че световното население расте, се казва в проучването.

Един от примерите на СЗО за това как тютюневите компании се опитват да печелят влияние са предложенията им за техническа и финансова подкрепа към страни преди важната среща на организацията във връзка с контрола над тютюна, която ще се проведе в Панама през февруари.

Югоизточна Азия и Европа са регионите с най-голям дял на пушачите, казват от СЗО, като употребяващите тютюн в тях са приблизително една четвърт от населението.

В малък брой държави употребата на тютюн все още расте, като сред тях са Египет, Йордания и Индонезия, според проучването.

Докладът, който се публикува на всеки две години, предоставя предварителни данни за разпространението на електронните цигари, върху които СЗО призовава правителствата да прилагат мерки за контрол, както при тютюнопушенето.

В документа се посочва, че по света има най-малко 362 милиона пълнолетни, които използват бездимни тютюневи продукти, но авторите признават, че броят им може би е занижен заради недостатъчно данни.